Uzturs grūtniecības laikā – ko ēst un no kā labāk izvairīties?
Uzturam grūtniecības laikā būtu jāsniedz pietiekami daudz barības vielu un enerģijas bērniņa veselīgai attīstībai. Grūtnieces ikdienas ēdienkartei jābūt daudzveidīgai, pilnvērtīgai un barojošai, iekļaujot sabalansētu olbaltumvielu, ogļhidrātu un tauku daudzumu, kā arī jāēd dažādi dārzeņi un augļi. Ieteicams par uztura plānu konsultēties ar ārstu.
Ko vajadzētu iekļaut uzturā grūtniecības laikā?
Augļi un dārzeņi
Dienā vajadzētu apēst aptuveni piecas augļu un dārzeņu porcijas. Svaigi vai saldēti produkti ir paši vērtīgākie, taču iespējams tos uzņemt arī sulas veidā, žāvētus vai marinētus.
Ogļhidrātiem bagātīgi ēdieni
Ogļhidrāti palīdz veidot enerģiju, kas ir īpaši nepieciešama grūtniecības laikā, tāpēc iekļauj uzturā kartupeļus, rīsus, makaronus un maizi.
Proteīns
Labi proteīna avoti ir zivs, vistas gaļa un olas. Ja tu esi vegāne, proteīnu vari uzņemt ar kvinoju, tofu un sojas produktiem, pupiņām, lēcām, riekstiem, sēklām.
Tauki
Taukus nevajadzētu uzņemt pārāk lielos daudzumos, jo tas var apdraudēt mazuļa veselību. Vislabāk izvēlēties mononepiesātinātos taukus un omega 3 taukskābes jeb "veselīgos taukus". Tos uzņem ar olīveļļu, sezama eļļu, saulespuķu eļļu, avokado, riekstiem, sēklām.
Šķiedrvielas
Pilngraudu produkti un pākšaugi ir vislabākie šķiedrvielu avoti. Sievietes grūtniecības laikā bieži cieš no aizcietējumiem, savukārt šķiedrvielas var efektīvi mazināt šo risku.
Kalcijs
Kalcijs atrodams piena produktos – sierā, pienā, jogurtā. Ja grūtniece ir vegāne, kalciju iespējams iegūt no sojas piena ar palielinātu kalcija daudzumu, sojas pupiņām, brokoļiem, Ķīnas kāpostiem, pupiņām, sinepju dīgstiem, kale kāpostiem.
Cinks
Cinks ir svarīgs mikroelements, kas ieņem nozīmīgu lomu augšanas un attīstības procesos. To uzņem ar vistas vai tītara gaļu, garnelēm un citām jūras veltēm, zivīm, zemesriekstu sviestu, sīpoliem, ingveru, rīsiem, makaroniem, lēcām, tofu.
Dzelzs
Dzelzs veido lielāko hemoglobīna daļu. Hemoglobīns pārvadā skābekli visā ķermenī. Grūtniecības laikā asins daudzums sievietes organismā palielinās par gandrīz 50 procentiem – viņai ir nepieciešams vairāk dzelzs, lai iegūtu vairāk hemoglobīna. Lielākajai daļai grūtnieču nav pietiekami liels dzelzs daudzums organismā. Lai to palielinātu, ēdienkartē jāiekļauj žāvēti augļi, piemēram, aprikozes, liesa gaļa, lasis, tuncis, pākšaugi, tumši zaļi dārzeņi (brokoļi, spināti, sparģeļi, kale kāposti), pilngraudu produkti.
No šiem ēdieniem vajadzētu izvairīties:
• Nepilnīgi izcepta gaļa, piemēram, steiks
• Jēlas olas
• Pastēte
• Mīksti pūdētie sieri – Brī, Kamambērs, zilais siers
Šajos produktos esošās baktērijas var kaitēt mazulim. Tāpat ieteicams izvairīties no dažādiem našķiem, piemēram, kūkām, cepumiem, čipsiem, konfektēm.
Vai grūtniecēm ir jāizvairās no kafijas?
Ja grūtniece uzņem pārāk daudz kofeīna, palielinās risks, ka mazulim piedzimstot būs pārāk mazs svars, kas, savukārt, vēlāk var radīt dažādas veselības problēmas.
Daudzi ēdieni un dzērieni satur kofeīnu – ne tikai kafija. Piemēram, limonādes, enerģijas dzērieni, šokolāde, tēja. Kofeīns ir arī dažu saaukstēšanās medikamentu sastāvā, tādēļ vienmēr jākonsultējas ar ārstu pirms zāļu izvēles.
Ārsti norāda, ka grūtniecēm nav vajadzības pilnībā atsacīties no kafijas, taču ir jāuzmanās ar tās daudzumu – dienā nedrīkst uzņemt vairāk par 200 miligramiem kafijas. Vidēja izmēra tasītē ir aptuveni 100 miligramu kafijas.