Uztura speciāliste: badošanās kūres var būt bīstamas veselībai
Organisma atslodzei, gavēņa laikā vai liekā svara zaudēšanai – katram var būt savs iemesls, kādēļ izvēlēties ievērot tā dēvēto badošanās kūri. Tomēr Kūrorta rehabilitācijas centra (KRC) “Jaunķemeri” uztura speciāliste Ilze Lutere brīdina, ka ir situācijas, kad izvēlēties badošanos kā tievēšanas metodi var būt veselībai bīstami.
No atslodzes dienas līdz badošanās kūrēm
Rehabilitācijas centrā “Jaunķemeri” veselību uzlabo ne tikai pacienti ar dažādām veselības problēmām un diagnozēm, bet arī tie, kuri rehabilitācijā saskata labas iespējas parūpēties par veselību profilaktiski vai arī vēlas uzsākt svara korekciju programmā “Figūrai un labsajūtai”. Uztura speciāliste bieži dzird jautājumu: “Vai drīkstu ievērot badošanos? Vai tas palīdzēs notievēt?” Viņa skaidro: “Parasti uzskata, ka atturēšanās no ēdiena līdz 24 stundām skaitās īslaicīga badošanās, ko mēdz dēvēt arī par atslodzes dienām, bet ja tas notiek ilgāk – tā būs ilglaicīga badošanās kūre, kas atsevišķos gadījumos pacientiem nav ieteicama.” Uztura speciāliste ar badošanās kūrēm tievēšanas nolūkos neiesaka aizrauties bērniem un pusaudžiem, jo šajā vecumā uzturs ir galvenais pamats augšanai un hormonālās sistēmas nobriešanai. Arī grūtniecības un zīdīšanas periodā ēdienreizēm jābūt regulārām, bet kuņģu un zarnu trakta slimību gadījumos, piemēram, ja pacientam ir čūla, akūts gastrīts – badošanās var izraisīt diskomfortu, sāpes vai pat asiņošanu. Arī tad, ja bijuši nierakmeņi, īslaicīgas badošanās kūres līdz 24 stundām būtu pieļaujamas, bet ilgstoša badošanās gan nē. “Tāpat badošanos neiesaka, ja cilvēkam ir depresija vai trauksmes stāvoklis, jo ēdiena ierobežošana vēl vairāk paaugstina stresa hormona kortizola līmeni, kas nelabvēlīgi ietekmē vairogdziedzeri, palēninot tā darbību. Tātad arī pacientiem, kuriem vairogdziedzera darbība ir pelēnināta (hipotireoze), badošanos liekā svara zaudēšanas nolūkos nevajadzētu apsvērt un labāk meklēt citas svara korekcijas iespējas.”
Kad badošanos neiesaka kā liekā svara zaudēšanas metodi?
• Senioriem. Protams, vienmēr mēdz būt izņēmumi, jo arī seniora vecumā pastāv iespēja būt veselīgam, aktīvam un bez būtiskām saslimšanām. “Tomēr tad, ja vien cilvēks aktīvi un regulāri nenodarbojas ar sportu, šajā vecumā dabiski tiek zaudēta muskuļu masa, bet badošanās šo procesu var vēl vairāk pastiprināt,” skaidro uztura speciāliste. “Ja organisms ar uzturu nesaņem pietiekami daudz olbaltumvielu un enerģijas, tas sāk izmantot muskuļus kā savu enerģijas avotu, kā rezultātā rodas vājuma sajūta, līdzsvara traucējumi, senioram palielinās kritienu un līdz ar to arī traumu risks.”
• Smagas fiziskas slodzes vai intensīvu treniņu periodā. Piemēram, gatavojoties maratonam. Ja cilvēks trenējas vai arī fiziski smagi strādā, tad ogļhidrāti jāuzņem, lai būtu enerģija! Ja ogļhidrātu trūkst, organisms sāk dedzināt taukus, lai veidotu enerģiju un rezultātā samazinās slodzes tolerance, zūd spēks, ātrāk iestājas nogurums. “Ja ievēro periodisko badošanos, jārēķinās, ka arī tad var pazemināties cukura līmenis asinīs un treniņa laikā parādīties sūdzības par reiboni, galvassāpēm vai pat izraisīt ģīboni. Tātad ja šobrīd gatavojies maratonam – nekādas badošanās kūres! Gluži pretēji – uzlādē organism ar enerģiju,” iesaka uztura speciāliste.
• Gatavojoties operācijām. Parasti pirms operācijām un narkozes, pacientiem iesaka uz noteiktu laiku no ēšanas atturēties, bet parasti šis laiks nav ilgāk kā sešas līdz astoņas stundas bez ēdiena un divas stundas bez šķidruma uzņemšanas. Apzināti badoties pirms operācijām ar nolūku zaudēt lieko svaru nav vēlams, jo šajā periodā svarīgāk, lai organisms tiek piesātināts ar uzturvielām un pēc operācijas ķermenim pietiktu resursu ātrāk atjaunoties, lai rētas spētu sadzīt labāk. Ja organisms jau pirms operācijas būs novājināts un cietis no uzturvielu deficīta, sagaidāms, ka arī atveseļošanās periods notiks daudz lēnāk.
• Cukura diabēta pacientiem. Hronisku slimību pacientiem, it īpaši pirmā tipa cukura diabēta pacientiem, badošanās var izraisīt bīstamas cukura līmeņa svārstības asinīs. Arī tad, ja ir hipoglikēmija vai nosliece uz zemu cukura līmeni, ilgstoša atturēšanās no ēšanas, veicina glikozes līmeņa pazemināšanos, kas situāciju tikai pasliktina. “Nav nepieciešams badoties - arī neregulāras ēdienreizes diabēta pacientam var izraisīt krasas glikozes līmeņa svārstības, kas būtiski apgrūtina diabēta kontroli un var paātrināt komplikāciju risku,” skaidro uztura speciāliste, uzsverot, ka diabēta pacientam ir ļoti svarīgi ievērot regulāras ēdienreizes ik pēc trīs līdz piecām stundām, bet arī par liekā svara zaudēšanu būtu jādomā. Tomēr vislabāk par to konsultēties ar speciālistu vai ārstu.