Uztura ieteikumi grūtniecības laikā
Pieaugušai sievietei optimālais uzņemto kaloriju daudzums svārstās aptuveni 2000 kaloriju robežās, bet vīrietim – 2400 kaloriju apjomā, taču ir dažādas cilvēku grupas, kā arī īpaši dzīves stāvokļi un apstākļi, kuros var mainīties gan uzņemamo kaloriju, gan arī lietojamo uzturvielu daudzums.
Kā skaidro ginekoloģe un dzmedību speciāliste Dace Matule, parasti grūtniecības laikā būtu nedaudz jāpieaaug uzņemto kaloriju daudzumam, taču tas nenozīmē, ka tam jāpieaug neierobežotā daudzumā. Tāpēc pirmajā grūtniecības trimestrī jāuzņem par aptuveni 200 – 300 kalorijām vairāk nekā parasti, bet vēlāk līdz 450 kalorijām.
Tomēr tas neattiecas uz sievietēm, kuras jau tāpat ikdienā pārsniedz uzņemamo kaloriju maksimumu. Kā skaidro ginekoloģe, arī pirms grūtniecības jāpievērš uzmanība saviem ēšanas paradumiem. Neesot noslēpums, ka liekais svars un aptaukošanās kavē grūtniecības iestāšanos. Speciāliste bieži vien sievietes, kuras nespēj ieņemt bērniņu, nosūta uz konsultācijām pie uztura speciālistiem, lai tie viņām pastāstītu par uzturu un palīdzētu normalizēt svaru.
No vienas puses, grūtniecības laikā nedrīkst ēst par daudz, no otras – nedrīkst arī sākt kādas diētas, jo, ja bērns nesaņem nepieciešamās vielas, tad var gūt dažādas veselības problēmas.
Grūtniecības laikā jābūt ēdienu dažādībai, jāuzņem dzelzs, kā arī ļoti būstiska ir folijskābe, kas nepieciešama jau pašā grūtniecības sākumā. Būtiski pietiekamā daudzumā uzņemt kalciju, it īpaši pēdējā grūtniecības trimestrī. Svarīgi ir neizlaist ēdienreizes – labāk ēst mazāk, bet biežāk, teic mediķe.
Pie norādījumiem Matule min arī to, ka kategoriski gŗutniecības laikā ir aizliegts lietot alkoholu, tāpat pārlieku liela kafikas lietošana nav ieteicama, jo tā veicinot spontāno abortu risku. Zivis nevajadzētu ēst biežāk par 2-3 porcijām nedēļā, kā arī jāsamazina sāls daudzums un jācenšas nedzert nepasterizēts piens, kā arī nevajadzētu lietot termiski neapstrādātus dzīvnieku valsts produktus.
Ilze Mežniece