medicine.lv skaitļos

Lietotāji online125
Aktīvie uzņēmumi12552
Nozares raksti1406
Ekspertu atbildes21477
Uztura bagātinātāji veselības uzlabošanai, garastāvokļa uzlabošanai un ilgmūžības palielināšanai : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Uztura bagātinātāji veselības uzlabošanai, garastāvokļa uzlabošanai un ilgmūžības palielināšanai

Autors: Pexels.com

Uztura bagātinātāji ir viens no visstraujāk augošajiem veselības un labsajūtas nozares segmentiem. Sabiedrība arvien vairāk iepazīstas ar priekšrocībām, ko sniedz regulāra vitamīnu, minerālvielu, garšaugu un citu uzturvielu lietošana, lai uzturētu savu ķermeni veselīgu. Bet kāpēc tik daudzi cilvēki lieto uztura bagātinātājus? Kādos gadījumos tie var palīdzēt? Un kā atrast sev piemērotākos? Lai atbildētu uz šiem un citiem jautājumiem, ir svarīgi, lai jums būtu pamatzināšanas par to, kas ir uztura bagātinātāji un kā tie darbojas. Apskatīsim būtiskāko informāciju, kas jums jāzina par uztura bagātinātājiem.

Kas ir uztura bagātinātāji?

Uztura bagātinātāji ir produkti, kas paredzēti uztura papildināšanai, un to sastāvā var būt vitamīni, minerālvielas, aminoskābes, garšaugi vai citas augu izcelsmes vielas. Uztura bagātinātāji nav zāles, tāpēc noteikumi un regulējums dažādās valstīs atšķiras. Dažās valstīs uztura bagātinātāju norādes nav atļautas, tāpēc, iegādājoties uztura bagātinātājus, esiet informēti par jūsu valstī spēkā esošajiem noteikumiem vai ierobežojumiem.

Lielākā daļa uztura bagātinātāju iedalāma vienā no divām plašām kategorijām: uztura bagātinātāji, kas iegūti no dabīgiem avotiem (augu izcelsmes), un sintētiski ražoti uztura bagātinātāji. Lielākā daļa vitamīnu un minerālvielu, kas tiek pārdoti uztura bagātinātājos, pārtikā nav sastopami pietiekamā daudzumā. Tāpēc uztura bagātinātāju lietošana palīdz saņemt nepieciešamās uzturvielas. Savukārt garšaugi parasti ir pieejami dabiskā veidā, un tos izmanto slimību ārstēšanai, pateicoties to aktīvajām sastāvdaļām, piemēram, vitamīniem, minerālvielām, aminoskābēm un fermentiem.

Kāpēc lietot uztura bagātinātājus?

Kā noskaidrojām, ar pārtiku bieži vien nepietiek, lai sniegtu organismam visas tam nepieciešamās uzturvielas. Lielākā daļa cilvēku saņem pietiekami daudz vitamīnu un minerālvielu no daudzveidīga uztura, taču dažkārt var rasties risks, ka trūks uzturvielu slikto ēšanas paradumu un citu problēmu dēļ. Ja jums ir īpaša vajadzība pēc konkrētām uzturvielām, uztura papildināšana var nodrošināt ātru risinājumu, kamēr jūs strādājat pie tā, lai mainītu savu uzturu un dzīvesveidu.

Kuras uzturvielas visbiežāk atrodamas uztura bagātinātājos?

  • Vitamīni – pārtikā ir daudz vitamīnu, tomēr tikai daži no tiem var būt nepieciešami nelielos daudzumos. Īpašs gadījums ir B-12 vitamīns (bieži atrodams dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktos), jo dažiem cilvēkiem var būt grūti iegūt pietiekami daudz šī vitamīna ar parastu uzturu. Ja tiek lietoti uztura bagātinātāji, tas bieži vien ir cianokobalimīna (tiamīna) vai sintētiskas formas (tiamīna hidrohlorīda) veidā.
  • C vitamīns – šī uzturviela ir ļoti svarīga kolagēna, kas ir galvenā ādas un cīpslu sastāvdaļa, vielmaiņā.
  • Ūdenī šķīstoši vitamīni – tie ir A, C un K vitamīni. Ūdenī šķīstošie vitamīni viegli izvadās no organisma, ja tiek uzņemti pārmērīgā daudzumā. Lai palīdzētu organismam metabolizēt šos vitamīnus, aknas ražo žults sāļus.

Kā uztura bagātinātāji darbojas?

Mēs esam aplūkojuši vitamīnu un minerālvielu nozīmi veselībai, bet kā ir ar garšaugiem un citām augu izcelsmes vielām? Vitamīni darbojas, palīdzot ražot molekulas, kas nodrošina ķermeņa darbību. Ja organismā pietrūkst kāds vitamīns, organisms nedarbojas, kā nākas. Minerālvielas ir svarīgas dažādām organisma funkcijām, piemēram, lai veidotos spēcīgi kauli un muskuļi un palīdzētu regulēt skābes daudzumu asinīs.

Garšaugi, augu izcelsmes vielas un citas uzturvielas nav ne vitamīni, ne minerālvielas, bet tie bieži vien tiek lietoti to ārstniecisko īpašību dēļ. Daudzi garšaugi un augu izcelsmes vielas ir lietoti gadsimtiem ilgi, bet mūsdienu zinātne sniedz ieskatu par to, kā tie var labvēlīgi ietekmēt organismu.

Gremošanas funkcijas nozīme uztura bagātinātāju lietošanā

Daudzi uztura bagātinātājos esošie vitamīni, minerālvielas un garšaugi darbojas kopā, lai veicinātu normālas organisma funkcijas. Lai gan uzturvielas organismā darbojas kopā, sabalansētā uzturā tās parasti tiek lietotas atsevišķi. Tomēr uztura bagātinātājos tās var tikt uzņemtas lielos daudzumos, kas var izjaukt normālu organisma darbību.

Gremošanas funkcija attiecas uz pārtikas sagremošanu un uzsūkšanos, kas ir būtiski, lai organisms varētu iegūt tam nepieciešamās uzturvielas. Lietojot uztura bagātinātājus, kuros ir pārāk daudz noteiktu uzturvielu, var rasties pretējs efekts – organisms var zaudēt tam nepieciešamās vielas. Ja uzņemat pārāk maz nepieciešamo uzturvielu, organisma darbība var pavājināties, un tas var būt uzņēmīgāks pret slimībām. Gremošanas sistēmai ir būtiska nozīme minerālvielu, piemēram, kalcija un dzelzs, uzsūkšanā un kaitīgo vielu, piemēram, pesticīdu un smago metālu, izvadīšanā. Ja jūs uzņemat pārāk daudz minerālvielu vai vitamīnu, tie var tikt slikti sagremoti vai uzkrāties audos, kur tie var būt kaitīgi. Ja jūs lietojat pārāk maz minerālvielu vai vitamīnu, organismā var trūkt normāla vielu daudzuma, kas var novest pie tā, ka organisma darbība pavājinās.

Vai ir kādi riski, kas saistīti ar uztura bagātinātāju lietošanu?

Attiecībā uz visiem uztura bagātinātājiem – nav garantiju, ka ilgtermiņā tie būs labvēlīgi veselībai. Vitamīnu un minerālvielu uztura bagātinātājus parasti uzskata par drošiem, ja vien nelietojat tos lielākās devās, nekā ieteikts. Visus uztura bagātinātājus reglamentē ZVA, un ir aizliegts tos tirgot kā dziedinošus vai solīt brīnumainus veselības uzlabojumus.

Ja lietojat uztura bagātinātājus, konsultējieties ar savu ārstu, kurš var palīdzēt jums novērtēt, vai uztura bagātinātājs ir piemērots jūsu veselības stāvoklim, un sniegt padomu par devu. Ja neesat pārliecināts, vai uztura bagātinātājs ir piemērots tieši jums, lūdziet padomu ārstam. Ar uztura bagātinātāju lietošanu ir saistīti daži riski, taču parasti tie ir kontrolējami.

  • Pārmērīga uztura bagātinātāju lietošana – ja jūs uzņemat vairāk noteiktu uzturvielu, nekā jūsu organismam nepieciešams, to pārpalikums var uzkrāties audos, kur tas var būt kaitīgs.
  • Nevēlamas reakcijas – dažiem cilvēkiem rodas nevēlamas reakcijas uz noteiktiem uztura bagātinātājiem. Ja jums ir alerģija vai jutība pret kādu sastāvdaļu, nelietojiet to. 

Secinājums

Papildus tam, ka uztura bagātinātāji ir labs uzturvielu avots, tie bieži vien nodrošina arī papildu ērtības. Tos var viegli lietot bez sagatavošanas, tāpēc tie ir ērta izvēle cilvēkiem ar saspringtu darba grafiku. Neatkarīgi no tā, vai izvēlaties vitamīnus, minerālvielas, garšaugus vai citus augu izcelsmes produktus, mērķis ir ar vismazāko piepūli iegūt pēc iespējas lielāku labumu.

 

 

Uztura bagātinātāji neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Pēkšņas izmaiņas svarā? Jānodod analīzes!

Pēkšņas izmaiņas svarā? Jānodod analīzes!

Svara palielināšanās vai samazināšanās bez redzama iemesla, drēbju izmēra maiņa ir signāls, ka jāpievērš uzmanība savam ķermenim un ir laiks nopietni parūpēties par sevi, nododot analīzes, kuras parādīs, kas pašlaik notiek ar organismu un vai ir kādas izmaiņas. 

Aktuālie piedāvājumi

Tavs uzņēmums – 6 dažādās platformās JEB kā nokļūt tur, kur ir tavi klienti?

Tavs uzņēmums – 6 dažādās platformās JEB kā nokļūt tur, kur ir tavi klienti?

Vai tavs uzņēmums nesen sācis darboties, un tu prāto, kā ātri un efektīvi par to informēt savus potenciālos klientus? Varbūt tavam uzņēmumam jau kādu laiku ir sava mājaslapa vai profils sociālajos tīklos, taču tu meklē veidu, kā padarīt uzņēmumu vēl atrodamāku?

Pret spastiskām sāpēm vēderā

Pret spastiskām sāpēm vēderā

Kādēļ drotaverīns jau daudzus gadus ir iedarbīga alternatīva līdzekļiem pret spastiskām sāpēm vēderā? 

Video

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija (VM) kopā ar ekspertiem izstrādājusi mācību filmu pusaudžiem, kas skolotājiem palīdzēs darbā ar ņirgāšanās problemātikas risināšanu. Filmā ar praktiskām situāciju izspēlēm un eksperta komentāriem ir skaidrota ņirgāšanās būtība, pazīmes, sekas, kā arī piedāvāti rīcības principi gadījumos, kad pusaudži saskaras ar ņirgāšanās situācijām. 

Produktu testi

Testa rezultāti: APIMI Pēdu krēms ar medu un ceļmallapas ekstraktu

Testa rezultāti: APIMI Pēdu krēms ar medu un ceļmallapas ekstraktu

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvāja izmēģināt Pēdu krēmu ar medu un ceļmallapas ekstraktu.

Testa rezultāti: MARUSHA Skūšanās ziepes sausai ādai

Testa rezultāti: MARUSHA Skūšanās ziepes sausai ādai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt skūšanās ziepes ar pantenolu, kakao sviestu un E vitamīnu sausai ādai.

Testa rezultāti: MARUSHA cietais šampūns un kondicionieris matu veselības stiprināšanai

Testa rezultāti: MARUSHA cietais šampūns un kondicionieris matu veselības stiprināšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt matus spēcinošo cieto šampūnu tumšiem vai gaišiem matiem un kondicionieri.

Testa rezultāti: HealthAid® Aloe Vera gel – nomierinoša un atjaunojoša alvejas želeja

Testa rezultāti: HealthAid® Aloe Vera gel – nomierinoša un atjaunojoša alvejas želeja

Maijā un jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt alvejas želeju "HealthAid® Aloe Vera gel" (250 ml).

Izstāsti Latvijai veselības receptes