medicine.lv skaitļos

Lietotāji online472
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1614
Ekspertu atbildes21477
Uztura bagātinātāji veselības uzlabošanai, garastāvokļa uzlabošanai un ilgmūžības palielināšanai : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Uztura bagātinātāji veselības uzlabošanai, garastāvokļa uzlabošanai un ilgmūžības palielināšanai

Autors: Pexels.com

Uztura bagātinātāji ir viens no visstraujāk augošajiem veselības un labsajūtas nozares segmentiem. Sabiedrība arvien vairāk iepazīstas ar priekšrocībām, ko sniedz regulāra vitamīnu, minerālvielu, garšaugu un citu uzturvielu lietošana, lai uzturētu savu ķermeni veselīgu. Bet kāpēc tik daudzi cilvēki lieto uztura bagātinātājus? Kādos gadījumos tie var palīdzēt? Un kā atrast sev piemērotākos? Lai atbildētu uz šiem un citiem jautājumiem, ir svarīgi, lai jums būtu pamatzināšanas par to, kas ir uztura bagātinātāji un kā tie darbojas. Apskatīsim būtiskāko informāciju, kas jums jāzina par uztura bagātinātājiem.

Kas ir uztura bagātinātāji?

Uztura bagātinātāji ir produkti, kas paredzēti uztura papildināšanai, un to sastāvā var būt vitamīni, minerālvielas, aminoskābes, garšaugi vai citas augu izcelsmes vielas. Uztura bagātinātāji nav zāles, tāpēc noteikumi un regulējums dažādās valstīs atšķiras. Dažās valstīs uztura bagātinātāju norādes nav atļautas, tāpēc, iegādājoties uztura bagātinātājus, esiet informēti par jūsu valstī spēkā esošajiem noteikumiem vai ierobežojumiem.

Lielākā daļa uztura bagātinātāju iedalāma vienā no divām plašām kategorijām: uztura bagātinātāji, kas iegūti no dabīgiem avotiem (augu izcelsmes), un sintētiski ražoti uztura bagātinātāji. Lielākā daļa vitamīnu un minerālvielu, kas tiek pārdoti uztura bagātinātājos, pārtikā nav sastopami pietiekamā daudzumā. Tāpēc uztura bagātinātāju lietošana palīdz saņemt nepieciešamās uzturvielas. Savukārt garšaugi parasti ir pieejami dabiskā veidā, un tos izmanto slimību ārstēšanai, pateicoties to aktīvajām sastāvdaļām, piemēram, vitamīniem, minerālvielām, aminoskābēm un fermentiem.

Kāpēc lietot uztura bagātinātājus?

Kā noskaidrojām, ar pārtiku bieži vien nepietiek, lai sniegtu organismam visas tam nepieciešamās uzturvielas. Lielākā daļa cilvēku saņem pietiekami daudz vitamīnu un minerālvielu no daudzveidīga uztura, taču dažkārt var rasties risks, ka trūks uzturvielu slikto ēšanas paradumu un citu problēmu dēļ. Ja jums ir īpaša vajadzība pēc konkrētām uzturvielām, uztura papildināšana var nodrošināt ātru risinājumu, kamēr jūs strādājat pie tā, lai mainītu savu uzturu un dzīvesveidu.

Kuras uzturvielas visbiežāk atrodamas uztura bagātinātājos?

  • Vitamīni – pārtikā ir daudz vitamīnu, tomēr tikai daži no tiem var būt nepieciešami nelielos daudzumos. Īpašs gadījums ir B-12 vitamīns (bieži atrodams dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktos), jo dažiem cilvēkiem var būt grūti iegūt pietiekami daudz šī vitamīna ar parastu uzturu. Ja tiek lietoti uztura bagātinātāji, tas bieži vien ir cianokobalimīna (tiamīna) vai sintētiskas formas (tiamīna hidrohlorīda) veidā.
  • C vitamīns – šī uzturviela ir ļoti svarīga kolagēna, kas ir galvenā ādas un cīpslu sastāvdaļa, vielmaiņā.
  • Ūdenī šķīstoši vitamīni – tie ir A, C un K vitamīni. Ūdenī šķīstošie vitamīni viegli izvadās no organisma, ja tiek uzņemti pārmērīgā daudzumā. Lai palīdzētu organismam metabolizēt šos vitamīnus, aknas ražo žults sāļus.

Kā uztura bagātinātāji darbojas?

Mēs esam aplūkojuši vitamīnu un minerālvielu nozīmi veselībai, bet kā ir ar garšaugiem un citām augu izcelsmes vielām? Vitamīni darbojas, palīdzot ražot molekulas, kas nodrošina ķermeņa darbību. Ja organismā pietrūkst kāds vitamīns, organisms nedarbojas, kā nākas. Minerālvielas ir svarīgas dažādām organisma funkcijām, piemēram, lai veidotos spēcīgi kauli un muskuļi un palīdzētu regulēt skābes daudzumu asinīs.

Garšaugi, augu izcelsmes vielas un citas uzturvielas nav ne vitamīni, ne minerālvielas, bet tie bieži vien tiek lietoti to ārstniecisko īpašību dēļ. Daudzi garšaugi un augu izcelsmes vielas ir lietoti gadsimtiem ilgi, bet mūsdienu zinātne sniedz ieskatu par to, kā tie var labvēlīgi ietekmēt organismu.

Gremošanas funkcijas nozīme uztura bagātinātāju lietošanā

Daudzi uztura bagātinātājos esošie vitamīni, minerālvielas un garšaugi darbojas kopā, lai veicinātu normālas organisma funkcijas. Lai gan uzturvielas organismā darbojas kopā, sabalansētā uzturā tās parasti tiek lietotas atsevišķi. Tomēr uztura bagātinātājos tās var tikt uzņemtas lielos daudzumos, kas var izjaukt normālu organisma darbību.

Gremošanas funkcija attiecas uz pārtikas sagremošanu un uzsūkšanos, kas ir būtiski, lai organisms varētu iegūt tam nepieciešamās uzturvielas. Lietojot uztura bagātinātājus, kuros ir pārāk daudz noteiktu uzturvielu, var rasties pretējs efekts – organisms var zaudēt tam nepieciešamās vielas. Ja uzņemat pārāk maz nepieciešamo uzturvielu, organisma darbība var pavājināties, un tas var būt uzņēmīgāks pret slimībām. Gremošanas sistēmai ir būtiska nozīme minerālvielu, piemēram, kalcija un dzelzs, uzsūkšanā un kaitīgo vielu, piemēram, pesticīdu un smago metālu, izvadīšanā. Ja jūs uzņemat pārāk daudz minerālvielu vai vitamīnu, tie var tikt slikti sagremoti vai uzkrāties audos, kur tie var būt kaitīgi. Ja jūs lietojat pārāk maz minerālvielu vai vitamīnu, organismā var trūkt normāla vielu daudzuma, kas var novest pie tā, ka organisma darbība pavājinās.

Vai ir kādi riski, kas saistīti ar uztura bagātinātāju lietošanu?

Attiecībā uz visiem uztura bagātinātājiem – nav garantiju, ka ilgtermiņā tie būs labvēlīgi veselībai. Vitamīnu un minerālvielu uztura bagātinātājus parasti uzskata par drošiem, ja vien nelietojat tos lielākās devās, nekā ieteikts. Visus uztura bagātinātājus reglamentē ZVA, un ir aizliegts tos tirgot kā dziedinošus vai solīt brīnumainus veselības uzlabojumus.

Ja lietojat uztura bagātinātājus, konsultējieties ar savu ārstu, kurš var palīdzēt jums novērtēt, vai uztura bagātinātājs ir piemērots jūsu veselības stāvoklim, un sniegt padomu par devu. Ja neesat pārliecināts, vai uztura bagātinātājs ir piemērots tieši jums, lūdziet padomu ārstam. Ar uztura bagātinātāju lietošanu ir saistīti daži riski, taču parasti tie ir kontrolējami.

  • Pārmērīga uztura bagātinātāju lietošana – ja jūs uzņemat vairāk noteiktu uzturvielu, nekā jūsu organismam nepieciešams, to pārpalikums var uzkrāties audos, kur tas var būt kaitīgs.
  • Nevēlamas reakcijas – dažiem cilvēkiem rodas nevēlamas reakcijas uz noteiktiem uztura bagātinātājiem. Ja jums ir alerģija vai jutība pret kādu sastāvdaļu, nelietojiet to. 

Secinājums

Papildus tam, ka uztura bagātinātāji ir labs uzturvielu avots, tie bieži vien nodrošina arī papildu ērtības. Tos var viegli lietot bez sagatavošanas, tāpēc tie ir ērta izvēle cilvēkiem ar saspringtu darba grafiku. Neatkarīgi no tā, vai izvēlaties vitamīnus, minerālvielas, garšaugus vai citus augu izcelsmes produktus, mērķis ir ar vismazāko piepūli iegūt pēc iespējas lielāku labumu.

 

 

Uztura bagātinātāji neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...