Uzsākta pacientu pieredzes novērtēšana bērnu slimnīcās Eiropā
Noslēgumam tuvojas unikāls projekts “VoiCEs”, kurā pirms diviem gadiem apvienojās četras bērnu slimnīcas: Bērnu klīniskā universitātes slimnīca Latvijā, Meyer bērnu slimnīca Itālijā, Helsinku universitātes slimnīca Somijā un Erasmus Sofijas bērnu slimnīca. Projekta mērķis – sadarbībā ar Sant’Anna skolu Itālijā, UNICEF organizāciju un Eiropas bērnu slimnīcas organizāciju ieviest īpaši radītu digitālu instrumentu, lai uzzinātu bērnu un pusaudžu viedokli par stacionārā pavadīto laiku. Projektā iegūtie rezultāti ir rūpīgi izanalizēti un tie liecina, ka pacienti pozitīvi vērtē bērnu slimnīcās gūto pieredzi. Bērnu aptaujāšana pēc izrakstīšanās no stacionāra projektā iesaistītajās organizācijās turpināsies. Aptauju rezultāti tiks izmantoti, lai ieviestu nepieciešamos uzlabojumus.
Sant’Anna skola un Meyer bērnu slimnīca Itālijā 22. septembrī organizēja “VoiCEs” noslēguma konferenci, kuras laikā projektā iesaistītās organizācijas, veselības un sociālo iestāžu pārstāvji, jomas profesionāļi un citi pasākuma dalībnieki dalījās ar projekta rezultātiem un apsprieda tā noslēguma secinājumus.
Projekta “VoiCEs” mērķa grupa bija bērni vecumā no 0 līdz 17 gadiem, un digitāli izstrādātā aptauja tika pielāgota dažādām vecuma grupām. Bērnu, kuri vēl neprot lasīt, vietā anketu varēja aizpildīt kāds no vecākiem.
Lai noskaidrotu bērniem aktuālas tēmas saistībā stacionārā pavadīto laiku un tās ietvertu aptaujas jautājumos, projektu uzsākot, tika intervēti pacienti – bērni un jaunieši, kā arī viņu vecāki. Apkopojot interviju rezultātus un iesaistot aptuveni 100 ārstniecības un atbalsta speciālistus, pacientu un ģimeņu organizāciju pārstāvjus un psihologus, tika izveidoti piecu sekojošu tēmu bloki, kuri tika iekļauti aptaujā: saprotama un skaidra komunikācija; empātiska, pieklājīga, draudzīga un cieņpilna attieksme; bērnu un jauniešu iesaistīšana lēmuma pieņemšanā par savu ārstniecību; uzturēšanās nodaļā un ērtības; izrakstīšana no slimnīcas jeb, cik droši bērns ir juties, dodoties mājās, un, vai ir saprotama visa informācija par tālāko ārstniecības procesu.
Aptaujāšana tika un tiek veikta pēc pacienta izrakstīšanas no slimnīcas un, kā liecina apkopotā informācija, atbildes uz jautājumiem līdz šim snieguši 41% bērnu un 50% bērnu vecāku, kuri saņēmuši aptaujas anketu. Aptaujas rezultāti ļauj secināt, ka kopumā bērni un bērnu vecāki ir ļoti apmierināti ar pieredzēto slimnīcā. Gan bērni, gan viņu vecāki visaugstāk vērtē saprotamu un skaidru komunikāciju slimnīcā – to norāda vairāk nekā 90,1% aptaujāto bērnu un 88,8% bērnu vecāku. Vienlīdz pozitīvi aptaujātie pacienti vērtē arī efektīvu ārstēšanas procesu, kuru nodrošinājuši uzticami profesionāļi (88,2% bērnu un 90,2% bērnu vecāku). Bērnu un vecāku viedokļi atšķiras par slimnīcās gūto pieredzi saistībā ar empātisku, pieklājīgu, draudzīgu un cieņpilnu attieksmi – to pozitīvi vērtē 85,2% vecāku, bet salīdzinoši mazāk – tikai 75,6% bērnu. Dažādi tiek vērtēts arī komforta līmenis slimnīcās – uzturēšanos nodaļā un ērtības pozitīvi vērtē 85,7% vecāku un 75,6% bērnu.
“Pacientu pieredze ir viens no Bērnu slimnīcas stratēģiskajiem mērķiem, tādēļ iesaiste “VoiCEs” projektā mums ir bijusi ļoti vērtīgs profesionāls ieguvums – ar aptaujas rezultātiem slimnīcas personāls varēja iepazīties katru dienu, un ar to palīdzību tika noteikti gan aktuāli īstermiņa mērķi, gan nepieciešamie ilgtermiņa uzlabojumi. Mums ir unikāla iespēja projekta ietvaros apkopotos rezultātus salīdzināt ar citās projektā iesaistītajās Eiropas slimnīcās iegūtajiem, lai izvērtētu mūsu stiprās puses un turpmākās attīstības virzienus. Priecājamies, ka kopumā mazie pacienti un viņu vecāki ir apmierināti ar pieredzēto slimnīcās, vienlaikus arī turpmāk iedrošināsim bērnus paust savu viedokli par slimnīcā piedzīvoto, lai atpazītu un pilnveidotu mazajiem pacientiem vissvarīgākos aprūpes aspektus,” stāsta Austra Straume, Bērnu slimnīcas Pacientu pieredzes daļas vadītāja.
"Mēs sākām novatorisku ceļojumu, nojaucot ģeogrāfiskās robežas un valodas barjeras, lai apkopotu bērnu, pusaudžu un viņu aizbildņu balsis vairākās valstīs. Pirmo reizi izmantojām standartizētu rīku, kas bija pārdomāti izstrādāts, lai izzinātu bērnu unikālās vajadzības un vēlmes. Bērnu slimnīcu sniegto pakalpojumu novērtējuma publiskošana ne tikai izgaismos jomas, kas jāuzlabo, bet arī iedvesmos ieviest inovācijas veselības aprūpes organizācijās, radot empātiskāku veselības aprūpes vidi mūsu mazajiem pacientiem. Mūsu mērķis ir likt pamatus Eiropas un, iespējams, pat globālam centram, kas nodarbojas ar bērnu un pusaudžu veselības aprūpes uzraudzību un uzlabošanu, nodrošinot, ka ikviena maza pacienta balss tiek sadzirdēta," atzīst Sabīna de Rosa, (Sabina De Rosis) no Sant'Anna skolas.
Projekts tiek realizēts ar Eiropas Komisijas atbalstu. Vairāk par projektu: https://voicesproject.eu/