Uzņēmēji pieprasa sociālo dialogu pašvaldībās
LDDK, uzsākot ESF projektu par sociālā dialoga attīstību Latvijas pašvaldībās, rīkoja Rīgas Uzņēmēju biedrības un Rīgas mēra amata kandidātu tikšanos, lai pārrunātu uzņēmēju un pašvaldību sadarbību, risinot reģionālās attīstības jautājumus. Uzņēmēji sagaida no pašvaldībām atbalstu sociālā dialoga ieviešanai, slēdzot sadarbības līgumus, lai uzlabotu uzņēmējdarbības vidi un mazinātu birokrātisko slogu.
Diskusijas laikā uzņēmēji un Rīgas pašvaldības amata kandidāti bija vienisprātis par to, ka līdzšinējā pašvaldību sadarbības politika ar uzņēmējiem neatbilst 21.gadsimta labas pārvaldības praksei. Uzņēmēji uzskata, ka risinot ekonomiskās lejupslīdes radītās sekas un nākotnes izaicinājumus pilsētas attīstībai ar sociālā dialoga palīdzību, ir iespējams saglabāt sociālo mieru, kvalitatīvus un prognozējamus lēmumus, kā arī attīstīt uzņēmējdarbību un radīt darba vietas.
Uzņēmēji sagaida, ka pašvaldību mēra amata kandidāti pildīs savas darbības programmas un sniegs daudz lielāku atbalstu uzņēmējdarbībai un nodarbinātības jautājumu risināšanai, iesaistot uzņēmējus sociālā dialoga ietvaros ne tikai Rīgas mērijā, bet arī citās pilsētu pašvaldībās.
LDDK ģenerāldirektore Elīna Egle: "Uzņēmējiem nepieciešama saimnieciska, atklāta un profesionāla pašvaldību vadība. Nepieciešams patstāvīgs sociālais dialogs par pašvaldību stratēģiju savas teritorijas un uzņēmumu ilgtermiņa konkurētspējas nodrošināšanai. Lai nozares spētu orientēties un sniegt ievērojamu ieguldījumu pašvaldību budžetos, ir nepieciešams skaidrs redzējums par investīcijām inovācijā un infrastruktūrā, izglītībā un veselības aizsardzībā, darba vietu radīšanas un saglabāšanas perspektīvu. Pašvaldības biznesam ir kā riteņi automašīnai – tie nodrošina saķeri ar ceļu un virzību uz priekšu."
Lai pašvaldībās iedzīvinātu sociālā dialoga mehānismu, uzlabotu lēmumu pieņemšanas procesu, sakārtotu uzņēmējdarbības vidi, iepirkuma procesu un sāktu realizēt publiskās un privātās partnerības projektus, ir nepieciešama spēcīgs līderis ar stratēģisku domāšanu, lai ilgtermiņā nodrošinātu pilsētas konkurētspēju.
Rīgas Uzņēmēju biedrības prezidents Andrejs Šnepsts aicina pašvaldības modernizēties, pārskatot struktūrvienību funkcijas, atbildību un vienlaicīgi padarot caurskatāmu budžetu sabiedrībai. Lai motivētu pašvaldības darbiniekus sabiedriskos pakalpojumus sniegt orientējoties uz klientu – iedzīvotāju, jāpārskata arī darba samaksas sistēma un personāla resursu attīstības politika.
Uzņēmēju galvenās prasības:
- uzlabot uzņēmējdarbības vidi;
- mazinātu administratīvo slogu;
- izveidot vienas pieturas aģentūras;
- un atvērtu konsultatīvos centrus mazo un vidējo uzņēmumu sektoram.
Rīgas Uzņēmēju biedrības prezidents Andrejs Šnepsts norāda, ka uzņēmēji ir gatavi konstruktīvam dialogam ar pašvaldību un sagaida atbildīgu attieksmi no jaunā domes sasaukuma. "Līdz šim Rīgas domes paspārnē ir darbojusies Uzņēmēju konsultatīvā padome, kuras aktivitāte un ietekme pašvaldībā ir jāpalielina vai arī jāmeklē citi sadarbības mehānismi sociālā dialoga ietvaros," skaidro A.Šnepsts.
LDDK 2006.gada 9.martā noslēdza sadarbības līguma ar Latvijas Lielo pilsētu asociāciju un 31.maijā trīspušu vienošanos ar Latvijas Pašvaldību savienību un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienību. 2009.gadā darbu ir uzsākuši LDDK reģionālie darba devēju konsultāciju centri – Jelgavā, Ventspilī, Liepājā, Cēsīs, Valmierā, Daugavpilī, Rēzeknē, Rīgā un Jēkabpilī. Sīkāka informācija: www.lddk.lv. Konsultāciju centros ir iespējams iegūt bezmaksas konsultācijas darba tiesībās un darba aizsardzībā, kā arī bezmaksas novērtēt darba vides riskus.
LDDK ir uzsākusi realizēt ESF sociālā dialoga attīstības projektu reģionos, kura mērķis ir atbalstīt reģionālās uzņēmēju organizācijas un sniegt konsultācijas darba devējiem par interešu pārstāvniecības nodrošināšanu pašvaldībās sociālā dialoga ietvaros, slēgt sadarbības līgumus un risināt reģionālās attīstības jautājumus.
Diskusijā piedalījās:
Rīgas mēra amata kandidāti - Jānis Birks (TB/LNNK), Aleksejs Loskutovs (SCP), Edgars Jaunups (JL), Ģirts Valdis Kristovskis (PS), Jānis Dinevičs (LSDSP), domes deputāta kandidāts Vladimirs Makarovs (TP) runāja mēra amata kandidāta Andra Ārgaļa (TP) vārdā.
LDDK– Gundars Strautmanis (LDDK padomes loceklis), Kirovs Lipmans (AS Grindex), Larisa Polosuhina (SIA Rīgas laku un krāsu fabrika), Vasilijs Meļņiks (SIA Eiroholdings), Armands Krūze un Vilnis Rantiņš (Mašīnbūves un metāla ražošanas asociācija), Jānis Ūlis (Valmieras uzņēmēju klubs "Ozols").
Rīgas Uzņēmēju biedrība – Gunārs Kaukulis (SIA Kāgo), Normunds Ivdra (SIA Vējstikli), Edgars Rozentāls (SIA FN Serviss), Andris Lubiņš (SIA Grandeg), Valdis Perro (SIA Perro un dēli), Kaspars Stūrmanis (SIA Saku metāls)
Par RUB
Rīgas uzņēmēju biedrība (RUB) pārstāv Rīgas pilsētas un Rīgas reģiona uzņēmēju intereses, veidojot dialogu ar valsts un pašvaldību iestādēm un starptautiskajām organizācijām. RUB darbības mērķis ir uzlabot uzņēmējdarbības vidi Rīgas pilsētā un Rīgas reģionā, izstrādājot un īstenojot uzņēmējdarbības attīstības, nodarbinātības, izglītības, vides un infrastruktūras veicināšanas sadarbības projektus.
Par LDDK
Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) ir lielākā darba devēju intereses pārstāvošā organizācija uzņēmējdarbības vides uzlabošanas, izglītības, nodarbinātības, sociālās drošības, veselības aprūpes, darba tiesību un darba aizsardzības jomās. LDDK apvieno 50 Latvijas tautsaimniecībā ievērojamas darba devēju organizācijas - nozaru, reģionālās un profesionālās asociācijas un federācijas, kā arī uzņēmumus, kuros strādā virs 50 darbiniekiem. LDDK biedri nodarbina vairāk kā 33% no Latvijas darbaspēka.
LDDK ir sociālais partneris Saeimai, Ministru kabinetam un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienībai nacionālā līmenī. LDDK veicina sociālā dialoga izveidi pašvaldībās ar trīspusējo konsultatīvo padomju starpniecību. LDDK ir pārstāvēta nacionāla līmeņa komisijās un padomēs, tai skaitā NTSP (Nacionālās trīspusējās sadarbības padome un tās apakšpadomes), tādējādi nodrošinot uzņēmēju viedokļa pārstāvniecību un līdzdalību LR normatīvo aktu izstrādē un pozīciju sagatavošanā ES.
Starptautiski LDDK ir pārstāvēta Starptautiskajā darba devēju organizācijā (IOE), Uzņēmējdarbības un rūpniecības konsultatīvajā padomē (BIAC) pie Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD), Eiropas Biznesa konfederācijā (BUSINESSEUROPE), kas ir nozīmīgākais Eiropas uzņēmēju interešu pārstāvis ES institūcijās. LDDK ir pārstāvēta Eiropas Ekonomiskajā un Sociālajā komitejā, kā arī astoņās Eiropas Komisijas konsultatīvajās komitejās un padomēs, un trijās ES aģentūrās.
Sīkāka informācija www.lddk.lv