Uz trim gadiem atliek C hepatīta pacientu reģistra integrāciju e-veselības sistēmā
Rīga, 27.febr., LETA. Lai arī Veselības ministrijai (VM) bija uzdots līdz šī gada janvārim e-veselības sistēmā sistēmā iekļaut C hepatīta pacientu kartes, tomēr dažādu iemeslu dēļ ministrija nav spējusi uzdevumu paveikt, tāpēc valdība atļāva tā izpildes termiņu pagarināt līdz 2021.gada 1.janvārim.
VM norāda, ka C hepatīta pacientu reģistrs patlaban nav iekļauts e-veselības sistēmā, turklāt tā iekļaušana nav paredzēta Eiropas Savienības fondu plānošanas perioda darbības programmas pasākumā "Centralizētu publiskās pārvaldes IKT platformu izveide, publiskās pārvaldes procesu optimizēšana un attīstība".
Šajā projektā paredzēta e-veselības sistēmas tālāka pilnveidošana, sasaistot to ar personas identifikāciju, kā arī veselības nozares informācijas sistēmu jeb reģistru modernizācija, attīstība un integrācija ar e-veselības sistēmu.
Pēc ministrijas paustā, lai panāktu veiksmīgu C hepatīta pacientu reģistra integrāciju e-veselības sistēmā, pirms iekļaušanas sistēmā jāpanāk reģistra efektīva darbība, to pilnveidojot atbilstoši speciālistu ieteikumiem, kas ir sagatavoti, balstoties uz līdzšinējo datu ievadi reģistrā un reģistra datu izmantošanu. Šī iemesla dēļ VM sagatavojusi grozījumus C hepatīta pacienta kartē, un šie grozījumi tika izsludināti pagājušā gada oktobra Valsts sekretāru sanāksmē.
Tāpat ministrija norāda, ka reģistra iekļaušanai e-veselības vidē nepieciešams papildu finansējums, kas šobrīd nav pieejams. "Ņemot vērā to, ka šobrīd veselības nozarei ir daudz prioritāšu e-veselības sistēmas attīstībai, tai skaitā C hepatīta pacientu reģistra iekļaušana e-veselības sistēmā, VM ir nepieciešams prioritizēt pasākumus e-veselības attīstīšanai un panākt to efektīvu un harmonisku ieviešanu," skaidro VM.
Kā ziņots, no 1.janvāra Latvijā tika sākta obligāta valsts e-veselības sistēmas lietošana. Pagaidām ir ieviesta elektroniska darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu recepšu aprite, tomēr līdz šī gada beigām iecerēts ieviest papildu funkcionalitāti e-veselības sistēmā - elektronisku nosūtījumu pie ārsta jeb e-nosūtījumu.
E-veselības sistēmas lietošanai kļūstot par obligātu, uz problēmām sistēmas darbībā norādīja vairākas Latvijas medicīnas iestādes, ģimenes ārsti un aptiekas. Daļa ārstu darbu ar sistēmu sauca par neiespējamu.