Urīnceļu iekaisums
Urīnceļu iekaisumu izraisa dažādi mikroorganismi. Atkarībā no izraisītāja cilvēku piemeklē vairāki urīnceļu iekaisumu veidi, bet biežāk sastopamie ir cistīts (urīnpūšļa iekaisums) un urīnizvadkanāla iekaisums – uretrīts. Mūsu urīnizvadsistēma veidota, lai spētu pasargāties no inficējošajiem mikroorganismiem, bet ir iemesli, kas var mazināt dabiskās aizsargspējas. Kaite var piemeklēt, piemēram, gadījumos, ja vīriešiem ir palielināta prostata, urīnpūšļa akmeņi. Arī cukura diabēta pacientiem ir palielināts risks saslimt ar urīnceļu iekaisumu, un tas var piemeklēt sievietes menopauzes vecumā, kad mainās estrogēna līmenis un tā ietekmē samazinās gļotādas pretestība infekcijām. Urīnceļu kaites var pārslimot seksuāli transmisīvo slimību pacienti un nereti arī cilvēki pēc operācijām vai ārstēšanās perioda, kad izmantots urīnpūšļa katetrs. Sievietes slimo ar urīnceļu infekcijām trīs reizes biežāk – anatomisko atšķirību dēļ, jo sievietēm urīnizvadkanāls ir īsāks nekā vīriešiem.
Infekcijas pazīmes:
* Bieži gribas iet uz tualeti, bet urīna ir maz.
* Dedzinoša sajūta nokārtojoties.
* Spiediena sajūta vēdera lejasdaļā.
* Smagākos gadījumos urīnā var būt asinis, tas kļūst duļķains, un var paaugstināties ķermeņa temperatūra.
Precīzu slimības izraisītāju ārsts nosaka, veicot urīna analīzes. Jādzer daudz šķidruma (līdz 2,5 litriem), pretsāpju un pretiekaisuma zāles. Aptiekās pieejami preparāti uz ārstniecības augu bāzes ar urīndzenošo un antiseptisku iedarbību. Saslimšanas laikā jādzer zāļu tējas ar urīndzenošo efektu.
Lai pasargātu sevi no urīnceļu infekcijām, vēlams stiprināt imunitāti, sargāt kājas no saslapināšanas un aukstuma un nesēdēt uz zemes tagad, kad tā vairs nav tik silta kā vasarā.
Avots: Avīze "Mana Veselība"
SIA Aptiekas un Partneri
Dzelzavas iela 120G, Rīga
Tālr.: 67817767
www.manaaptieka.lv