medicine.lv skaitļos

Lietotāji online419
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
Urīna nesaturēšana vīriešiem: ķirurģiskās ārstēšanas jaunākās tendences : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Urīna nesaturēšana vīriešiem: ķirurģiskās ārstēšanas jaunākās tendences



Guntars Sperga, Zaiga Vītoliņa,
Vilnis Lietuvietis
Uroloģijas klīnika,
Rīgas Austrumu klīniskā
universitātes slimnīca

Banner 280x280

2011.gada 12.martā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas klīnikā tika veikta jauna, unikāla operācija pacientam ar izteiktu urīna saturēšanas problēmu pēc radikālas pirms diviem gadiem veiktas prostatektomijas sakarā ar priekšdziedzera vēzi. Operāciju veica Uroloģijas klīnikas ārsti kopā ar Viļņas Universitātes slimnīcas Uroloģijas klīnikas docenti Aušru Čerņauskieni.

Eiropā vīriešiem prostatas vēzis ir otrais biežākais audzējs ar incidenci 214 gadījumos uz 1000 vīriešiem. Salīdzinot datus kopš 1985.gada, ir vērojama prostatas vēža izplatības pieauguma tendence, līdz ar to arī pieaug prostatas vēža ķirurģiskas ārstēšanas biežums. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas klīnikā gadā veic ap 180 prostatas vēža operācijas, kas ir lielākais skaits Latvijā. Pēc operācijas inkontinenci iedala vieglā (pacientam simptomus izraisa klepošana, šķaudīšana), vidējā (izraisa minimāls stress – staigāšana), stipri izteiktā (inkontinence – pacientam atrodoties horizontālā stāvoklī).

Transuretrālas rezekcijas komplicējas 1% gadījumos ar urīna nesaturēšanu, bet radikālu prostatektomiju gadījumos tā ir bieža komplikācija. Viegla stresa inkontinence ir no 4% līdz pat 50% gadījumu, stipri izteikta stresa inkontinence no 0 līdz 15%. Šī komplikācija stipri ietekmē turpmāko dzīves kvalitāti, jo sagādā izteiktas neērtības – biežu ieliktnīšu mainīšanu, mitruma sajūtu, sociālo atstumtību un vientulību. Pēc ķirurģiskas ārstēšanas risku attīstīties inkontinencei paaugstina sekojoši pirmsoperācijas faktori: pacienta vecums, apakšējo urīnceļu simptomi, infekcijas, funkcionālo un kognitīvo spēju mazināšanās, neiroloģiskas saslimšanas, pirmsoperācijas kontinences stāvoklis. Intraoperatīvie faktori – ķirurģa pieredze, izvēlētā ķirurģiskā taktika, pieejamais instrumentārijs. Inkontinences attīstības risku ietekmē arī pēcoperācijas faktori.

Vīrieša iegurņa anatomijas un fizioloģijas labāka izpratne samazina inkontinences riska attīstību mūsdienās. Operāciju laikā tiek maksimāli saudzēts urīnpūšļa kakls un ārējais urīnizvadkanāla sfinkters. Pacientiem, kuriem saglabāts vai minimāli bojāts neirovaskulārais pinums, ir mazāks komplikāciju procents (labāka seksuālā funkcija un mazāki inkontinences rādītāji).

Izmeklēšana
Veiksmīgas ārstēšanas pamatā ir primāra izmeklēšana, kura ietver anamnēzi, kas skar pacienta ikdienas paradumus (izdzertā šķidruma daudzums, inkontinences izteiktība, alkohola lietošana u.c. ietekmējoši faktori), un pacienta fizikālu izmeklēšanu (atlieku urīns, urīna analīze, seruma kreatinīna līmenis, ja ir aizdomas par nieru bojājumu). Diagnozes precizēšanai un inkontinences izvērtēšanai noder urinācijas biežuma/tilpuma dienasgrāmata, kurā tiek atzīmēts urinēšanas biežums, urīna tilpums, nesaturēšanas epizodes un faktori, kas tās provocē. Ieliktnīšu tests ļauj objektīvi mērīt urīna izdalīto daudzumu. EAU rekomendē arī inkontinences anketas īso formu (ICIQ-SF), kura ārstam sniedz izsmeļošu informāciju.
Tālāka pacienta izmeklēšana ietver cistouretroskopiju, kas ļauj izvērtēt urīnizvadkanāla veselumu, sfinktera stāvokli, striktūras, urīnpūšļa pataloģijas. Ārstam ir jāizvērtē pacienta urodinamika, Valsava noplūdes punkta spiediens, sfinktera elektromiogrāfijas nepieciešamība.

Ārstēšana
Pastāvīgu vai intermitējošu urīnpūšļa katetrizāciju ieteicams lietot īslaicīgā laika periodā, ja inkontinenci nevar kontrolēt ar uzsūcošiem ieliktnīšiem vai pacients gaida ķirurģisku ārstēšanu. Atgriezeniska urīnceļu infekcija, urīnizvadkanāla traumas un urīnpūšļa konkrementi ir nozīmīgas komplikācijas, kas saistītas ar nepārtrauktu katetrizāciju. Intermitējošie katetri ir ievērojami komfortablāki, mazāk sāpīgi, mazāk restriktīvi un rada mazāk sarežģījumu nekā pastāvīgie. Inkontinences problēmas risināšanai var lietot absorbējošos produktus. (Multicentriskos pētījumos pierādīts, ka svarīgākais kritērijs konkrēta produkta izvēlei ir tā absorbcijas spējas un noplūdes neesamība.)

No 6. jūnija līdz 31. jūlijam Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca kopā ar SIA SCA Hygiene Products rīkoja akciju pacientiem pēc radikālas prostatektomijas, kuriem izveidojusies urīna inkontinence. Akcijas ietvaros pacientiem bija iespēja apmeklēt Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģisko ambulanci (Hipokrāta iela 4, 225. un 226. kabinets), kā arī LOC un klīnikas Gaiļezers uroloģisko nodaļu un saņemt izsmeļošu informāciju un bezmaksas higiēnisko preču paraugus, kā arī izmēģināt piedāvātos ieliktnīšu variantus un izvēlēties sev vispiemērotāko. Higiēnisko preču ražotājs TENA piedāvāja vairāku veidu, izmēru (pacientam tika mērīts gurnu apkārtmērs un ar tabulu palīdzību noteikts optimālais ieliktnīša izmērs) un uzsūkšanās spēju ieliktnīšus. Akcijas ietvaros pacientiem arī izsniedza kuponu, ar kuru var iegādāties piedāvāto TENA produkciju ar 20% atlaidi Mēness aptiekās, kas atrodas Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas klīnikā Gaiļezers un LOC.

Neinvazīva ārstēšana ir pirmās rindas izvēle agrīniem inkontinences simptomiem (no 6 līdz 12 mēnešiem pēc ķirurģiskas ārstēšanas). Pacientam var ieteikt stiprināt iegurņa muskulatūru (vingrinājumi un vingrinājumi ar atgriezeniskās saites palīdzību), iegurņa diafragmas elektrisko stimulāciju, dzīvesveida maiņu, taču šo pasākumu efektivitāte ir viduvēja. Protams, pastāv iespēja inkontinenci ārstēt medikamentozi, taču vairākos nejaušinātos pētījumos ir pierādīta šādas ārstēšanas salīdzinoši mazā efektivitāte, kaut gan antiholīnerģisko preparātu pielietošana ir apsverama akūto inkontinences simptomu mazināšanai.

Pašlaik pastāv vairākas ķirurģiskas ārstēšanas iespējas. Mākslīgu urīnizvadkanāla sfinkteru (Artificial Urinary Sphincter; AUS) uzskata par zelta standartu stresa inkontinences ārstēšanai pēc radikālas prostatektomijas, piedāvājot augstu problēmas atrisināšanas iespējamību. Mākslīgu urīnizvadkanāla sfinkteru pirmais izstrādāja Dr. Scott 1973. gadā. Laika gaitā tas piedzīvoja vairākkārtējus uzlabojumus, un pašlaik jaunākais modelis ir AMS 800. Tas sastāv no uzpūšamas manšetes, kas tiek ievietota ap urīnpūšļa kaklu un urīnizvadkanāla bulbāro daļu. Sūkņa mehānismu ievieto zemādā, parasti sēkliniekos, kur tas tiek viegli aktivizēts un deaktivēts (uzpūsta un izsūknēta manšete). To ar izturīgām caurulītēm savieno ar rezervuāru, kas ir pildīts ar izotonisku rentgenpozitīvu šķidrumu, kurš ļauj ātri atklāt mehānisma darbības šķidruma zudumus. Šai gadījumā pacientiem ir jābūt gan fiziski, gan mentāli spējīgiem rīkoties ar mehānismu. Vienlaikus šim ķirurģiskajam ārstēšanas veidam ir šādas komplikācijas: urīnizvadkanāla atrofijas, darba šķidruma noplūšana, manšetes erozija, infekcija (2-10%), urīna retence, inkontinences recidīvs (3-9%). Atkārtotu revīziju procents sasniedz 9%, implants turpinās darboties arī pēc 15 gadiem 75% gadījumu. Līdz ar to mūsdienās arvien lielāku lomu ieņem protēžu (slingu) pielietojums, kam ir labi rezultāti. AdVance tipa slinga protēze ir viena no modernākajām. Šī metode pirmoreiz Latvijā tika izmantota Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā, veicot operāciju pacientam 12. martā.

Pacientu atlases kritēriji operatīvai ārstēšanai ar protēzes (slinga) pielietošanu
Pacientam ir jābūt reziduālai sfinktera funkcijai. Vidējas un vieglas pakāpes inkontinences gadījumā ar šo metodi var sasniegt labus rezultātus, bet smagos gadījumos ārstēšana ir sekmīga tikai gadījumā, ja ir saglabāta daļa no sfinktera. Ideāli piemērots kandidāts ir vīrietis pēc radikālas prostatektomijas bez iepriekšējas ārstēšanas (radioterapijas, iepriekšējām operatīvas ārstēšanas rētām).

Kontrindikācijas AdVance slinga pielietošanai:
* Urīnceļu infekcija;
* Pacients ar asinsreces traucējumiem;
* Plavix un aspirīns jāatceļ 2 nedēļas pirms operācijas;
* Nieru mazspēja ar augšējo urīnceļu relatīvu obstrukciju;
* Musculus detrusor vesicae vājums.

Vēsture
Vienu no pirmajām urīnizvadkanāla kompresijas metodēm ar protēzes pielietošanu aprakstīja JL. Berry 1961. gadā. Protēze bija no akrila un to nostiprināja zem bulbokavernozajiem muskuļiem, lai paceltu un sašaurinātu pars bulbaris urethra mazliet distālāk no uroģenitālās diafragmas. Vēlāk šo procedūru modificēja, stiprinot protēzi pie iegurņa kaula un kaunuma kaula ar tērauda stiepli. Neskatoties uz metodes pilnveidošanu, pastāvēja augsts komplikāciju risks (perineālās sāpes un fistulu veidošanās) un salīdzinoši neliels efekts, kas noveda pie metodes lietošanas izbeigšanas.

Nākamais solis cīņā ar inkontinenci bija Kaufmaņa I tipa antiinkontinences operācija, kas ietvēra Cruris corpus cavernos krustošanu virs Bulbous urethra, lai veicinātu urīnizvadkanāla kompresiju, bet veiksmīgas ārstēšanas rezultāts bija tikai trīsdesmit procentos gadījumu.

Šim operāciju veidam sekoja vairākas modifikācijas. Tā Kaufmaņa II tipa operācija Cruris corpus cavernos satuvināja viduslīnijā, lietojot politetrafluoretilēna cilpu. Šādā veidā operācijas efektivitāte pieauga līdz 50 procentiem. Turpretī Kaufmaņa III tipa operācijā lietoja ar silikona gēlu pildītas hemisfēriskas protēzes, kas palielināja kontinences sasniegšanu 70% gadījumu.

Urīnizvadkanāla slings, izmantojot transobturatoro pieeju, ir nesena ķirurģiskās ārstēšanas opcija ar postprostatektomiju saistītas inkontinences pacientiem. Šīs protēzes galvenā atšķirība (AdVance Male Sling) no iepriekšējiem vīrieša slinga variantiem ir tās novietojums maksimāli proksimāli corpus spangiosus bulbus daļai. AdVance vīriešu slinga sistēmu izveidoja Insbrukā (Austrijā) praktizējoši ārsti Dr. Gozzi un Dr. Rehder
2004. gadā.

Ķirurģiskā tehnika
Transobturatoria slingu ievieto caur vidējo perineālo griezienu, musculus bulbospongiosus tiek pārdalīts viduslīnijā un pavirzīts laterāli. Operācijas laikā mobilizē centrālās cīpslas corpus spongiosus un pārdala asā ceļā, lai ļautu iestiepuma brīvu bulbus penis relokalizāciju. Caur foramen obturatorium augšējo mediālo daļu tieši zem adductor longus cīpslas ievada adatu (spinālās punkcijas adatu) leņķī starp bulbus un ramus ischiopubicus pirksta kontrolē. Ņem spirālveida adatu, kas novietota pret grieziena viduslīniju 45 grādu leņķī. Ievada adatu laterāli gar ramus ischiopubicus.

Pie adatām pievieno protēzes galus un izvelk caur jaunizveidoto kanālu, kas ir izveidots caur foramen obturatorium. Atkārto šo pašu etapu pretējā pusē un velk abas protēzes puses vienlaicīgi un ar vienādu spēku. Pārliecinās, ka tīkliņš cieši pieguļ corpus spongiosus; protēzes centrālo daļu maigi piešuj pie corpus spongiosus ar uzsūcošu materiālu. Protēzes galus viegli pavelk tā, lai iestiepuma spēka moments radītu kraniokaudālu trakciju, tādējādi protēze relokalizē bulbus urogenitalis aptuveni 2 cm uz augšu, atbalstot mugurējo urīnizvadkanāla daļu un urīnpūšļa kaklu. Tad nogriež protēzes brīvos galus un šuj brūci pa kārtām, sākot ar musculus bulbospongiosus. Šis variants nodrošina visefektīvāko urīnpūšļa kakla aizvēršanu miera laikā. Pateicoties šai metodei, ir minimāla urīnizvadkanāla kompresija. Ja netiek panākta pēcoperācijas kontinence vai attīstās pēcoperācijas urīna retence, var atkārtotu manipulāciju laikā implantu regulēt, savelkot vai atlaižot protēzi un panākot vēlamo urīnizvadkanāla kompresiju.

Komplikācijas

Agrīnajā pēcoperācijas periodā biežākās komplikācijas ir: urīna retence (kontrolē ar katetrizāciju), sēklinieku hematomas, sēklinieku urinomas (koriģē ķirurģiski urīnizvadkanāla bojājumus), pārejošas sēklinieku sāpes (19,5%), brūces infekcija ar pavadošu drudzi (0,4%). Vēlīnajā pēcoperācijas periodā var būt erozijas, persistējoša inkontinence un urīnceļu infekcija (0,4%). Saskaņā ar dr. Wilhelm pētījumu, kurā bija iesaistīts 101 pacients, slinga korekcija pēc operācijas bija nepieciešama 38,6% gadījumu, tai skaitā 9,9% bija nepieciešama slinga protēzes atslābināšana vispārējā anestēzijā sakarā ar urīna retenci, 28,7% bija nepieciešama slinga protēzes pievilkšana lokālā anestēzijā. Otrreizēja atkārtota slinga protēzes pievilkšana tika veikta 6,9%, bet trešo reizi – 3% pacientu.

Pēcoperācijas periods

Pacientam vismaz 6 nedēļas jāievēro piesardzība, atturoties no dzimumattiecībām, 2 nedēļas neceļot neko smagāku par 4,5-6,8 kg, izvairoties no tādām fiziskām aktivitātēm kā tupēšana, pārlieka liekšanās, rāpšanās (kāpšana augstos transporta līdzekļos), ekstrēma kāju paplešana, riteņbraukšana, jogas nodarbības.

Klīnikas pieredze
12. martā operētajam pacientam pēcoperācijas periods noritēja apmierinoši. 3 mēnešus pēc operācijas ir pilnīga urīna saturēšana (kontinence). Uroloģijas klīnikas vadītājs Vilnis Lietuvietis uzsver, ka ar šo operāciju pacients, kuram līdz šim nācās vairākkārt dienā mainīt autiņbiksītes un justies atkarīgam no citiem, ir atgriezies aktīvā sociālā dzīvē. Patlaban operācija netiek apmaksāta no valsts budžeta līdzekļiem un pacients pats iegādājās implantu, par to maksājot apmēram 1400 eiro. Speciālisti uzskata, ka Latvijai vidēji būtu nepieciešamas 10-15 šādas operācijas gadā, lai cilvēku ne tikai izārstētu no prostatas vēža, bet arī nodrošinātu viņam kvalitatīvu dzīvi pēc veiktās ārstēšanas.

Vēres: Medicine redakcijā
Foto: Stock.XCHNG

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...