Urīna nesaturēšana topošajām un jaunajām māmiņām
Skaidro Inko Centra konsultante Vaira Dreimane
Gaidot mazuli, papildus rūpēm par zeķīšu un rāpulīšu iegādi pievienojas arī ar veselību saistītie aspekti. Topošās māmiņas izvēlas veselīgāku pārtiku, izvairās no alkohola un smēķēšanas, ierobežo fizisko pārslodzi, lieto visdažādākos preparātus, lai saglabātu ādas elastību un saudzētu mazuli, tomēr nereti ķermenis rīkojas pēc sava prāta. Sievietes organismā grūtniecības laikā mainās fizioloģiskie procesi, tostarp parādās arī regulārāka nepieciešamība urinēt, turklāt atsevišķos gadījumos var rasties pat nekontrolētas urīna noplūdes.
Pārmaiņas sievietes ķermenī
Urīna nesaturēšana jeb inkontinence skar katru ceturto sievieti kaut reizi dzīvē, tālab par to nav jākautrējas, svarīgi ir noskaidrot, kas darāms, lai atrisinātu šo grūtniecības blakusefektu. Lielākoties urīna nesaturēšanas problēmu izraisa dzemdes spiediens uz urīnpūsli un nekontrolētu urīna izdalīšanos fiziskas piepūles laikā, klepojot, šķaudot vai pat smejoties. Inko Centra konsultante Vaira Dreimane norāda: ja sievietei urīnkanāla slēdzējmuskulis ir vājš, urīns var nekontrolēti noplūst. Urīna nesaturēšanas problēma var saglabāties arī kādu laiku pēc dzemdībām, jo organismam ir nepieciešams laiks, lai tas atgūto iepriekšējo muskuļu tonusu un nostiprinātu muskulatūru, lai organisms spētu funkcionēt tāpat kā pirms bērniņa ieņemšanas.
Daba radina pie jauna ritma
Topošajām māmiņām neatliekama nepieciešamība urinēt rodas arī naktī – iešana uz tualeti var vairākkārtīgi pārtraukt miegu. Tas notiek tādēļ, ka palielinātās dzemdes spiediena dēļ uz iegurņa vēnām un asins plūsma no apakšējām ekstremitātēm ir lēnāka un palielinās femorālais venozais spiediens. Tomēr speciālisti mierina, ka tas ir dabas iekārtots ritms, kas topošo māmiņu pieradina pie pamošanās naktī, jo līdz ar bērniņa piedzimšanu, nakts celšanās būs neizbēgamas.
Kā izvairīties no noplūdēm
Urinācijas biežuma mazināšanai Vaira Dreimane grūtniecēm iesaka ierobežot šķidruma uzņemšanu vakarā, apmeklēt tualeti pirms gulētiešanas un pēc katras ēdienreizes.
Situācijas uzlabošanai ir iespējami arī vairāki vingrinājumi, kas palīdz stiprināt urīnpūsli un mazināt problēmu. Vingrojumi ir jāplāno atbilstoši grūtniecības rādītājiem. Jāizvairās no sporta veidiem, kuros var gūt ķermeņa savainojumus. Sevišķi ieteicami ir vingrojumi muskuļu tonizēšanai un iegurņa lejasdaļas muskuļu sasprindzināšanai. Vaira Dreimane norāda, ka slēdzējmuskuļu stiprināšanai vajadzētu vismaz 5 reizes dienā veikt starpenes muskulatūras stiprināšanas vingrinājumus saspridzinot tos līdz 10 sekundēm, atkārtojot vingrinājumu 10 - 15 reizes, vingrojumus var izpildīt dažādās pozās - gan sēžot, gan stāvot, gan guļot uz muguras. Pēc dzemdībām vingrojumus var dažādot.
Vingrinājums divritenis paredzēts vēdera, sēžas, gurnu un iegurņa muskulatūras stiprināšanai, tā laikā jāsavelk augšstilbus, kuņģi un vidukli. Vingrinājumu izpilda noguļoties uz grīdas uz muguras, rokas novietotas gar sāniem, plaukstas uz leju. Riņķojot ar kājām un ceļus virzot uz krūtīm, imitē braukšanu ar divriteni, pēc tam turpina riņķot – kājas izstiepjot, cik vien taisni iespējams. Elpot dziļi un ritmiski, vingrinājumu izpildot mērenā tempā un nenogurdinot sevi.
Sēžas vingrinājums: atrodoties guļus uz vēdera, jāiztaisno kājas un jāsavelk sēžas muskulatūra. Vingrinājumu izpilda pārmaiņus ceļot gaisā labo, tad kreiso kāju. Svarīgi ir sajust sēžas muskuļu savilkšanos. Gurnus turot uz grīdas, vingrinājums jāatkārto 10 reižu.
Tvists paredzēts vidukļa un sānu muskulatūras nostiprināšanai. Jānostājas kājas turot plati, rokas gar sāniem, plaukstas vērstas uz leju. Vingrinājumu izpilda sagriežoties viduklī uz vienu pusi, tad atpakaļ, pēc tam uz otru pusi un atpakaļ. Svarīgi ir izjust vidukļa muskuļu sagriešanos.
Vaira Dreimane arī norāda, ka vajadzētu izvairīties no kafijas, stipras melnās tējas un gāzēto atspirdzinošo un alkoholisko dzērienu lietošanas. Būtiski ir arī nelietot šķidrumu vismaz trīs stundas pirms gulētiešanas. Papildus drošībai ieteicams izmantot speciālos biksīšu ieliktnīšus, kas paredzēti urīna nesaturēšanai. Jo ātrāk māmiņa spēs pēc dzemdībām atjaunot muskulatūras elastību ar dažādu vingrojumu palīdzību, arī urīna nesaturēšanas problēma būs atrisināta.
Iekaisumu gadījumā jāvēršas pie ārsta
Ja jūtamas sāpes vai dedzināšanas sajūta urinējot, noteikti jāvēršas pie ģimenes ārsta. Pie ārsta jāvēršas arī ja jūtama izteikta vēlme urinēt pat tad, ja no urīnpūšļa izdalās tikai pāris pilienu urīna. Šīs varētu būt zīmes, kas liecina par urīnpūšļa iekaisumu. Tādā gadījumā jāveic urīna bakterioloģiskais uzsējums, lai konkretizētu iekaisuma izraisītājas baktērijas, noteiktu antibiotiku ārstēšanas kursu un novērstu tālāku iekaisuma attīstību.
.
Pēcdzemdību depresija
Par iemeslu inkontinences progresēšanai var būt arī ieilgusi pēcdzemdību depresija. Depresiju parasti novēro pirmajās divās pēcdzemdību nedēļās un bieži to novērtē kā normālu pārejas stāvokli un pieskaņošanos jaunajai mātes lomai un atbildībai. Ja sieviete tomēr nespēj savas depresīvās izjūtas pārvarēt un tās ilgst vairāk par divām nedēļām, ir jādomā par nopietnāku ārstēšanu. Pēcdzemdību depresijas izcelsmē lomu var spēlēt sociālie, kulturālie, fizioloģiskie un psiholoģiskie faktori. "Tomēr jāatceras, ka katra māmiņa ir unikāla un katra mazuļa gaidīšana var ietekmēt atšķirīgi, tālab ne depresija, ne urīna nesaturēšana nav neatņemamas grūtniecības sastāvdaļas", ar smaidu teic Vaira Dreimane.
Bezmaksas konsultācijas par urīna nesaturēšanas problēmām un profilaksi iespējams saņemt Inko Centrā: Rīgā, Purvciemā, Nīcgales ielā 5 – 112. kab., vizīti iepriekš piesakot pa tālruni 6756 9696. Internetā – www.esisauss.lv .