Ureaplazmoze: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Ureaplazma ir baktērija, kas parasti atrodama urīnceļos vai dzimumorgānos. Šīs baktērijas ir daļa no ķermeņa baktēriju populācijas, un vairumā gadījumu tās dzīvo līdzsvarā, neradot problēmas. Tomēr dažkārt ureoplazmu skaits var palielināties, izraisot infekcijas un veselības problēmas.
Kas ir ureaplazma?
Ureaplazma pieder baktēriju klasei, kas pazīstamas kā mikoplazmas. Ureaplazmai nav šūnapvalka, kas padara to unikālu baktēriju vidū. Apvalka neesamība padara to izturīgu pret dažām izplatītām antibiotikām, tostarp penicilīnu. Lielākajai daļai cilvēku ķermenī jau ir šīs baktērijas, lai arī tas normālos apstākļos nekādā veidā var neatsaukties uz veselību. Atsevišķos gadījumos tās var izraisīt ureaplazmozi. Ureaplazmoze ietekmē vīriešu un sieviešu reproduktīvās sistēmas.
Cēloņi
Medicīniskajā literatūrā tiek minēts, ka ureaplazmas biežāk atrod tieši seksuāli aktīvām sievietēm, un kā faktors, kas paaugstina ureaplazmu savairošanās risku, tiek nosaukta bieža partneru maiņa un vairāki partneri vienlaikus.
Šīs baktērijas var tikt nodotas arī auglim vai jaundzimušajam, ja grūtniecības laikā inficējusies ir māte. Te gan jāņem vērā, ka, saskaņā ar citu pētījumu, ureaplazmas var konstatēt arī sievietēm, kuras nekad nav bijušas seksuāli aktīvas. Dažos gadījumos ureaplazmas klātbūtnes cēlonis var nebūt zināms.
Ureaplazmozei var būt dažādi iemesli: stress, nepareizs, nepilnvērtīgs uzturs, stingras, nepārdomātas diētas, organismā hroniski noritošas citas dzimumceļu infekcijas.
Simptomi
Ureaplazmas neizraisa simptomus, ja tās atrodas līdzsvarā ar citām baktērijām. Veselīga imūnsistēma parasti var kontrolēt baktērijas, neļaujot tām izraisīt infekciju. Ja ureaplazmu populācija palielinās, var rasties noteiktas veselības problēmas, izraisot arī simptomus.
Ureaplazmas baktērijas ir konstatētas gan vīriešiem, gan sievietēm ar neauglības problēmām. Neauglība tiek definēta kā mēģinājums palikt stāvoklī 12 mēnešus bez panākumiem. Vīriešiem baktērijas var ietekmēt spermatozoīdu skaitu un to spēju pārvietoties, savukārt sievietēm tas var izraisīt infekciju, kas apgrūtina grūtniecību.
Dzimumorgānu infekcija var izraisīt līdz pat 15 procentiem no visiem vīriešu neauglības gadījumiem, taču ne visi no tiem ir saistīti ar ureaplazmām. Daudzi no tiem ir seksuāli transmisīvo infekciju, piemēram, hlamīdiju un gonorejas, rezultāts.
Ureaplazmoze var izraisīt sāpes un diskomfortu dzimumorgānu rajonā (izdalījumi, arī nieze), kā arī būt saistīta ar vairākām veselības problēmām, kas var izraisīt sāpes iegurņa, vēdera vai cirkšņa zonā. Piemēram, uretrīts var izraisīt sāpes vai dedzināšanu urinēšanas laikā, niezi ap urīnizvadkanālu un neparastu vai nepatīkamu smaku. Savukārt bakteriālā vaginoze var izraisīt nepatīkamu smaku vai izdalījumus no maksts, maksts niezi vai dedzināšanu urinēšanas laikā.
Atsevišķos gadījumos ureaplazmai var būt sava loma nierakmeņu veidošanās procesā. Nierakmeņi var izraisīt stipras sāpes iegurņa zonā, muguras lejasdaļā, vēderā, drudzi, urinēšanas problēmas un duļķainu, asiņainu vai nepatīkami smakojošu urīnu. Jāņem gan vērā, ka ureaplazmoze var nebūt vienīgais visu šo problēmu cēlonis, tāpēc noteikti jākonsultējas ar ārstu.
Ārstēšana
Ureaplazmozes gadījumā var būt nepieciešama ārstēšana ar antibiotikām, tomēr tikai dažas antibiotikas ir efektīvas pret šīm baktērijām. Tāpat jāņem vērā, ka izvēlētā antibiotika ir atkarīga no risināmās veselības problēmas un ārstējamās personas. Atsevišķas antibiotikas nav drošas grūtniecēm vai jaundzimušajiem.
Sievietēm, gan plānojot grūtniecību, gan grūtniecības laikā, gan visos pārējos dzīves posmos, maksts mikroflora jāstiprina ar probiotiķiem – labajām baktērijām. Aptiekās nopērkamas dažādas vagināli lietojamas laktobaktēriju lodītes.