Līdz šā gada 3. februārim pasaulē apstiprināti 17383 saslimšanas gadījumi ar jauno koronavīrusu
Kopumā pasaulē no 2019. gada 31. decembra līdz 2020. gada 3. februārim ziņots par 17383 laboratoriski apstiprinātiem saslimšanas gadījumiem, ko raisīja jauns koronavīruss (2019-nCoV). Tostarp saslimuši arī 16 veselības aprūpes darbinieki. 362 pacienti ar nopietnām blakusslimībām ir miruši.
Lielākā daļa gadījumu reģistrēti Ķīnas Uhaņas pilsētā. Ir ziņots par ievestiem gadījumiem vairākās citās Ķīnas provincēs, Honkongas īpašās pārvaldes apgabalā, Taipejas pašvaldībā, Makao īpašās pārvaldes reģionā, Taizemē, Japānā, ASV, Dienvidkorejā, Singapūrā un Vjetnamā, Malaizijā, Austrālijā, Nepālā, Francijā, Kanādā, Vācijā, Somijā, Itālijā, Apvienotajā Karalistē, Spānijā, Zviedrijā. Vairāk informācijas par izplatību: https://www.ecdc.europa.eu/en/geographical-distribution-2019-ncov-cases
Koronavīrusi ir vīrusu grupa, kas atrasta gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem. Cilvēkiem koronavīrusu infekcijas tiek reģistrētas visu gadu, īpaši rudenī un ziemā. Tie var izraisīt gan vieglas elpceļu infekcijas, gan smagas saslimšanas ar nopietnām komplikācijām (pneimoniju, nieru mazspēju) un pat nāvi. Nopietnus saslimšanas gadījumus iepriekš ir izraisījis SARS koronavīruss, kura rezervuārs dabā ir cibetkaķi un, iespējams, sikspārņi, un MERS koronavīruss, kura infekcijas rezervuārs dabā ir vienkupra kamieļi.
2019-nCoV infekcijas avots (rezervuārs) pagaidām nav zināms, iespējams, ka tā arī ir zoonoze, jo daļa saslimušo bija saistīti ar Uhaņas Dienvidķīnas Jūras produktu un dzīvnieku tirgu. Ir apstiprināta 2019-nCoV pārnešana no cilvēka uz cilvēku, tomēr, lai pilnībā novērtētu infekcijas izplatīšanās ceļus un riskus, ir nepieciešams vairāk informācijas.
SPKC turpina sekot situācijas attīstībai ar jaunā koronavīrusa (2019-nCoV) uzliesmojumu. Pasaules Veselības organizācija un Eiropas slimību profilakses un kontroles centrs nav noteicis ierobežojumus ceļošanai un tirdzniecībai. Eiropas Komisija noteikusi, ka katrs ievests 2019-nCoV infekcijas gadījums ir pakļauts epidemioloģiskajai uzraudzībai. Līdz ar to SPKC ir izplatījis rekomendācijas ārstniecības iestādēm un ārstiem kā rīkoties, ja ir akūtas respiratoras saslimšanas gadījums personai, kura 14 dienu laikā pirms saslimšanas apmeklēja Ķīnas pilsētu Uhaņu vai bija kontaktā ar slimnieku, kurš ir saslimis pēc ceļojuma uz Uhaņu, tad nekavējoties jāziņo SPKC.
NMPD ir apliecinājis gatavību pacienta nogādāšanai stacionārā un Nacionālā references laboratorija ir pilnveidojusi reaģentu klāstu, lai veiktu visas nepieciešamās pārbaudes.
Autors: ieteikumi
Aktuālākajai informācijai par koronavīrusa (2019-nCoV) izraisīto uzliesmojumu lūdzam sekot līdzi Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnē spkc.gov.lv, kur pieejami arī ieteikumi iedzīvotājiem un izglītības iestādēm, rekomendācijas ceļotājiem, kā arī biežāk uzdotie jautājumi un atbildes par koronavīrusa izraisītu uzliesmojumu.