Tuberkuloze: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Tuberkuloze ir vispārēja nopietna infekcijas slimība, kas galvenokārt skar plaušas. Ar tuberkulozi izraisošajām mikobaktērijām cilvēks var inficēties ar sīku pilienu starpniecību, kas nokļūst gaisā, slimam cilvēkam klepojot vai šķaudot. Cilvēkiem, kas saslimuši ar tuberkulozi, mēnešiem ilgi jālieto dažādi medikamenti, lai atbrīvotos no infekcijas un novērstu antibiotiku rezistenci.
Cēloņi
Tuberkulozi izraisa mikobaktērijas, kas no cilvēka uz cilvēku izplatās caur gaisā nokļuvušiem mikroskopiskiem pilieniņiem. Tas var notikt, ja kāds, kam ir neārstēta, aktīva tuberkulozes forma, klepo, runā, šķauda, spļauj, smejas vai dzied; infekcijas avots ir slims cilvēks, retāk dzīvnieks. Arī krēpām nonākot apkārtējā vidē uz priekšmetiem, tās ātri izžūst, pārvēršoties inficētos putekļos. Sevišķi bīstams infekciju avots ir slimnieka veļa un gultas piederumi.
Lai arī kopumā tuberkuloze ir lipīga, ar to nav tiek viegli saslimt. Inficēšanās ar tuberkulozes mikobaktērijām vēl nenozīmē saslimšanu: iekļūstot organismā ar ieelpoto gaisu vai uzturu, tās caur plaušu alveolu vai gremošanas trakta gļotādu nonāk limfātiskajā un asinsrites sistēmā, izraisot organisma aizsargreakciju. Tāpat arī lielākā daļa cilvēku, kas slimo ar šo slimību un kas vismaz divas nedēļas ilgi lietojuši specifiskus medikamentus, vairs nav infekciozi.
Tuberkulozei raksturīgas specifiskas iekaisuma pārmaiņas, kam bieži ir sīku pauguriņu veids. Tuberkulozes galvenā procesa lokalizācijas vietas visbiežāk ir plaušas, balsene, limfmezgli, locītavas, kauli, nieres, dzimumorgāni, āda, acis. Tāda tuberkulozes forma, kad tiek bojāti gandrīz visi orgāni, sastopama reti. Neregulāri lietojot zāles, nepabeidzot ārstēšanās kursu, var attīstīties tuberkulozes baciļu nejūtība pret zālēm, tādējādi slimība progresē un kļūst grūti ārstējama vai neārstējama.
Simptomi
Plaušu tuberkuloze sastopama jebkurā mūža periodā. Jebkurai plaušu tuberkulozes formai var būt dažādas tuberkulozes procesa fāzes. Infiltrācijas jeb uzliesmojuma fāze raksturīga slimības sākumam, arī tuberkulozes procesam atkārtoti saasinoties. Šajā fāzē esošās specifiskās pārmaiņas plaušās progresē, tās pavada vispārējas organisma intoksikācijas pazīmes: slikts miegs un ēstgriba, nogurums, svīšana naktī, nedaudz paaugstināta temperatūra dienas gaitā.
Ja slimnieku laikus neārstē, process pāriet nākamajā fāzē – destrukcijas jeb audu sabrukuma fāzē, kam raksturīga kavernu veidošanās. Intoksikācijas pazīmes pastiprinās, krēpās ir augsta tuberkulozes mikobaktēriju koncentrācija. Šo fāzi intensīvi neārstējot, izveidojas hroniska fibroza kaverna, ko var izārstēt tikai ķirurģiski. Plaušu tuberkulozes formas var būt dažādas, tāpat ir arī ļoti daudz citu tuberkolozes formu, kas attīstās citviet ķermenī.
Vesela imūnsistēma bieži veiksmīgi cīnās ar tuberkolozi izraisošajām baktērijām, tomēr vairākas slimības, kā arī atsevišķi medikamenti var novājināt imūnsistēmu, tostarp HIV / AIDS, diabēts, smaga nieru slimība, vēzis un tā ārstēšanas metodes, piemēram, ķīmijterapija, medikamenti transplantēto orgānu atgrūšanas prevencijai, nepietiekams uzturs vai ķermeņa svars, cilvēka vecums (ļoti jauns bērns vai vecāks cilvēks).
Ārstēšana
Tuberkulozes ārstēšana ir kompleksa, kombinēta, ilgstoša, individuāla un izdalīta vairākos atšķirīgos posmos. Ārstēšanas metode atkarīga ne tikai no tuberkulozes procesa lokalizācijas, plašuma un citām īpatnībām, bet arī no organisma vispārējā stāvokļa, kā arī citiem būtiskiem ar cilvēka dzīvi saistītiem faktoriem. Pirmajā posmā neatkarīgi no procesa smaguma slimnieks tiek hospitalizēts.
Tuberkulozes ārstēšanā būtiska loma ir spēcinošiem līdzekļiem, piemēram, vitamīniem, pareizam uzturam, kā arī higiēnai. Tā kā imūnsistēma var tikt galā ar ieelpotiem tuberkulozes baciļiem, ja tā ir pietiekoši spēcīga, liela nozīme tuberkulozes profilaksē ir imunitātes stiprināšanai. Atsevišķos gadījumos tiek pielietotas arī ķirurģiskās ārstēšanas metodes. Jāņem vērā, ka pēc izārstētas tuberkulozes jebkura slimība var norisēt smagāk un ir grūtāk izārstējama. Stipri palielinās arī iespējamība no jauna saslimt ar tuberkulozi.
Bērnus no smagām tuberkulozes formām pasargā BCG vakcīna, ko visiem jaundzimušajiem veic dzemdību nodaļā otrajā līdz piektajā dzīves dienā.
Komentāri
-
SLIMOJU VESELU GADU AR DAUDZU REIŽU PNEIMONIJU,BET 2RIZES BIJU NOSŪTĪTS PIE PLAUŠU DAKTERES,BET SĪKĀK PAT NEPAKLAUSĪJA ELPOŠANU,JŪTOS SLIKTI,KO DARĪT?