Trombembolija: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Trombembolija ir asins recekļa jeb tromba veidošanās asinsvadā, kas atbrīvojas un asins plūsmas ietekmē pārvietojas asinsrites sistēmā uz citām ķermeņa daļām, aizsprostojot citu asinsvadu. Trombs var aizsprostot artērijas plaušās (plaušu embolija), smadzenēs (insults), kuņģa-zarnu traktā, nierēs vai kājā. Trombembolija ir būtisks saslimstības un diemžēl arī nāves cēlonis, it īpaši gados vecāku cilvēku vidū.
Emboli, nosprostojot asinsvadu, rada orgānos vai audos asinsrites traucējumus, kuru rezultātā rodas infarkts vai gangrēna. Vissmagāk noris galvas smadzeņu, sirds asinsvadu, plaušu artērijas embolija, kuras sekas var būt pēkšņa nāve. Ārstēšana var ietvert antikoagulantus (asins šķīdinātājus), aspirīnu vai vazodilatatorus (vēnu paplašinātāji).
Cēloņi
Vārds "trombembolija" apvieno vārdus "trombs" un "embolija". Asins receklis, kas veidojas asinsvadu sistēmā, tiek saukts par trombu. Kad tas atbrīvojas, pārvietojas pa asinsrites sistēmu un iestrēgst citur, to pašu asins recekli sauc par embolu.
Ja asinis ir biezas, pastiprināti recē vai plūst lēni, tas, visticamāk, veidos trombu, it īpaši vēnā, kas jau ir bojāta. Cilvēki, kuru asinsvadu sistēmai ir noteiktas ģenētiskas pataloģijas vai vairāk estrogēna, ir paaugstināta asins recekļu veidošanās riska grupā.
Tāpat trombemboliju var veicināt tādi faktori kā aptaukošanās, smēķēšana, ievērojami varikozi paplašinātas vēnas virspusējās vēnas, orālās kontracepcijas lietošana, grūtniecība vai ilgstoši ierobežots kustīgums, piemēram, gultas režīms pēc ķirurģiskas iejaukšanās, lūzumiem, arī ceļošana ilgāk nekā četras stundas, un citi.
Simptomi
Dziļo vēnu tromboze ir asins receklis, kas veidojas vēnas iekšienē, parasti dziļi kājā. Bīstama ir tā tromba daļa, kas var atdalīties un pārvietoties pa asinsriti, jo tā var iestrēgt un bloķēt plaušu artēriju/artērijas atkarībā no trombu lieluma un daudzuma, izraisot orgānu bojājumus vai pat nāvi. Plaušu artērijas trombembolijas simptomi var būt ļoti izteiks elpas trūkums un paātrināta sirdsdarbība; pēkšņas, neizskaidrojamas grūtības elpot; smaguma sajūta vai sāpes krūtīs; klepus ar asins piejaukumu, kā arī vispārēji slikta pašsajūta vai pēkšņs samaņas zudums.
Asins recekļiem aizsprostojot artērijas, var rasties arī smadzeņu insulti jeb triekas, smadzeņu infarkti; ja sirdī, tad tās var būt sirdstriekas; ja kājās, tad tās ir bieži vien perifērās kāju trombozes.
Ārstēšana
Ārstēšana ir medikamentoza – tiek izmantoti preparāti, kas šķīdina asins recekļus (antikoagulanti), paplašina vēnas (vazodilatatori); ārstēšana var būt arī ķirurģiska. Daudzos gadījumos iespējams embolus likvidēt ķirurģiski, tā ne tikai glābjot slimnieka dzīvību, bet arī saglabājot orgāna funkcijas.