Trofiskās čūlas nerodas vienā dienā
Izglītojot sabiedrību par mūsdienās tik aktuālajām vēnu problēmām, flebologi allaž uzsver: tās jāsāk risināt laikus, lai nenonāktu līdz trofiskajām čūlām. Tomēr viņiem diendienā nākas ārstēt arvien jaunus pacientus, kuriem ir tieši šāda diagnoze. Reizēm vainīga nezināšana vai nevērība, reizēm – fakts, ka valsts nemaksā par vēnu slimību ārstēšanu, nemaz nerunājot par profilaksi. "Laika posms, kurā attīstās trofiskā čūla, var būt dažāds – no dažām nedēļām līdz vairākiem gadiem," stāsta "Dr. Mauriņa vēnu centra" ķirurgs, flebologs Andis Rīts. "Pirms čūla izveidojas, tajā vietā sāk parādīties ādas izmaiņas: tā kļūst tumšāka, cietāka, zaudē elastību, zemādas tauku slānis reducējas, tad āda kļūst cianotiska – zilgani pelēka, spīdīga."
Ko īsti nozīmē "trofiskā čūla"?
Tā ir tāda čūla, kas radusies audu vielmaiņas traucējumu dēļ. Var būt, piemēram, venoza, diabētiska vai arteriāla trofiskā čūla. Katram veidam ir sava ārstēšana. Venozās čūlas attīstās uz masīvas tūskas fona – kājā netiek nodrošināta venozā attece, uzkrājas lieks šķidrums, sakrājas vielmaiņas galaprodukti, venozo asiņu sastrēguma dēļ tur nepieplūst svaigās, ar skābekli bagātās asinis. Sakrājušās asinis ir pilnas ar vielmaiņas galaproduktiem, toksīniem. Šādā kājā no pavisam niecīgas mikrotraumas, dažkārt pat no oda koduma, attīstās nedzīstoša čūliņa, kas no sākuma ir virspusēja un neliela, bet tad arvien vairāk izplešas.
Šādos gadījumos cilvēki bieži cenšas izlīdzēties ar ceļmallapām, kāpostlapām un citiem tautas līdzekļiem, citi iet pie dziedniekiem. Vai to var izmēģināt vai labāk tūlīt meklēt flebologu?
Tautas līdzekļu lietošana ir riskanta, sevišķi lielu kaitējumu var nodarīt urīna kompreses, jo urīnā var būt baktērijas, kas izraisa infekciju. Čūlas ārstēšanai padodas visai grūti, tās ir sāpīgas, turklāt atmirstošie audi rada izsvīdumu ar nepatīkamu smaku, terapija ir ļoti komplicēta – tas ir ilgs, darbietilpīgs, dārgs un grūts ceļš. Pacientam jāievēro dažādi norādījumi, piemēram, kāju nedrīkst mērcēt, regulāri jābrauc mainīt pārsēji.
Pēdējā laikā mazāk, bet, protams, gadās cilvēki, kuri vispirms apmeklē dziednieku vai kādu apšaubāmu "ekspresdiagnostikas" iestādi. Daži vēl joprojām grib ārstēt vēnas ar dēlēm, kā to darīja senos laikos. Tam nav pamata šodien, kad ir pieejami daudz efektīvāki līdzekļi.
Kāda ir trofisko čūlu ārstēšana?
Katrs konkrēts gadījums prasa individuālu pieeju. Daudz kas atkarīgs arī no vides, kādā cilvēks dzīvo un no viņa higiēnas paradumiem. Ir tādi pacienti, kuri čūlas ir rūpīgi, kaut arī ne vienmēr pareizi, kopuši; čūla vismaz nav inficēta, tā ir rētošanās stadijā, taču līdz galam nesadzīst, jo tas nav iespējams bez kompresijas terapijas.
Ja čūlā ir mikroorganismi, bakteriāls iekaisums, audu nekroze, tad jāsāk ar antibakteriālās terapijas kursu, kas ilgst 10 vai 14 dienas. Neatņemama sastāvdaļa ir kompresijas pārsējs ar speciāliem uzsūcošiem materiāliem, kas absorbē lieko šķidrumu. Kompresijas pārsēju liekam tāpēc, lai samazinātu tūsku, izspiestu ārā lieko šķidrumu, paralēli veicam limfodrenāžu – tas ir masāžas veids, kura rezultātā arī tiek mazināta tūska. Pacientam regulāri jāierodas mainīt pārsējus, to nevar darīt mājās pats, jo ārstam jākontrolē, kāds ir čūlas stāvoklis. Atkarībā no čūlas cēloņa ārstēšanā var kombinēt dažādas metodes. Piemēram, ja tas ir gados vecāks cilvēks ar lielu čūlu, mēs varam veikt putu skleroterapiju, slēgt slimo zemādas vēnu, tā mazinot kājā asiņu sastrēgumu un, izmantojot minētās metodes, varam panākt, ka čūla attīrās, sāk dzīt. Ja čūla ir visai liela, tad pastāv iespēja veikt tā saucamo shave operāciju jeb ādas pārstādīšanu, kam izmanto ar speciālu aparatūru paņemtu pacienta ādas lēveri, visbiežāk no augšstilbu rajona. To var veikt, kad čūla ir pietiekami attīrīta. Arī čūlas vietu apstrādā ar speciālu aparatūru, lai noņemtu atmirušos audus un piekļūtu labi apasiņotiem audiem. Veicot ādas pārstādīšanu, iegūstam labu rezultātu, bet iepriekš ir nepieciešama lāzeroperācija vai putu skleroterapija, atkarībā no konkrētā pacienta vajadzībām. Retos gadījumos konstatējam arī citas izcelsmes čūlas, kas prasa atšķirīgu ārstēšanu – tad mēs sniedzam kolēģiem informāciju par problēmām, ko esam konstatējuši vēnu izmeklēšanas laikā. Reizēm ir runa nevis par čūlu, bet par nedzīstošu brūci, kas traumas rezultātā radusies uz venozas mazspējas fona.
Kāpēc vēnu kaites jāārstē specializētā vēnu centrā – varbūt vismaz vieglākos gadījumos ar to var tikt galā ģimenes ārsts vai ķirurgs?
Lielākā daļa pacientu, kuri nonāk pie mums, pirms tam tikuši ārstēti ar kļūdu un mēģinājumu metodi – iet pie ģimenes ārsta, kurš nosūta pie ķirurga, ķirurgs izmēģina vienu ziedi, tad otru, tad vēl kaut ko. Daļas ģimenes ārstu ar vienkāršām vēnu patoloģijām paši tiek galā, bet labāk tomēr būtu nosūtīt pacientu pie flebologa, lai vismaz veiktu diagnostiku, jo mūsdienās nav īsti pareizi ārstēt to, par ko tev ir vienīgi aizdomas, ja pastāv iespēja izvērtēt visas – gan dziļās, gan zemādas vēnas, nonākt pie precīzas diagnozes un labi izārstēt. Es gribētu uzsvērt: lai sadziedētu venozu trofisku čūlu, ir vajadzīga kompresijas terapija, bez tās sasniegt labu rezultātu izdodas visai reti un arī ārstēšanas ilgums ir krietni lielāks. Atceros pacientu, kurš pirms ierašanās pie manis piecus gadus bija mocījies ar trofiskām čūlām abās kājās. Veicām izmeklēšanu un izrādījās, ka visas vēnas ir veselas, izņemot lielās zemādas vēnas, kurās bija izteikta vārstuļu mazspēja. Ar kompresijas pārsējiem mēs panācām, ka čūlas sāk rētoties, veicām lāzeroperāciju vispirms vienai, tad otrai kājai, un čūlas slēdzās burtiski nedēļas laikā.
Ko darīt, lai čūlas neveidotos?
Te ir svarīgi laikus doties pie speciālistiem. Čūlas neattīstās vienā dienā vai nedēļā. Laicīgi uzzinot, ka tev ir tāda vai citāda problēma un sākot to pareizi ārstēt, čūlas arī neradīsies. Pats būtiskākais: ja ir kādas aizdomas, kāja ir pietūkusi, šķiet kļuvusi resnāka vai sākas ādas izmaiņas, tad vajadzētu nākt uz ultrasonogrāfisko izmeklējumu. Tas ir absolūti nesāpīgs un nav traumatisks, toties ļauj noskaidrot, kāda ir problēma un kā ar to cīnīties, tad arī nebūs jāārstē ielaistās čūlas. Šodien var efektīvi novērst vēnu problēmas – gan fiziskās, gan kosmētiskās. Mūsu vēnu centrā tiek lietotas pasaulē vadošās izmeklēšanas un ārstēšanas metodes, ārsti regulāri piedalās starptautiskos forumos, droši var teikt, ka mēs esam pasaules līmenī. Ārstēšana ir minimāli invazīva un nesāpīga, operācijas veicam ambulatori un parasti jau nākamajā dienā pacients var atgriezties darbā. Nav vairs kā agrāk, kad ilgāku laiku bija jāguļ slimnīcā ar nosaitētām kājām. Un, protams, ikvienam vēlams turēties pie veselīga dzīvesveida principiem. Ja cilvēks atnāk mājās pēc darba, ietur pamatīgas vēlās pusdienas un atlikušo dienas daļu guļ pie televizora, kājas gaisā sacēlis, tad ātri vien rodas liekais svars. Būtiski ir nodrošināt sev pietiekami daudz kustību, racionālu uzturu un sabalansētu darba un atpūtas režīmu.
Der zināt:
• Ja kājā nav nodrošināta venozā attece, tad pietiek ar niecīgu mikrotraumu vai pat oda kodumu, lai attīstās čūla, kas sākumā ir virspusēja un neliela, bet vēlāk arvien vairāk izplešas.
• Pirms izveidojas venoza trofiska čūla, sāk parādīties ādas izmaiņas: tā kļūst tumšāka, cietāka, zaudē elastību, zemādas tauku slānis reducējas, tad āda kļūst cianotiska – zilgani pelēka, spīdīga.
• Lai nenonāktu līdz čūlām, laikus jāizmeklē vēnas pie flebologa, ja kājās jūtama smaguma sajūta, pietūkums un citi traucējoši simptomi. Iespējams efektīvi novērst gan fiziskas, gan kosmētiskas vēnu problēmas ar nesāpīgām un minimāli invazīvām metodēm.
• Pašdarbība, ārstējot venozās trofiskās čūlas ar tautas līdzekļiem, jo īpaši – ar urīna kompresēm, var beigties ar bakteriālu infekciju.
• Neattaisnojas vēnu ārstēšana ar dēlēm, jo tai ir mūsdienīgākas un efektīvākas alternatīvas.
• Lai efektīvi izārstētu venozās trofiskās čūlas, tiek kombinētas dažādas metodes: kompresijas terapija, lāzeroperācija, putu skleroteapija, ādas pārstādīšana u.c. Ārstēšana ir darbietilpīga un grūta gan pacientam, gan ārstam.
• Ultrasonogrāfijas izmeklējums dod iespēju izvērtēt gan dziļās, gan zemādas vēnas, nonākt pie precīzas diagnozes un sekmīgi izārstēt.
Dr. Mauriņa vēnu centrs,
SIA "Flebomedika"
Kalnciema 33, Rīga,
Tālr.: 67315316
http://www.venucentrs.lv/