Trofiskā čūla
Trofiskā čūla nav tikai kosmētiska problēma, bet arī slimība. Tā ietekmē dzīves kvalitāti, jo pieskaitāma pie slimībām, par kurām nerunā skaļi. Tā kā visas čūlas ir inficētas un, ja baktēriju koncentrācija pārsniedz kritisko līmeni, parādās arī iekaisuma klīniskās izpausmes - sāpes, apsārtums, pietūkums, sulošanās un nepatīkama smaka. Tomēr vairumam pacientiem, kuri cieš no ilgstoši nedzīstošām trofiskām čūlām, priekšstats par tās ārstēšanas metodēm ir maldīgs. Lai izprastu trofiskās čūlas izcelsmi un pielāgotu atbilstošu ārstēšanu, vispirms jādiagnosticē saslimšanas iemesls.
Tas var būt:
• hroniska venozā nepietiekamība ar ādas trofikas izmaiņām
• išēmiskās čūlas, kuru iemesls ir okluzējošās artēriju saslimšanas
• neiropātiskās čūlas
• posttraumatiskais osteomelīts
• ādas vēzis ar izčūlojumiem
• vairāku iepriekšminēto iemeslu komplekss
Diagnostika balstās uz rūpīgas anamnēzes vākšanu, kliniskajām analīzēm, apskatēm un "zelta standartu slimnieku izmeklēšanā" - zemādas un dziļo vēnu duplekso skenēšanu, segmentālo doplerogrāfiju. Tagad Veselības centrā 4 arī pieejama digitālā flebogrāfija. Noteikti nepieciešams uzsējums no čūlas ar sekojošu mikloforas jutības pret antibiotikām noteikšanu un, iespējams, arī RTG, CT, MR. Pēc čūlas mikrofloras jutīguma pret antibiotikām noteikšanas, mērķtiecīga ir ārīgā antibakteriālā terapija. Svarīga ir atbilstoša čūlu kopšana. Tā obligāti jāmazgā zem tekoša ūdens, pielietojot antibaktriālas ziepes. Lokālā antibiotiku pielietošana nav mērķtiecīga. Ir ieteicama čūlu virsmas apstrāde ar šķidrumiem, kuriem piemīt antibakteriāla aktivitāte (Sol. Octenisept, Sol. Prontosan, Sol. Chlorhexidin 0,5%, Sol. Betadini 1:20). Pārsienamais materiāls jāizvēlas ņemot vērā čūlas stāvokli, inficēšanās pakāpi, sulošanās daudzumu, raksturu un dzīšanas procesa stadijas. Pārsienamajam materiālam jābūt gaisa caurlaidīgam, kas absorbē šķidruma pārpalikumu, ļaujot dziedēt čūlu mitrā vidē. Tāpat jākontrolē infekciju, materiāls nedrīkst pielipt pie čūlas virsmas, tam jābūt saudzējošam pret čūlu, jāsamazina sāpes, jāiztur kompresija un vēl- pēc iespējas retāk jāmaina apsējs.
Venozās izcelsmes trofisko čūlu ārstēšana ir komplekss pasākums, kas sevī ietver lokālo, medikamentozo un noteikti kompresijas terapiju, bez kuras pielietošanas nav iespējams sadziedēt venozās izcelsmes trofisko čūlu. Var izmantot kompresijas (elastīgās) saites īsā iestiepumā vai II, III funkcionālās klases kompresijas zeķes, kuras, veicot atbilstošus mērījumus, nozīmē tikai ārsts. Vēl pieejama intermitējošā pneimokompresija, manuālā vai mehāniskā limfodrenāža. Jāttceras, ka trofiskās čūlas ārstēšana ir dinamisks process, kas var mainīties ik dienas. Tādēļ pārsienamā materiāla izvēlei jābūt tikpat dinamiskai - elastīgai, jo nav pārsēja, kuru var pielietot visās āstēšanas stadijās. Tāpat Latvijā pieejami ļoti dažādu plaši pazīstamu ražotāju pārsienamie materiāli, taču konkrēto izvēli noteikti jāatstāj ārstējošā ārsta ziņā. Svarīgākais priekšnoteikums sekmīgam ārstēšanas procesam ir pacienta motivācija, ārstēšanas būtības izpratne un pilnīga pacienta un medicīnas personāla abpusēja paļāvība, uzticība un sadarbība.
Aleksandra Kušpello,
Veselības centra 4 Baltijas vēnu klīnikas ķirurģe