medicine.lv skaitļos

Lietotāji online142
Aktīvie uzņēmumi12794
Nozares raksti1632
Ekspertu atbildes21477
Traumēta kāja? Jāapstājas! Rauj krampis? Jāizstaipās! : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Traumēta kāja? Jāapstājas! Rauj krampis? Jāizstaipās!

Foto: Helga Weber / flickr.com

Ko darīt, ja tomēr gadās paklupt, sasisties un naktī pamosties ar mokošu sajūtu - atkal ļoti sāp un vēl krampis rauj?

Izpaust sevi fiziskajā plaknē
Profesionālā trenere Dzintra Kalniņa ir vairāku grāmatu autore un zina, kā dziedināt ar kristāliem - interesanti, ka viens no tiem daudzkārt palīdzējis viņai pašai. "Man pašai bija brīnumains gadījums ar Ahilleja cīpslu. Neveiksmīgi to sastiepu un tik tikko varēju paiet. Sāpes bija dedzinošas un caururbjošas. Aizgāju pie kolēģa, kuram bija dziednieciskas spējas un kurš toreiz bija vairāk strādājis ar akmeņiem nekā es, un žēlojos, ka sāp un stipri jāklibo. Viņš paņēma karneliānu un pastrādāja ar manu potīti. Vakarā es varēju dejot – ne man klibot vajadzēja, ne kāja sāpēja."

Agrāk viņa daudz trenējusies un mocījusies ar savilktiem muskuļiem. Uzzinājusi par karneliāna spējām atjaunot traumētos audus, sākusi eksperimentēt un, gulēt ejot, ņēmusi to sev līdzi gultā. No tā laika viņai muskuļi vairs nesāpot, un Dzintra ir pārliecināta: "Šis akmens labs visām miesas kaitēm un lietojams pēc traumām un operācijām vai kad ir smaga fiziska slodze." Protams, kāju kristāls neizdziedēs, ja būs kaula lūzums vai saites plīsums, bet kā viens no netradicionālās labās enerģijas avotiem ar kāju sāpēm palīdzēs tikt galā ātrāk un vieglāk.

Tradicionālā recepte būs šāda!
Gan tad, ja kāja sāp mazāk, gan tad, kad sāp tā, ka jākliedz, katrai traumai jāpievērš pietiekami liela vērība, jo pat sākotnēji it kā neliels bojājums, kas atstāts bez ievērības, var radīt neparedzamas sekas. Lai atceramies gadījumu pirms pāris gadiem, kas izskanēja pa visu Latviju! Pēc sākotnēji vieglas traumas - kājas sasituma - mira divpadsmitgadīgs puisis. Viņš slēpojot krita un sasita kāju. Šķietami vieglā trauma dažu dienu laikā izraisīja asins saindēšanos. Ja arī šajā gadījumā līdzdarbojās vēl citi faktori, kas izraisīja traģiskās sekas, tomēr jāpiesargājas arvien, tāpēc pašdiagnostika nav labākais variants.

Kājās ir daudz struktūru, ko varam sabojāt un kas izraisīs sāpes. Locītavas, kauli, saites, muskuļi, nervi, artēriju sistēma, vēnas – viss tas kopā ir pietiekami sarežģīti. Starp citu, novērots, ka sportisti saišu sastiepumos iedzīvojas visbiežāk, taču tās ir agresīvākas traumas, ko izraisa asi pagriezieni un lēcieni, bet tā saucamās sadzīves traumas, kas gūtas paslīdot, paklūpot, sportiskiem cilvēkiem raksturīgas reti. Tas nozīmē - jo trenētāks ķermenis, jo labāka koordinācija un izturīgāki muskuļi un locītavas, tikai tad muskuļos pilnvērtīgi darbosies asinsrite un notiks pareiza vielmaiņa. Tāpēc kustības ikdienā ir ļoti svarīgas!

Jānis Dobelnieks, traumatologs un ortopēds medicīnas sabiedrībā ARS, atzīst, ka vienas no biežākajām tomēr ir pēdas locītavas traumas, bet daudz neatpaliek arī ceļgalu traumas. Ja atgadās trauma, abas sarežģītās konstrukcijas sašķobās uz vienu vai otru pusi, un tad redzams, vai stiprākas ir saites vai kauli. "Grūti pateikt, vai labāk, ja lūst kauls, vai labāk, ja plīst saites. Viss atkarīgs no traumas smaguma," viņš atzīst un iesaka tomēr uztaisīt rentgenu, lai smagākā pavērsienā nezaudētu laiku un neiedzīvoties lielākos sarežģījumos, jo skaidrība ir mierinoša, vienalga, kāds rezultāts. Ja skatoties rentgenu, redzams, ka lūzuma nav, speciālists apskatās, vai starp kauliem ir pareizas attiecības, jo to svarīgi konstatēt saišu plīsuma gadījumā. Ja ir vēlme precīzi zināt, cik ļoti sastiepumā bojātas potīšu saites, jādodas uz ultrasonogrāfiju vai uz magnētisko rezonansi, kur var redzēt visus mīksto audu bojājumus.

Pēc jaunākajiem pieņēmumiem medicīnā, jebkuru saišu sastiepumu var dēvēt arī par saišu plīsumu, jo pat vieglā sastiepumā atsevišķas saišu mikrošķiedras tomēr ir pārrautas – tātad plīsušas. Viegls sastiepums ir tad, kad bijusi neliela trauma un pēc tam, taustot šo vietu, tā ir sāpīga; ja diskomforts rodas staigājot, reizēm var būt niecīgs pietūkums. Mērens sastiepums ir tad, ja pietūkums jau ir lielāks un traumētajā vietā veidojas neliels asinsizplūdums, taču tas var arī nebūt. Sāpīgums noteikti ir lielāks. Ja ir zilums, visbiežāk ir arī daļējs saišu plīsums, jo asins izplūduma pamatā jābūt kādam plīsumam. Par smaga sastiepuma pakāpi liecina liels zilums un pietūkums un tad parasti ir sarauta kāda saite, kas apņem potīti.

Banner 280x280

Tā kā sāpju slieksnis katram ir atšķirīgs, jāvēro, kā izskatās kāja. Ja pietūkusi, sāp, ir zilums, ieteicams konsultēties ar speciālistu. Ja sāp nedaudz, var paiet un arī ziluma nav, var ārstēt kāju mājās, taču arī tad jāievēro pamatprincipi: neturpināt sportot vai kāju kā citādi noslogot. Traumētā vieta jāsargā, lai nepieļautu atkārtotu bojājumu, un sastieptajām locītavām vajadzīgs miers, tieši tāpēc nevajag staigāt un radīt vēl lielāku spiedienu. Vislabākais palīgs pirmajās divdesmit četrās stundās ir ledus! Tas mazina tūsku, iekšējo asiņošanu un darbojas anestezējoši. Pirms likt pie sasituma, tas jāietin dvielī. Vēl nepieciešams atgulties un kāju turēt paceltu virs sirds līmeņa. Ja sēžot kāju turam nedaudz paceltu, asinis arī atplūdīs, taču ne tik efektīvi. Ja kāja tiks noslogota un pārsvarā turēta uz leju, palielināsies ne tikai pietūkums, bet arī saišu bojājums ies plašumā. Ievērojot mieru, audi sarētosies labāk.

Ja sāp, var iedzert pretsāpju tableti vai uzklāt kādu gelu, taču arī tos nedrīkst pārdozēt, jo to sastāvā esošās vielas uzsūcas asinīs un, lietojot biežāk, nekā norādīts instrukcijā, var bojāt kuņģi, aknas un nieres. Staigāšanai derēs fiksators vai ortoze, kas labi satur traumēto vietu. Svarīgi, lai fiksācija būtu vienmērīga visas dienas garumā, tāpēc ortoze ir veiksmīgāks risinājums par elastīgo saiti un to var piemērot kājas izmēram. Taču arī vēlāk sastiepums var par sevi atgādināt, jo saites vairs nebūs tādas kā pirms traumas. Traumētā vieta var jutīgāk reaģēt uz laika maiņām vai arī kāja kustoties, īpaši uzsākot skriet, nebūs tik stabila. Iespējams arī lielāks stīvums traumētajā vietā. Sportot var atsākt tad, kad kāja nesāp un nepampst.

Un naktī vēl traucē krampji...
Lai sāpju kauss būtu pilns, naktī jau esošajām kāju sāpēm mēdz pievienoties krampji. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas klīnikas Gaiļezers iekšķīgo slimību nodaļas vadītājs Edmunds Jansons atzīst, ka krampji var rasties jebkurā vietā, kur ir muskuļi. Ja traumas dēļ kāja tiek noslogota citādi, var reaģēt arī muskuļi. Visbiežāk viens no galvenajiem nakts krampju iemesliem ir iepriekšējās dienas pārpūle, kad muskuļi par daudz strādājuši, tāpēc vienmēr jāpadomā, cik lielu slodzi uzlikām saviem netrenētajiem muskuļiem, kas ir pārpūlējušies. Ja krampji iemetas pēdā, iespējams, bijis nepareizs pēdas balsts vai arī nepiemēroti apavi.

Kāpēc biežāk krampji rauj naktī? Tāpēc, ka cilvēks miegā atbrīvojas, visi procesi palēninās, asins plūsma kļūst lēnāka, muskuļiem pietrūkst barības vielu un iepriekšējā pārslodze liek par sevi atcerēties. Taču krampji var liecināt arī par asinsrites traucējumiem. Ja muskulim pietrūkst skābekļa, asins piegādes, tas saraujas. Krampji var būt arī tad, ja ir paplašinātas kāju vēnas. Tiem, kuriem ir augsts holesterīna līmenis asinīs, jārēķinās, ka labsajūtu var traucēt krampji, bet krampjus izraisa arī vielmaiņas traucējumi un kālija, nātrija, magnija, kalcija, B vitamīna, kā arī šķidruma trūkums organismā. Līdzsvaru organismā var izjaukt, par maz dzerot ūdeni un par daudz lietojot sāli.

Ja krampji ir kājā, pirmais, ko var darīt, - kāju izstiept un atbrīvot. Pamatprincips ir šāds: krampjus muskulī var apspiest, sasprindzinot pretējos muskuļus. Ja, piemēram, krampji guļot sarauj pēdu, tad pretējā darbība būs nostāties uz grīdas vai celt kāju gaisā ar saliektu pēdu, vai vienkārši to kustināt. Uz pēdas var arī uzspiest, ar otru kāju uzkāpjot tai virsū. Ja var piecelties stāvus, ar papēdi var stipri sist pa grīdu un tā radīt nelielu satricinājumu, kas atbrīvos muskuli. Var mēģināt muskuli atbrīvot, tajā iekniebjot, taču nevajag izmantot metodi, kas klīst no mutes mutē, – duršanu muskulī ar adatu, jo pamatojuma tai nav un pastāv iespēja savainot asinsvadu, inficēties. Muskuli atslābināt palīdz arī siltums, taču ar to jāuzmanās tad, ja ir akūta kājas trauma. Vēlāk, kad pagājis laiks un sastiepuma vietā rodas hroniskas sāpes, kā arī moka krampji, tad gan var pasildīt. Akūtajā momentā vēl palīdzēs masāža.

Ja nākamajā dienā kājām paredzēta lielāka slodze - jāsagatavojas jau vakarā!
*Dzeram kaķpēdiņu vai citronmētras tēju!
*Ēdam banānus, žāvētus augļus, riekstus.

Palīdzam kājām ar vingrojumiem!
*Lai slimā kāja pēc traumas arvien mazāk par sevi atgādinātu, atjauno tās kustīgumu! Vispirms sēžot var izstiept kāju un kustināt pēdu uz augšu un uz leju. Pēc tam ar pēdu var sākt zīmēt alfabēta burtus – lai būtu gan rotācija pēdai, gan pagriezieni.
*Apsēdies uz krēsla un kājas novieto nedaudz plati. Rokas saņem zem labā gurna apakšējās daļas un pacel kāju pie krūtīm. Izelpojot iztaisno kāju un paliec šādi 20 sekundes. Atkārto katrai kājai divas reizes.
*Paliekot sēžot uz krēsla, pacel ceļos saliektas abas kājas iespējami tuvu krūtīm. Tā paliec, kamēr 10 reizes dziļi ieelpo un izelpo. Ar katru izelpu centies pievilkt ceļus iespējami tuvāk krūtīm.

Kājas rūdi katru dienu!
Dušā ejot, virzi auksta ūdens strūklu uz ikriem un tad apļveida kustībām uz gurniem. Tā izdari vismaz piecas reizes!

Informāciju sagatavoja "Aptiekāra žurnāls"
Foto: Pilseta24.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Traumatoloģija / ortopēdija / ķirurģija":

Uzņēmumi nozarē "Traumatoloģija / ortopēdija / ķirurģija"

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

Nedēļas tēma

Šislera sāļi – tavai veselībai

Šislera sāļi – tavai veselībai

Grāmatas “Šislera sāļi” autori ir austrieši Tomass Feihtingers un Zuzana Nīdane-Feihtingere, mūsdienās ievērojamākie Šislera bioķīmijas eksperti, kas turpina V. Šislera darbu. Ar autoriem sarunājās grāmatas tulkotāja Laura Tidriķe.

Aktuālie piedāvājumi

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Ādas izskatu ietekmē mūsu dzīvesveids, ēšanas paradumi, veselības stāvoklis, kaitīgie ieradumi, ģenētika un daudzi citi faktori. Labā ziņa – ikviena no mums var parūpēties par savu sejas ādu un aizkavēt ādas novecošanos – uzziniet vairāk par gaismas terapiju ar Bioptron!

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Aknu sargs

Testa rezultāti: Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvāja izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvāja testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

"Dr. Leopolds" krēms AMICOS un gels "KERELAST 30+" sausas un sabiezējušas ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Leopolds" piedāvā testēt komplektu - krēmu "Amicos" sausai un sabiezējušai ādai un "Keralast 30+" gēlu sabiezējušas ādas un nagu kopšanai.

Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Gusto” piedāvā testēt pēdu krēmu “Urea 20” sausai pēdu ādai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Kontakti

 1. +371 67770711
 2. +371 67770727
 3. serviss@latvijastalrunis.lv
 4. https://medicine.lv/
 5. +371 67770557
 6. redakcija@medicine.lv

Darba laiks

 • P.800-1700
 • O.800-1700
 • T.800-1700
 • C.800-1700
 • P.800-1600
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 40003050681
 2. 27.12.1991
 3. 17.10.2003
 4. Rīga, Blaumaņa iela 38/40, LV-1011
 5. 2023

Apraksts

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība.

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība, ambulatorā palīdzība, ambulance, stacionārs, acu ārsts, ārstu komisijas, ārstu privātprakses, privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnika, poliklīnikas, veselības centri, dermatoloģija, diagnostika, elpceļu, plaušu slimības, endokrinoloģija, diabēts, fitoterapija, fleboloģija, vēnu saslimšana, gastroenteroloģija, gremošanas sistēma, ginekoloģija, dzemdības, kardioloģija, sirds un asinsvadu slimības, laboratorija, medicīnas iekārtas, instrumenti, piederumi, palīglīdzekļi, medicīnas literatūra, narkoloģija, atkarību ārstēšana, neiroloģija, nervu sistēmas saslimšanas, onkoloģija, ļaundabīgie audzēji, osteopātija, osteoporoze, otorinolaringoloģija, otolaringologs, LORS, pediatrija, bērnu veselība, plastiskā ķirurģija, rekonstruktīvā ķirurģija, podoloģija, pēdu aprūpe, vakcinācija, psiholoģija, psihoterapija, psihiatrija, reimatoloģija, kaulu, locītavu un saistaudu slimības, seksopatoloģija, seksuālā veselība, slimnīca, slimnīcas, stacionārs, traumatoloģija, ortopēdija, ķirurģija, triholoģija, matu veselība, uroloģija, veneroloģija, ādas veselība, zobārstniecība, mutes veselība, farmācija, homeopātija, medikamentu ražošana, aptiekas, rehabilitācija, fizioterapija, pirts, sauna, skaistumkopšanas salons, SPA, Biokosmētika, frizētavas, sanitārie dienesti, sociālā aprūpe, solārijs, veselības apdrošināšana, veselīgs uzturs, produktu testi, produktu atsauksmes, ziņas, medicīna enciklopēdija, digitālie pakalpojumi, reklāmraksti, baneri, biznesa profils, SEO, medicīnas ziņas, veselības padomi.


Vairāk

Saistītie resursi

Foto 7

medicine.lv aktuālie piedāvājumi
medicine.lv jautājumi un atbildes
medicine.lv meklēšana uzņēmumos
medicine.lv populārā medicīnas enciklopēdija pme
medicine.lv raksti
medicine.lv vizuālā reputācijas kampaņa
medicine.lv ziņas

Mājas lapa internetā