Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā uzsāk abpusējas totālas ceļa locītavu endoprotezēšanas operācijas
Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā (TOS) uzsāktas vienetapa abu ceļu locītavu endoprotezēšanas operācijas. Šāda veida operācijas ir jaunums Latvijā, kaut pasaulē to jau praktizē kādu laiku. Šādas vienetapa operācijas pacientiem, kam tas ir nepieciešams, dod virkni ieguvumu, tai skaitā īsāku atveseļošanās un rehabilitācijas laiku, informē slimnīcas pārstāve Dagnija Dižbite-Svarinska.
Ceļa locītavu endoprotezēšana ir otrā biežākā locītavu aizvietošanas operācija Latvijā. Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā pagājušajā gadā veiktas aptuveni 500 primāras ceļa locītavas endoprotezēšanas. Līdz šim bija ierasts veikt secīgas operācijas, vispirms izoperējot vienu no osteoartrīta skartajām locītavām un pēc laika (6–12 mēnešiem) otru. Abpusējas ceļu locītavu endoprotezēšanas operācijas TOS veic traumatologs-ortopēds Matīss Zolmanis un kopš gada sākuma šādas operācijas veiktas jau četriem pacientiem ar abpusēju ceļu locītavu deformāciju.
"Pasaulē šāda pieredze jau ir ilgstoši, vairāk nekā 20 gadus, mēs to rutīnas veidā esam uzsākuši veikt šobrīd. Man ir liels prieks, ka tagad varam piedāvāt pacientiem šādu unikālu iespēju, lai uzlabotu viņu dzīves kvalitāti un ātrāk atgrieztu kustību brīvību,” skaidro Matīss Zolmanis, TOS ārsts-ķirurgs.
Lai veiktu abpusēju ceļa locītavu endoprotezēšanu, nav nepieciešama papildu sagatavošanās. Operācijas ilgums ir aptuveni četras stundas. Biežākie jautājumi no pacientiem attiecībā uz abpusējo ceļu locītavu endoprotezēšanu ir par to, vai varēs ātri staigāt un vai ļoti sāpēs. Pacients tiek celts kājās un var slogot kājas ar pilnu slodzi jau nākamajā dienā pēc operācijas.
Ieguvumi
• Pacientam ir tikai viena operācija;
• Pacientam ir tikai viena anestēzijas epizode;
• Pacienti ir apmierinātāki pēcoperācijas periodā;
• Ekonomiski izdevīgāk, jo ir viena stacionēšanās reize;
• Abpusēja deformācija tiek koriģēta uzreiz, izpaliek kāju garumu atšķirības, kas ir neizbēgami, ja tiek operēta viena kāja un pēc laika otra;
• Izpaliek klibošana sakarā ar kāju garumu atšķirībām;
• Īsāks rehabilitācijas laiks.