Traumatoloģijā specializētās slimnīcas piepildās ar pacientiem; ārsti sniedz rekomendācijas, kā izvairīties no kritiena
Mainoties laikapstākļiem, palielinās kritienu un traumatisma risks. Gan labā, gan kreisā Daugavas krastā lokalizētās traumatoloģijā specializētās slimnīcas izjūt pacientu skaita pieaugumu, kuri guvuši ielas traumas paslīdot. Traumatologi, ortopēdi vērš uzmanību piesardzības pasākumiem.
Atbilstoši Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) prognozēm šonedēļ gaidāma mainīga gaisa temperatūra, kā rezultātā daudzviet gaidāms atkusnis un ielu, ietvju, kā arī ceļu apledošana. Iedzīvotājiem jābūt gataviem apgrūtinātām pārvietošanās iespējām.
Pārdaugavā bāzētās traumatoloģijā un ortopēdijā specializētās Rīgas 2. slimnīcas traumpunktā ik dienu tiek uzņemti vidēji 20 - 25 pacienti ar dažādiem tipiskiem ekstremitāšu lūzumiem, no kuriem vidēji divi cietušie tiek stacionēti.
Savukārt Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca (TOS) ir lielākais šīs nozares veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējs valstī. Ik dienu šīs slimnīcas traumpunktā neatliekamā palīdzība tiek sniegta vidēji 90 pacientiem ar ambulatorām traumām un vairāki desmiti tiek stacionēti turpmākai ķirurģiskai ārstēšanai pēc kaulu lūzumiem.
“Paslīdot un krītot ziemas periodā, visbiežāk tiek gūti apakšstilba un apakšdelma lūzumi, bieži pacientiem ir nopietni ribu vai muguras sasitumi. Lai sevi pasargātu, aicinām ievērot vairākus priekšnosacījumus, kas ietver ziemas sezonai piemērotu apavu un apģērba izvēli, kā arī izvairīšanos no slideniem ceļa posmiem. Mēs esam mobilizējušies situācijai, lai ikvienam sniegtu palīdzību,” komentē Rīgas 2. slimnīcas Ārstniecības daļas vadītājs, traumatologs, ortopēds dr. Jānis Keselis.
“Pēc mūsu novērojumiem ziemā būtiskākā nozīme ir apavu izvēlei,” apgalvo TOS galvenais ārsts dr. Uģis Zariņš. “Visbiežāk šādam laikam raksturīgus potīšu lūzumus gūst sievietes, kuru ziemas apaviem ir paaugstināts papēdis.”
Padomi staigāšanai ziemā: Samazini kritiena risku
- Lai saglabātu līdzsvaru, neturi rokas kabatās;
- ej pingvīna gaitā – staigā lēni, sperot mazus soļus, tā saglabājot stabilitāti uz ledus;
- velc stabilus, atbilstoša izmēra apavus ar neslīdošu zoli, papildus vari uzlikt radzes saķeres uzlabošanai;
- pārvietojoties neliecies uz priekšu;
- ja izmanto spieķi vai kādu tehnisko palīglīdzekli, aprīko to ar ziemas pretslīdes radzi;
- ja vien ir iespējams, apej slidenos posmus;
- kāpjot pa trepēm, uz pakāpiena novieto pilnu pēdu un pieturies pie margām;
- lai nezaudētu līdzsvaru, izvairies no smagu priekšmetu nešanas, ja iespējams, izmanto mugursomu, lai rokas būtu brīvas.
Jo īpaši piesardzīgiem jābūt riska grupā esošajiem iedzīvotājiem, piemēram, senioriem, grūtniecēm, kuriem ieteicams izvairīties no pārvietošanās pa slideniem segumiem.
Ja pēc kritiena nav iespējams piecelties un pārvietoties, tad ieteicams zvanīt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam pa tālruni 113.