Topošie ķirurgi apgūst iemaņas sirds un asinsvadu operēšanā
Ar mērķi nodrošināt praktisku apmācību procesu topošajiem sirds un asinsvadu ķirurgiem, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes profesori Pasaules Sirds nedēļā sniedza iespēju studentiem izmēģināt roku sirds un asinsvadu operācijās, izmantojot cūku sirdis, kas ir teju identiskas cilvēka sirdij. Operācijas notika pieredzējušu Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas ārstu vadībā.
Pasākums “Sirds un asinsvadu ķirurģijas praktisko iemaņu laboratorija" notika 28. septembrī Latvijas Universitātes Zinātņu mājā. Tā ietvaros Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes vecāko kursu studentiem bija iespēja veikt sirds un asinsvadu ķirurģijas un invazīvās kardioloģijas operācijas, izmantojot cūku sirdis. To laikā topošajiem ārstiem bija iespēja darboties praktiski, pārbaudīt savu klīnisko domāšanu, pārrunāt operāciju gaitu ar Stradiņa slimnīcas ārstiem: sirds ķirurgu, asociēto profesoru Uldi Strazdiņu, sirds ķirurgiem Mārtiņu Ērgli un Artūru Kori, invazīvo kardiologu Kārli Griķi un asinsvadu ķirurgu Robertu Rumbu.
“Tā ir skaista iespēja topošajiem ārstiem vēl kā studentiem pieskarties sirdij. Turklāt darīt to kopā ar pieredzējušiem ārstiem. Šādas skolas būtu jāapmeklē pilnīgi visiem jaunajiem un arī esošajiem mediķiem – vienalga kurā specialitātē ārsts strādā. Tas būtu ieguvums gan pašam ārstam, gan pacientam, ja, piemēram, oftalmologs, ginekologs vai zobārsts spētu atpazīt sirds un asinsvadu veselības problēmas savam pacientam un laicīgi novirzīt pie kardiologa,” uzrunājot jaunos kolēģus teica Latvijas Universitātes profesors, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centra vadītājs Andrejs Ērglis.
Praktiskās laboratorijas ietvaros tika iekārtotas piecas darba stacijas jeb operāciju galdi. Operācijās tika izmantotas cūku sirdis un aortas, īstas vārstuļu protēzes, stenti, asinsvadu protēzes, šuvju materiāli un īsti ķirurģiskie instrumenti. Topošie ārsti ar pieredzējušo kolēģu atbalstu veica tādas sarežģītas sirds un asinsvadu operācijas kā sirds vārstuļu protezēšanu un plastiju, koronāro artēriju stentu implantāciju, koronāro artēriju šuntēšanu un asinsvadu anastamožu veidošanu un šuvju uzlikšanu.
“Šodien mēs ne tikai skatījāmies un vērojām, bet arī bez satraukuma mierīgos apstākļos izmēģinājām operēt īstu sirdi! Lai tiktu līdz cilvēka sirds operēšanai, var paiet daudzi gadi. Sākumā mēs tikai skatāmies, pēc tam drīkstam paturēt kādu instrumentu, tad drīkst sašūt zemādu pašā operācijas beigu stadijā un tikai tad, kad esi pierādījis, ka izproti procesus un tev var uzticēties, tu pamazām drīksti darīt ko nopietnāku. Tāpēc šādi pasākumi mums ir liela dāvana studentiem,” par gūto pieredzi izsakās Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes 6. kursa studente Vlada Beņuša.
Kardiovaskulāro slimību ārstēšana ir kompleksa, un šis process mūsdienās ietver ne tikai dzīvesveida izmaiņas, nemedikamentozu un medikamentozu ārstēšanu, bet arī dažādu tehnoloģiju un implantu pielietošanu ārstēšanā, kas šogad notika ar "Arbor Medical Korporācija" atbalstu materiāltehniskajam nodrošinājumam.
“Sirds un asinsvadu slimību ārstēšana Latvijā ir ļoti augstā līmenī, un ir svarīgi, lai līdz šim uzkrātās zināšanas un pieredze tiktu nodota nākamās paaudzes speciālistiem. Tāpēc šis pasākums ne tikai stiprina medicīniskās izglītības standartu Latvijā, bet arī nākotnē nodrošina Latvijas iedzīvotājiem pieejamu mūsdienīgu un kvalitatīvu mazinvazīvu ārstēšanu, stentu, vārstuļu, stimulatoru un citu ierīču implantēšanu, kā arī sirds transplantāciju,” pauž "Arbor Medical Korporācija" vadītāja – valdes locekle Dace Rātfeldere.