TOP 5 ziņas medicīnā un farmācijā: medicine.lv nozares apskats 2018
Medicīnas un farmācijas nozares aktuālie fakti un tendences, panākumi un neveiksmes, svarīgākās ziņas un nozares ekspertu viedokļi - veselības portāla medicine.lv nozares apskats 2018.
VIEDOKLIS
Autors: LET_23257655
Kestutis Dubinka, zāļu vairumtirdzniecības uzņēmuma "Tamro Latvija" vadītājs
Nākamajā gadā stāsies spēkā Eiropas Savienības (ES) Viltoto zāļu direktīva, kas, pirmkārt, domāta pacientiem, lai novērstu iespēju, ka tie iegādājas viltotas zāles. Turklāt Latvija jau ir pabeigusi pieslēgšanos Eiropas Zāļu verificēšanas sistēmai. Industrija jau ir paziņojusi, ka lielākā daļa ieviešanas izmaksu ir segtas no ražotāju puses un tā ir tiesa. Taču tas pamatā attiecas uz jaunajām prasībām atbilstoša medikamentu iepakojuma ieviešanā, uz kura norādīts sērijas ID numurs. Turklāt jāuzsver, ka tas attieksies tikai uz medikamentiem, nevis uz pārtikas piedevām, kosmētiku un citām precēm, kuras arī pārdod aptiekās. Investīcijas būs nepieciešamas arī no vairumtirgotāju un aptieku puses. Taču mērķis ir, lai pacienti justos daudz drošāk.
Baltijas valstīs zāļu viltojumi līdz šim nav bijusi vērā ņemama problēma, tomēr tā ir problēma lielākos tirgos. Ikvienam biznesam galvenā problēma ir sagatavoties izmaiņām laicīgi, lai būtu pietiekami ilgs laiks adaptācijai. Kā piemēru varu minēt tās pašas kompensējamo medikamentu cenu izmaiņas. Ja šāds lēmums tiek pieņemts, tad mums šīs cenas ir jāmaina visur - vairumtirdzniecībā, visās mūsu aptiekās. Vienas dienas laikā to nav iespējams paveikt. Tādēļ mēs vēlētos, lai šādas un līdzīgas izmaiņas tiek pieņemtas savlaicīgi, dodot pietiekami daudz sagatavošanās laika biznesam, lai var mainīt cenas, samazināt krājumus un veikt citas izmaiņas, izvairoties no negatīvām sekām.
Runājot par kompensējamo zāļu sistēmu, ir jāizvērtē, vai cenu "koridora" noteikšana kompensējamām zālēm palīdz kopējai sistēmas darbībai. Ja tiek veiktas šāda rakstura izmaiņas, tad parasti tas ietekmē diezgan lielu cilvēku skaitu. Nesens piemērs ir Lietuva, kur jauns kompensējamo medikamentu cenu saraksts stājās spēkā 1.jūlijā. No kompensējamo zāļu saraksta tika izslēgti 366 preparāti, un tas ietekmē aptuveni 200 000 pacientu, jo viņiem ir jāmaina savas ierastās zāles uz kādu citu preparātu, kas ir izaicinājums. Ārsti ir stāstījuši, ka dažkārt, mainot ierastās zāles, piemērotākā jauna preparāta atrašana un pielāgošanās tam var prasīt no dažiem mēnešiem līdz pat gadam. Tieši tādēļ visām izmaiņām ir jābūt labi apsvērtām un izvērtētām, kā arī lemšanā ir jāiesaista eksperti. Vienlaikus cenu "koridora" noteikšana kompensējamām zālēm var mudināt starptautiskos zāļu ražotājus lemt par Latvijas tirgus atstāšanu. Jāsaprot, ka mūsu tirgus ir mazs un tādēļ arī pārdošanas apjomi ir mazi. Ja medikamenti tiek ražoti mazam tirgum, tas vienmēr ir dārgāk, nekā tos ražot lielam tirgum. Tādēļ daži ražotāji var sākt vērtēt, vai tas viņiem atmaksājas vai nē.
Vērtējot konkurenci medikamentu tirgū Baltijas valstīs, tostarp Latvijā, tad katrā atsevišķajā tirgū tā ir smaga. Tomēr konkurence ir vēlama un palīdz mums kļūt labākiem, sniegt labākus pakalpojumus mazumtirgotājiem un pacientiem. Savukārt, kas attiecas uz cenām tirgū kopumā, tad farmācija vispār ir ļoti regulēta. Gan vairumtirgotāji, gan aptiekas ir ierobežotas tajā, kādus uzcenojumus produktiem var uzlikt, jo to nosaka likums. Mēs nedrīkstam uzlikt cenu, kura neatbilst noteikumiem.
Vērtējot e-veselības sistēmas darbību Latvijā, pirmie mēneši pēc tās ieviešanas radīja izaicinājumus un bija daudz sūdzību, ka daudz kas nestrādā tā, kā tam būtu jāstrādā. Taču ir jāsaprot, ka tā ir ļoti komplicēta sistēma, kurā ir jāapvieno daudzas iesaistītās puses. Tādēļ ir iespējams, ka ir radušās kļūdas, par kādiem jautājumiem nav padomāts utt. Taču kopumā tas ir ļoti labs projekts, kuram ir jāsniedz ieguvumi visiem - ārstiem, pacientiem un aptiekām. Tādēļ mums ir jābūt pacietīgiem. Savukārt no atbildīgajiem vēlētos sagaidīt ātrāku reakciju uz dažādiem jautājumiem, kuri parādās, diskusijas un problēmu risinājumus.
TOP 5 ZIŅAS
Autors: Medic_na_un_farm_cija___1
Pacientiem paplašināta kompensējamo zāļu pieejamība
Ministru kabinets augusta sākumā apstiprināja grozījumus valsts kompensējamo medikamentu apmaksas kārtībā, paplašinot kompensējamo zāļu pieejamību pacientiem.
Grozījumi paredz papildināt jauno zāļu novērtēšanas kritērijus, no 2019.gada 1.jūlija ņemot vērā ne tikai zāļu ietekmi uz to patērētāji dzīves ilgumu, bet arī dzīves kvalitāti.
Pēc noteikumu stāšanās spēkā kompensējamo zāļu sistēmā iekļaus primāro plaušu hipertensiju, "Osteogenesis imperfecta", D vitamīnrezistento rahītu, savukārt no 2019.gada 1.janvāra - imūndeficītu, aknu ehinokozi, cisticerkozi un citus nātrenes veidus (hroniska nātrene, periodiski recidivējoša nātrene).
Autors: Medic_na_un_farm_cija___2
Latvijas Organiskās sintēzes institūts izstrādās ap 30 miljonu eiro vērtu kandidātvielu zālēm pret epilepsiju
Latvijas Organiskās sintēzes institūts sāks pretepilepsijas zāļu kandidātvielas attīstības projektu, pēc kura sekmīgas īstenošanas projekta vērtība tiek lēsta aptuveni 30 miljoni eiro.
Institūta direktors Osvalds Pugovičs norādīja, ka sākotnēji tika strādāts pie atmiņu uzlabojošas vielas, tomēr pētniecības procesā fokuss mainījās uz epilepsijas ārstēšanu, jo iegūtie rezultāti bija pozitīvi un epilepsijas ārstēšanai trūkst efektīvu līdzekļu.
Zāļu kandidātvielas attīstīšanai un komercializēšanai caur Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras īstenoto Tehnoloģijas pārneses programmu piesaistīts Eiropas Savienības struktūrfondu finansējums 300 000 eiro apmērā. Pēc Pugoviča paustā, finansējums piesaistīts no struktūrfondiem, jo agrīnā attīstības stadijā projektam ir grūti piesaistīt privātos investorus.
Autors: Medic_na_un_farm_cija___3
"Grindeks" bijušā Šķirotavas cietuma teritorijā plāno izveidot inovāciju centru
Zāļu ražotājs "Grindeks" bijušā Šķirotavas cietuma teritorijā plāno izveidot inovāciju centru.
Uzņēmums cietuma ēku iegādājās VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) jūlijā rīkotajā izsolē par 886 500 eiro ar mērķi palielināt uzņēmuma ražošanas jaudas. "Grindeks" iecerētajā inovāciju centrā atradīsies jaunas ražotnes, kā arī tiks izveidotas laboratorijas un mūsdienīgs loģistikas punkts.
Tuvākajā laikā uzņēmums izstrādās detalizētu plānu inovāciju centra izveidei, teritorijas revitalizācijas plānu un nepieciešamo investīciju aprēķinus.
Autors: Medic_na_un_farm_cija___4
Salvis Lapiņš atcelts no "Olainfarm" valdes locekļa amata
Zāļu ražotāja AS "Olainfarm" padome no uzņēmuma valdes locekļa amata jūlija beigās atcēlusi Salvi Lapiņu.
Viņa ieņemtajā valdes locekļa amatā uzņēmuma padome nolēmusi ievēlēt Lauri Macijevski, kurš iepriekš ieņēmis viceprezidenta amatu AS "DNB Bank", kas apvienošanās rezultātā kļuvusi par banku "Luminor".
Autors: Medic_na_un_farm_cija___5
VM: Latvijas sabiedrība nav gatava marihuānas legalizēšanai medicīnas vajadzībām
Veselības ministre Anda Čakša (ZZS) uzskata, ka Latvijas sabiedrība nav gatava marihuānas legalizēšanai medicīnas vajadzībām. Pēc viņas paustā, lai runātu par marihuānas legalizēšanu, "jābūt ļoti skaidrām sabiedrības brieduma pazīmēm", taču patlaban ministre tās legalizēšanu nevar atbalstīt.
Čakša atzina, ka ir pierādījumi, kas apstiprina marihuānas izmantošanas lietderību dažādu diagnožu ārstniecībā, tomēr viņa uzskata, ka Latvijas sabiedrība šādam solim nav gatava.
Ministre viedokli minētajā jautājumā paudusi saistībā ar ZZS valdes locekļa, Latvijas Zaļās partijas valdes locekļa Edgara Tavara publiski pausto nostāju, ka Latvijai jālemj par marihuānas lietošana legalizāciju. Tavars viedokli paudis, atsaucoties uz jūlija nogalē Gruzijas Konstitucionālās tiesas pieņemto lēmumu par labu marihuānas lietošanas legalizācijai.
NOZARES STATISTIKA
Autors: export_2_
Veselības portāls medicine.lv
Nacionālā informācijas aģentūra LETA
Firmas.lv
Latvijas Biznesa Gada Pārskats 2018