medicine.lv skaitļos

Lietotāji online101
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
TOP 5 minerālvielas, bez kurām cilvēka organisms nevar iztikt: Stāsta farmaceite : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

TOP 5 minerālvielas, bez kurām cilvēka organisms nevar iztikt: Stāsta farmaceite

Daļa cilvēku mēdz pastiprinātu uzmanību pievērst vitamīniem un to uzņemšanai, taču par minerālvielām, kas nepieciešamas veselam organismam un labsajūtai, piemirst vai nemaz nezina. Turklāt dažas no minerālvielām ir jo īpaši svarīgas rudenī, lai stiprinātu ikviena imunitāti un sagatavotu drēgnajai ziemai. Kas ir piecas galvenās minerālvielas, bez kurām organisms nevar iztikt, kādas ir to deficīta pazīmes un kā tās labāk uzņemt, skaidro “Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga.

Gan vitamīni, gan minerālvielas ir nepieciešami, lai cilvēka organisms funkcionētu pilnvērtīgi, taču tiem ir arī savas atšķirības. Galvenā atšķirība ir tajā, kā šīs uzturvielas rodas. Vitamīni ir organiskas vielas, ko ražo augi vai dzīvnieki. Minerālvielas ir neorganiskas vielas, kas nāk no augsnes un ūdens, un tās absorbē augi, bet cilvēki un dzīvnieki – uzņem ēdot. Lai cilvēks būtu vesels un justos labi, svarīgi, ka gan vitamīni, gan minerālvielas ir pietiekamā daudzumā, tātad ne par maz, ne par daudz. Piecas galvenās minerālvielas, kas cilvēkam nepieciešamas, ir cinks, selēns, kalcijs, magnijs un dzelzs.

1. Cinks

Foto: Freepik.com/ timolina

Tas ir viens no svarīgākajiem minerāliem, kas stiprina un veicina normālu imūnsistēmas darbību, tādā veidā pasargājot no saaukstēšanās un saslimšanas ar, piemēram, augšējo elpceļu slimībām, kas vīrusu sezonā ir īpaši aktuāli. Ja ikdienā tiek uzņemti citi vitamīni, kas stiprina imunitāti, piemēram, D vitamīns, tāpat nepieciešams uzņemt cinku, jo tas arī piedalās šūnu dalīšanās procesā. Ņemot vērā, ka cinks arī palīdz uzturēt ādas veselību, tas ir dažādu ārstniecisko krēmu sastāvā, kas veicina brūču ātrāku dzīšanu. Tāpat cinks palīdz uzturēt normālu redzi, aizkavējot tās pasliktināšanos, kā arī rūpējas par matu un nagu veselību. Par cinka trūkumu liecina bieža slimošana, lēna matu augšana, blaugznas galvas ādā, nagu šķelšanās, izmaiņas ādas stāvoklī, piemēram, ir sausuma pleķi un tā ātrāk iekaist. Lai cinks organismā būtu optimālā līmenī, sievietēm ikdienā jāuzņem vidēji 10 miligrami, bet vīriešiem – 13 miligrami. Visvairāk cinks ir liellopa un jēra gaļā, pienā, sierā, dažādos pākšaugos, auzu pārslās, rupjmaizē un ķirbju sēklās.

Ja cinku papildus uzņemat ar uztura bagātinātājiem, pievērsiet uzmanību, lai tas netiek lietots vienlaicīgi ar līdzekļiem, kuru sastāvā ir dzelzs, mangāns vai varš, jo tie var nomākt cinka uzsūkšanos organismā.

2. Selēns

Foto: Freepik.com/ freepik

Līdzīgi kā cinks, arī selēns ir nepieciešams, lai veicinātu normālu imūnsistēmas darbību, kā arī uzturētu matu un nagu veselību. Selēns veicina normālu vairogdziedzera darbību, kas ir būtiski ikvienam cilvēkam, jo tas regulē visus cilvēka organisma svarīgākos procesus, piemēram, vielmaiņu un enerģijas apmaiņu. Vīriešiem selēns ir vajadzīgs, jo tas veicina normālu spermatoģenēzi – procesu, kad izstrādājas spermatozoīdi. Par selēna deficītu norāda tādas pazīmes kā bieža slimošana, pieņemšanās svarā un izteikts nogurums, kas saistīts ar vielmaiņas palēlināšanos, kā arī pastiprināta matu izkrišana un nagu lūšana. Diennaktī ieteicams selēnu uzņemt no 50 līdz 70 mikrogramiem, uzturā lietojot zivis, olas, biezpienu, tītara vai vistas gaļu.

3. Kalcijs

Foto: Freepik.com/ freepik
Banner 280x280

Tā ir vairāk zināma minerālviela, kas nodrošina kaulu un zobu veselību, kā arī ir nepieciešama normālai muskuļu darbībai. Kalcijs arī rūpējas par normālu nervu impulsu pārvadi, piemēram, ja cilvēkam organismā ir kalcija deficīts, par to var norādīt ilgstošas galvassāpes. Tāpat par kalcija trūkumu liecina muguras, locītavu un zobu sāpes, trausli kauli, krampji kājās, piemēram, ikru daļā. Pieaugušam cilvēkam diennaktī jāuzņem vidēji 1000 miligrami kalcija. Visvairāk kalcijs ir piena produktos – pienā, sierā, biezpienā un jogurtā, taču, ja cilvēks nepanes laktozi, kalciju var uzņemt arī ar tādiem pārtikas produktiem kā pupiņas, brokoļi un burkāni.

Ja kalcijs papildus tiek uzņemts ar uztura bagātinātājiem, farmaceite iesaka pievērst uzmanību kompleksajiem vitamīniem, kuros ir ne tikai, kalcijs, bet arī D vitamīns, jo tas nodrošina labāku kalcija uzsūkšanos organismā.

4. Magnijs

Foto: Freepik.com/ lifeforstock

Magnijs ir viena no galvenajām minerālvielām, kas palīdz samazināt nogurumu un nespēku, kā arī veicina normālu nervu sistēmas darbību. Tāpat magnijs atbild par muskuļu darbību un nodrošina vienmērīgu enerģijas vielmaiņu. Ja organismā nav pietiekami daudz magnija, cilvēkam var būt izteiktas garastāvokļa maiņas, galvassāpes, bezspēks, miega traucējumi, krampji un saspringums muskuļos. Dienā ieteicams uzņemt 300 līdz 400 miligramus magnija, turklāt visvairāk tas ir auzu pārslās, banānos, pienā, svaigos spinātos un cūkgaļā.

Ja magniju nepieciešams uzņemt papildus, farmaceite iesaka pievērst uzmanību vitamīnu un minerālvielu kompleksiem, kuru sastāvā ir arī B grupas, piemēram, B6 vai B12 vitamīni, kas arī palīdz samazināt nogurumu un nespēku, kā arī veicina normālu nervu sistēmas darbību. Turklāt komplekso uztura bagātinātāju lietošana atvieglo nepieciešamo vitamīnu un minerālvielu uzņemšanu, piemēram, šajā gadījumā divu kapsulu vietā būtu nepieciešama tikai viena.

5. Dzelzs

Foto: Freepik.com/ jcomp

Dzelzs ir ļoti būtisks, jo tas veicina sarkano asins ķermenīšu un hemoglobīna veidošanos, kas nepieciešams, lai pārvietotu skābekli no cilvēka plaušām uz citām ķermeņa daļām. Tāpat dzelzs veicina normālu imūnsistēmas darbību, kā arī samazina nogurumu un nespēku. Par dzelzs deficītu parasti liecina ilgstošs nogurums, galvassāpes un bāla āda, it sevišķi sejas krāsa. Šīs minerālvielas trūkums organismā parasti raksturīgāks sievietēm menstruāciju dēļ, tāpēc sievietēm diennaktī ieteicamā deva ir lielāka – 15 miligrami. Tikmēr vīriešiem tie ir aptuveni deviņi milirami. Ar dzelzi piesātināta ir dzīvnieku tumšā gaļa – cūkgaļa, jērs vai liellops, kā arī aknas. Ja cilvēks ir veģetārietis, dzelzi var uzņemt ēdot žāvētus augļus, spinātus, bietes un brokoļus.

Dzelzi saturošajiem uztura bagātinātājiem mēdz būt specifiska metāliska garša, kas reizēm cilvēkiem var izsaukt sliktu dūšu. Lai no tā izvairītos, farmaceite iesaka izvēlēties līdzekļus, kuru sastāvā jau ir kāds no citrusaugļiem, kas nomāc nepatīkamo garšu. Parasti tie ir apelsīni vai greipfrūti.  

“Svarīgi atcerēties, ka gan vitamīnu, gan minerālvielu uzņemšanai ar uztura bagātinātājiem ir jāpievērš rūpīga uzmanība, jo ne vienmēr visas nepieciešamās uzturvielas var uzņemt vienlaikus. Tāpat jāievēro uz iepakojuma noteiktā deva, ja vien citādākus norādījumus nav ieteicis ārsts,” skaidro farmaceite.

Lai minerālvielas sniegtu maksimālo labumu, tās ieteicams uzņemt pareizajā diennakts laikā:

  • Cinku ieteicams uzņemt pusdienlaikā kopā ar maltīti, jo lietots tukšā dūšā tas var izraisīt nelabumu.
  • Līdzīgi kā cinku, arī selēnu ieteicams uzņemt ēdienreizes laikā. Ja tas tiek uzņemts kopā ar pārtiku, tas ātrāk uzsūksies organismā.
  • Kalciju jāuzņem vakarā, jo tad organisms to vislabāk izmanto.
  • Arī magniju ieteicams uzņemt vakarā pirms gulētiešanas, jo pētījumi liecina, ka magnijs uzlabo miega kvalitāti.
  • Dzelzi vislabāk uzņemt tukšā dūšā no rīta pamostoties. Tikai jāatceras to nelietot kopā ar kafiju vai tēju, jo kofeīns un tanīni var aizkavēt dzelzs uzsūkšanos.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...