TOP 10 kļūdas, kas traucē samazināt holesterīnu
Holesterīns ir būtiska viela mūsu organismā — tas palīdz veidot šūnu sieniņas un ražot dažādus hormonus. Tomēr pārāk augsts holesterīna līmenis var palielināt sirds un asinsvadu slimību risku, tāpēc tā kontrole ir ļoti svarīga veselībai.
Šajā rakstā apskatīsim 10 izplatītas kļūdas, kuras traucē efektīvi samazināt holesterīnu, lai Tu varētu izvairīties no tām un veiksmīgāk rūpēties par savu veselību.
1. Kļūda: Neveselīgs uzturs, kas šķiet "veselīgs"
Daudzi cilvēki domājot par to, kā samazināt holesterīnu, nereti izvēlas produktus, kas šķiet veselīgi, bet patiesībā satur slēptos cukurus un neveselīgas taukvielas. Piemēram, “light” vai zema tauku satura produkti bieži satur papildus cukurus, kas var paaugstināt holesterīna līmeni un kaitēt sirdij.
Vēl viens iemesls ir margarīns, kas satur transtaukus – tie ir īpaši bīstami un veicina “sliktā” holesterīna (ZBL) pieaugumu organismā. Izvēloties taukus, labāk dot priekšroku dabīgiem produktiem, piemēram, olīveļļai vai avokado.
2. Kļūda: Uztura šķiedrvielu trūkums
Uztura šķiedrvielas, kas ir bagātīgi atrodamas pilngraudu produktos, dārzeņos un pākšaugos, palīdz samazināt ZBL holesterīnu, izvadot to no organisma. Daudziem šķiedrvielu uzņemšana ir nepietiekama, tādēļ, pat lietojot uztura bagātinātājus, piemēram, Omega 369, efekts var nebūt pietiekams. Lai holesterīns būtu kontrolēts, nepieciešams arī sabalansēts uzturs ar pietiekamu šķiedrvielu daudzumu.
3. Kļūda: Pārspīlēta izvairīšanās no piesātinātājiem taukiem
Daudzi, cenšoties samazināt holesterīnu, pilnībā izvairās no piesātinātajiem taukiem, bet tas nav viennozīmīgi pareizi. Ir svarīgi atšķirt veselīgos taukus no neveselīgajiem.
-
Veselīgie tauki: olīveļļa, rieksti, zivis un uztura bagātinātājs - zivju eļļa, palīdz pazemināt “sliktā” holesterīna līmeni un uzlabot sirds veselību.
-
Neveselīgie tauki: transtauki, kas bieži sastopami margarīnā, ceptos un pārstrādātos produktos, paaugstina ZBL holesterīna līmeni un palielina sirds slimību risku.
4. Kļūda: Nepietiekamas fiziskās aktivitātes
Fiziskās aktivitātes ir viens no svarīgākajiem veidiem, kas palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni organismā. Īpaši efektīva ir aerobā slodze — skriešana, pastaigas, riteņbraukšana vai peldēšana — kas palīdz paaugstināt ABL jeb “labā” holesterīna līmeni. Augstāks ABL holesterīns palīdz izvadīt lieko “slikto” holesterīnu no asinsvadiem un samazina sirds slimību risku.
Nepietiekama kustība kavē šos procesus, tāpēc, lai uzturētu sirds un asinsvadu veselību, ieteicams ik dienas veltīt vismaz 30 minūtes mērenas intensitātes aerobajām aktivitātēm.
5. Kļūda: Smēķēšana un alkohola patēriņš
Smēķēšana un pārmērīga alkohola lietošana būtiski paaugstina “sliktā” holesterīna līmeni un pazemina “labā” holesterīna daudzumu organismā. Tas ievērojami palielina sirds un asinsvadu slimību risku. Lai efektīvi kontrolētu holesterīnu, svarīgi atteikties no smēķēšanas un ierobežot alkohola patēriņu.
6. Kļūda: Stresains dzīvesveids
Ilgstošs stress veicina kortizola hormonu izdalīšanos, kas negatīvi ietekmē lipīdu līdzsvaru organismā. Paaugstināts kortizola līmenis var paaugstināt “sliktā” holesterīna daudzumu un samazināt “labā” holesterīna līmeni, tādējādi palielinot sirds slimību risku. Lai saglabātu veselīgu holesterīna līmeni, svarīgi iekļaut ikdienā stresa mazināšanas metodes, piemēram, meditāciju, mierīgas pastaigas vai dziļu elpošanu. Mierīgāks dzīvesveids palīdzēs uzlabot ne tikai holesterīna rādītājus, bet arī kopējo pašsajūtu.
7. Kļūda: Neregulāras maltītes un badošanās režīmi
Neregulāra ēšana vai bieža badošanās var traucēt vielmaiņas procesus, kas savukārt ietekmē holesterīna līmeni. Kad organisms saņem barību nepietiekamā vai neparedzamā ritmā, tas var palēnināt vielmaiņu un paaugstināt “sliktā” holesterīna daudzumu. Sabalansētas maltītes, kopā ar uztura bagātinātājiem, nodrošina labāku holesterīna kontroli.
8. Kļūda: Pašārstēšanās ar “dabīgām” piedevām
Ne viss dabīgais ir drošs vai piemērots ikvienam. Pašārstēšanās ar uztura bagātinātājiem, piemēram, zivju eļļu vai Omega 369, bez ārsta uzraudzības, var radīt nevēlamas blakus parādības. Konsultācija ar ārstu ir obligāta.
9. Kļūda: Nepietiekama miega kvalitāte
Miega trūkums negatīvi ietekmē sirds un asinsvadu veselību, jo tas veicina paaugstinātu holesterīna līmeni un iekaisuma procesus organismā. Nepietiekams un nekvalitatīvs miegs var palielināt sirds slimību risku un pasliktināt holesterīna kontroli. Lai saglabātu veselīgu holesterīna līmeni un labu pašsajūtu, ir svarīgi nodrošināt sev regulāru, kvalitatīvu miegu!
10. Kļūda: Ģimenes vēstures ignorēšana
Ģenētikai ir nozīmīga loma holesterīna līmeņa regulācijā — daudziem cilvēkiem augsts holesterīns ir iedzimts un nevar tikt galā tikai ar diētu vai dzīvesveida izmaiņām. Ignorējot ģimenes slimību vēsturi, var tikt zaudēts vērtīgs laiks, lai savlaicīgi sāktu ārstēšanu un izvairītos no komplikācijām. Ja zināt, ka ģimenē ir bijušas sirds un asinsvadu problēmas vai augsts holesterīns, noteikti konsultējieties ar ārstu kā arī veiciet regulāras pārbaudes.
Atpazīt un novērst kļūdas savā dzīvesveidā ir pirmais solis ceļā uz veselīgāku holesterīna līmeni. Ar apzinātu rīcību un pakāpeniskām izmaiņām ikdienā, Tu vari uzlabot savu sirds un asinsvadu veselību, samazinot riskus un jūtoties labāk ik dienu. Sāc jau šodien – soli pa solim uz veselīgāku dzīvi!