medicine.lv skaitļos

Lietotāji online62
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
Tirpst pirksti un sāp rokas?  : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Tirpst pirksti un sāp rokas? 

Ja roku tirpšanu un sāpes izraisa kompresijas neiropātija, to neārstējot, ir jāmokās sāpēs, bet nerva bojājums var izraisīt rokas paralīzi, darbspēju zudumu un invaliditāti.

Stāsta Medicīnas centra ARS neiroķirurgs Dr. med. Jānis Šlēziņš 

Autors: Janis_Slezins
Autors: Janis_Slezins

Šaurā kanālā nospiests nervs 
Roku tirpšanai un sāpēm ir daudz dažādu iemeslu. Izplatītākais tirpšanas iemesls ir kompresijas neiropātija jeb nerva saspiedums. Ir vairāk nekā 20 kompresijas neiropātiju veidu. Divas biežākās saslimšanas šajā slimību grupā ir karpālā un kubitālā kanāla sindroms. Kompresijas neiropātija izsaka slimības būtību – ir nospiests nervs. Tas savā ceļā parasti tiek nospiests ķermeņa šaurākajās vietās, ko dēvē par kanāliem. Tas notiek karpālajā kanālā – plaukstas pamatnē un kubitālajā kanālā – šaurā kanālā elkoņa apvidū. Karpālā kanāla sindroms ir izplatīts daudz biežāk nekā kubitālā kanāla sindroms.

Biežākie saslimšanas iemesli   
Nerva nospiedumu biežāk izraisa smags, vienveidīgs roku darbs. Šī slimība biežāk mēdz būt tiem, kuri ikdienā pārslogo rokas un pirkstus, veicot vienas un tās pašas kustības, strādā paceltām rokām vai arī tur rokas saspringtā pozā. Biežāk tas mēdz būt cilvēkiem ar vielmaiņas un hormonālā līdzsvara traucējumiem, ar pavājinātu vairogdziedzera funkciju, reimatoīdo artrītu un cukura diabēta slimniekiem.

Karpālā kanāla sindroms
Agrāk karpālā kanāla sindromu sauca par slaucēju slimību, jo tā visbiežāk bija sievietēm, kuras visu mūžu slauca govis ar rokām. Mūsdienās darbs ir kļuvis vieglāks, smago roku darbu ir aizstājušas jaunās tehnoloģijas, tomēr šīs slimības izplatība nemazinās. Karpālā kanāla sindroms ir tipiska datora speciālistu kaite, šī slimība mēdz būt noliktavu un biroju darbiniekiem, tiem, kuri daudz strādā pie datora vai konveijera, skolotājiem, frizieriem, zobārstiem, elektriķiem, dārzniekiem, laukstrādniekiem, rokdarbniekiem u.tml. Tomēr šī slimība skar arī tos, kuri ikdienā rokas īpaši nepārslogo. Sievietēm karpālā kanāla sindroms ir izplatīts četras reizes biežāk nekā vīriešiem.  

Pirmie simptomi. Sāk tirpt pirksti, sāp plaukstas, tas progresē, īpaši naktīs. Drīz vien pirksti no rītiem ir pietūkuši un nejutīgi. Pakāpeniski attīstās kustību traucējumi plaukstā. Ilgstoši neārstēts nervu nospiedums radikāli pasliktina dzīves kvalitāti – pirkstu jušanas traucējumi kļūst izteiktāki, jo izdilst plaukstas muskuļi un plauksta zaudē spēku. Cilvēks vairs nespēj satvert un noturēt sīkus priekšmetus, nespēj veikt pat vienkāršus ikdienas darbus. 

Kubitālā kanāla sindroms 
Elkoņa nerva saspiedums ir otra izplatītākā kompresijas neiropātiju forma. Kubitālais kanāls, caur ko iet elkoņa nervs, atrodas elkoņa locītavas iekšpusē. Nerva saspiedums biežāk rodas cilvēkiem, kuri ikdienā ilgstoši strādā ar saliektu elkoni un veic vienveidīgas kustības, kas tieši elkoņa locītavai rada lielāku slodzi. Tipisks piemērs ir tenisisti, arī biroju darbinieki, frizieri, zobārsti, transporta līdzekļu vadītāji u.c.   

Pirmie simptomi. Līdzīgi kā karpālajam sindromam, ir progresējoša tirpšana un sāpes, bet vairāk tieši mazajā pirkstiņā un zeltnesī. Turklāt tas vairāk traucē dienā, nevis naktī. Veidojas pirkstu jušanas traucējumi, pakāpeniski mazinās plaukstas spēks, zūd satvēriens. Ja to neārstē, cilvēks vairs nevar noturēt pat karoti. Gan karpālā, gan kubitālā kanāla sindroms var attīstīties vienā rokā vai abās, pārsvarā tas mēdz būt vadošajā rokā, ko vairāk noslogo. Turklāt karpālā kanāla sindroms var kombinēties ar kubitālā kanāla sindromu. Tirpšanas un sāpju sajūtas nevajag atstāt bez ievērības, jo ilgstoši neārstēta kompresijas neiropātija izraisa mokošas sāpes un neatgriezeniskus nerva bojājumus, kas var beigties ar rokas paralīzi, darbaspēju zudumu un invaliditāti.

Iet pie ārsta vai nogaidīt  
Vieglas kompresijas neiropātijas gadījumā, ja simptomi ir tikko sākušies, parasti rekomendē slimo roku vairāk saudzēt un nenoslogot. Roku vingrināšana šai slimībai nelīdz, jo tā rodas no kustību pārmērībām, no pārāk lielas slodzes. Papildu kustības rada vēl lielāku slodzi. Ārstu ziņā ir dažādas metodes un līdzekļi, kas var palīdzēt, tomēr ir jāsaprot, ka operācija ir vienīgais veids, kā šo slimību pilnībā izārstēt, jo viss pārējais ir tikai simptomu mazināšana. Blokādes, medikamenti, ortozes – tikai atvieglo pašreizējo stāvokli, bet ilgtermiņā slimību var novērst tikai operācija. Tā palīdz pilnībā aizmirst slimības radīto diskomfortu. 90% pacientu izdodas pilnībā izārstēt slimību un/vai panākt ievērojamu uzlabošanos.  

Nepieciešamie izmeklējumi  
Lai noteiktu tirpšanas iemeslu un uzsāktu atbilstošu ārstēšanu, jādodas pie neiroķirurga. Vispirms ir jāprecizē nerva bojājuma vieta un pakāpe, tikai tad var izvēlēties piemērotāko ārstēšanas metodi, kas mazina spiedienu uz nervu un veicina bojāto šķiedru atjaunošanos. Diagnostika ir būtiska, jo no tās atkarīga ārstēšana, kas katrā gadījumā atšķiras. Neiroķirurgs vizuāli un manuāli novērtē rokas stāvokli. Svarīgākais izmeklējums ir neirogrāfija, kas palīdz noteikt nerva šķiedru bojājumu, tā raksturu un līmeni. Dažkārt veic arī ultrasonogrāfiju, ja nerva apvidū ir kaut kas aizdomīgs, piemēram, palielināta locītavas somiņa, ir kāds neskaidrs veidojums, vai ir nepieciešama papildus informācija par izmaiņām nervam blakus esošajos audos – cīpslās, locītavā un kaulos. Ja ir aizdomas, ka roku tirpšanu un sāpes izraisa kāda cita slimība, diagnozes precizēšanai izmanto arī rentgenu, elektromiogrāfiju, datortomogrāfiju, magnētisko rezonansi, laboratorās analīzes u.c.  

Kompresijas neiropātiju ārstēšana  
Medicīnas centra ARS ārstu rīcībā ir dažādas metodes, kas palīdz uz laiku/ vai pilnībā novērst nepatīkamās sajūtas un atvieglot sāpīgo stāvokli. Atkarībā no nerva bojājuma pakāpes ir vairākas iespējas. Vieglākos gadījumos izmanto medikamentozu terapiju, pretiekaisuma līdzekļus, steroīdu injekcijas jeb blokādi. Dažkārt palīdz fizikālā terapija – ultraskaņa ar ārstniecisku ziedi, magnētterapija, elektroforēze u.c procedūras, kas mazina plaukstā tūsku, tā atbrīvojot saspiesto nervu. Naktīs var lietot ortozes, kas tur roku pareizā stāvoklī un mazina sāpes. Tomēr visas šīs metodes rada īslaicīgu efektu. Lai atbrīvotu saspiesto nervu, ir jāveic operācija. Tā sniedz rezultātu ilgtermiņā – iespēju atkal normāli strādāt un izgulēties.  

Operācijas norise  
To veic ARS dienas stacionārā lokālajā anestēzijā. Nerva atbrīvošanai izmanto vai nu tradicionālo ķirurģisko vai jaunāko un daudz mazāk traumatisko endoskopisko metodi. Pacients jau tajā pašā dienā tūdaļ pēc operācijas var doties mājās. Veicot tradicionālo ķirurģisko operāciju, plaukstas pamatnē (vai elkoņa locītavas iekšējā virsmā) caur nelielu griezienu ādā  atver kanālu un atbrīvo nospiesto nervu. Pēc operācijas vienu mēnesi jāievēro saudzējošs režīms. Ievērojami vieglāka un saudzīgāka pacientam ir endoskopiskā metode – caur nelielu griezienu ādā karpālajā (vai kubitālajā) kanālā ievada miniatūru endoskopu – videokameru un mikroskopiskus ķirurģiskos instrumentus, kas palīdz atbrīvot nervu. Tā tiek saudzēti apkārtējie audi, nodrošinot mazāk sāpīgu pēcoperācijas periodu, ātrāku atveseļošanos un darbspēju atjaunošanos, kā arī minimālu kosmētisko defektu. Būtiska šīs metodes priekšrocība ir vienkāršā brūces aprūpe, kas īpaši ir svarīgi pacientiem ar apgrūtinātu brūču dzīšanu – cukura diabēta, asinsvadu u.c. slimniekiem. Pēc endoskopiskās operācijas rehabilitācijas periods ir daudz īsāks.   

Autors: logo
Autors: logo

Medicīnas centrs ARS
Skolas iela 5, Rīga
Tālr. 67 201 007
www.ars-med.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...