Tiretoksikoze – vairogdziedzera hiperfunkcija
- difūzais toksiskais kākslis
- toksiskais kākslis
- vairogdziedzera karcinoma ( vēzis)
Prakstiski nozīmīgākais ir difūzais toksiskais kākslis – struma diffusa toxica jeb tā saucamā Bazedova slimība. Šīs saslimšana ir daudz retāk sastopama kā hipotirioze, bet tā tomēr aizņem otro vietu no visām vairogdziedera slimībām. Tautā šī patoloģija vairāk zināma kā " Bezdova slimība". Tai raksturīgākie simptomi:
- uz āru izspiedušās acis
- sirdsklauves
- tahikardija – paātrināta sirds darbība (100 un vairāk sitienu min)
- pastiprināta uzbudinātība
- nemierīgs miegs
- trīcošas rokas
- izmēros palielināts vairogdziedzeris
šāds ir tiretoksikozes slimnieka portrets. Pacientam, neskatoties uz labo un reizēm pat pastiprināto apetīti, novēro svara zudumu ( pat 8 – 10 kg mēnesī). Un tas tāpēc, ka vairogdziedzeris izstrādā pārāk daudz hormonu un to ilgstošā ražošana palielinātā daudzumā noved pie, vienkārši sakot, organisma saindēšanos ar tireoīdajiem hormoniem.
Viens no visbiežāk novērojamiem vairogdziedzera pastiprinātas darbības raksturojošajiem simptomiem ir acu simptomi:
- uz āru izspiedušās acis (ekzoftalms)
- tūskas veidošanās ap acīm vai uztūkuši acu plakstiņi (augšējie vai apakšējie)
- nespēja koncentrēt acu skatienu uz kādu konkrētu priekšmetu vai ari priekšmetu dubūltošanās
Izšķir trīs tiretoksikozes smaguma pakāpes:
1.Vieglā forma – pie tās novēro nelielu svara krišanos, tahikardiju līdz 100 sitieniem min. Nenovēro iekšējās sikrēcijas (aizkuņģa dziedzera, olnīcu) orgānu un vielu maiņas traucējumus.
2.Vidēja smaguma tiretoksikoze – izteikta novājēšana un tahikardija (100-120 sitieni min). Ogļhidrātu vielu maiņas traucējumi, kuņģa – zarnu trakta darbības traucējumi (biežas caurejas). Pazemināts holesterīna līmenis asinīs, pieaug virsnieru nepietiekamības simptomi.
3.Smaga tiretoksikoze – tā rodas, ja ilgstoši nav uzsākta slimības ārstēšana vai arī terapija ir bijusi nepareiza, līdz ar to, neefektīva. Pie šīs formas visi simptomi izpaužas galēji smagi.
Bazedova slimība ir iedzimta slimība, kura biežāk tiek pārmantota pa sieviešu līniju, it īpaši vienu paaudzi izlaižot ( no vecmāmiņas – mazmeitai). Taču var arī visu mūžu nodzīvot nezinot, ka no vecmāmiņas esat mantojis šo kaiti.
Kas būtu jādara, lai tā arī notiktu un mēs neatmodināto, šo dziļi organisma iekšpusē snaudošo kaiti? Nevajadzētu par sīkumiem nervozēt un uztraukties. Censties izvairīties no infekcijas perēkļiem un neturēt neizārstētus infekcijas perēkļus organismā (bojāti zobi, hronisks mandeļu iekaisums, ginekoloģiski iekaisumi u.c. ) speciāli nesauļoties un it īpaši nepārsauļoties. Protams, šie ir diezgan vienkārši un banāli padomi, bet zinātniski ir pierādīts, ka stress un slimības var atmodināt organismā "snaudošo" vairogdziedzera slimību. Visbiežāk Bazedova slimība parādās 40-50 gadu vecumā. Tā kā, ja parādās kāds no minētajiem simptomiem ir ieteicams apmeklēt speciālistu vai veikt vispārējo organisma diagnostiku.
Veselības salons 888
Dārzaugļu ielā 1, Rīga
tālr. 67275888, 27088877
www.vs888.lv