Tiks atvērta Nacionālā psihiskās veselības centra 200 gadu jubilejai veltīta grāmata “Sašķelto dvēseļu patvērums”
Piektdien, 30. maijā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, piedaloties kuplam aicināto viesu pulkam, tiks svinēti grāmatas “Sašķelto dvēseļu patvērums” atvēršanas svētki. Ar grāmatas atvēršanu noslēgsies Nacionālā psihiskās veselības centra 200 gadu jubilejai veltītie pasākumi, kuri aizsākās pagājušā gada rudenī.
Grāmata “Sašķelto dvēseļu patvērums” ir domāta plašam lasītāju lokam – gan vēstures un kultūras interesentiem, gan veselības aprūpes speciālistiem, studentiem un pētniekiem, kā arī ikvienam, kuru interesē psihiskās veselības tēmas un sabiedrības attieksme pret tām. Tā piedāvā unikālu ieskatu Latvijas psihiatrijas vēsturē, balstoties uz NPVC muzeja ekspozīcijā gadu gaitā apkopotiem materiāliem, un ietver daudz iepriekš nepublicētu faktu. Grāmatas mērķis ir ne tikai dokumentēt nozīmīgus notikumus, personas un iestādes attīstību, bet arī mazināt aizspriedumus un stigmu, kas sabiedrībā vēl joprojām saistās ar psihiskām saslimšanām, tādējādi izglītojot un emocionāli uzrunājot gan profesionālus, gan vispārējos lasītājus.
Grāmatas pamatā ir materiāli no NPVC Vēstures un kultūras telpas (muzeja) – stāsti par notikumiem un personām, priekšmeti un artefakti, kas parāda, kā attīstījusies šī ārstniecības iestāde un Latvijas psihiatrija kopumā. Ekspozīcija tapa desmit gadu laikā, ieguldot lielu darbu, lai apkopotu un saglabātu vēsturiski svarīgu informāciju, kas iepriekš nebija pieejama. Grāmatā ir ne tikai tas, kas redzams muzejā, bet arī daudz jaunu, līdz šim nepublicētu materiālu. Tā ļauj iepazīt agrāko “Aleksandra Augstumu” pirmsākumu laikā, kad to vadīja pirmais direktors – Rīgas ārsts, topogrāfs un novators Oto Vilhelms fon Hūns –, kā arī sniedz ieskatu slimnīcas attīstībā dažādos laikos – sākot no senākiem pārcelšanas plāniem līdz pat neseniem notikumiem, simtgades svinībām un bijušo vadītāju stāstiem.
Grāmatā vairāk izpētīts Latvijas brīvvalsts periods, kad iestādi vadīja direktors Jānis Brants un 1942. gadā nacisti pastrādāja noziegumus, nogalinot turpat 400 iestādes psihiski slimos pacientus. Grāmatā ietverts arī plašāks stāsts par neviennozīmīgi vērtēto padomju laiku, kurā 40 gadus iestādi vadīja ilglaicīgākā direktore Zuzanna Sočņeva, pārņemot iestādi 28 gadu vecumā un izveidojot to par psihiatriskās ārstniecības jomas līderi un metodisko centru Latvijas PSR.
Grāmatā lasāmi arī neseni notikumi saistībā ar kovida pandēmijas laiku, kas jau sāk pagaist atmiņā, un NPVC šodienas stāsti un sapņi par nākotni, kurp pēdējos divos gados līdz ar Zinātniskā institūta izveidošanu un aktīvo darbību virzāmies pieaugošā ātrumā, spējot piedāvāt aizvien rezultatīvākas ārstniecības iespējas. Grāmatā neiztrūkst arī stāsts par to, kā pārtop ārstniecības iestādes vēsturiskā teritorija – no senā Rīgas Otrā Ķeizardārza par terapeitisku Saulgriežu dārzu, kas sekmē pacientu atveseļošanos, ir patīkama darba vide personālam un padara NPVC par vienu no skaistākajām ārstniecības iestādēm Latvijā.
Grāmatas idejas autore, tās sastādītāja un projekta vadītāja ir NPVC sabiedrisko attiecību speciāliste Silva Bendrāte. Grāmatu veidojis profesionālu autoru kolektīvs.
Nacionālais psihiskās veselības centrs ir senākā psihiatriskā dziednīca Baltijā, atvērta 1824. gadā, un šodien lielākā psihiatriskās ārstniecības iestāde valstī.