Tiešsaistes diskusijā aktualizē tēmu par veselīgu attiecību veidošanu ar ēdienu
Ceturtdien, 25. maijā, norisinājās veselības centra “Vivendi” organizētā bezmaksas tiešsaistes diskusija “Kā izveidot veselīgas attiecības ar ēdienu un atbrīvoties no liekā svara?”. Tās ietvaros uztura speciāliste Eva Kataja, veselības psiholoģe Liene Grantiņa un psihoterapijas rezidente dr. Agija Tomme runāja par to, kādi faktori veido mūsu uztveri par ēdienu un kā iegūt veselīgu svaru bez badošanās un sevis šaustīšanas.
Virssvars jeb liekais svars ir aktuāla problēma arī Latvijā, un tā veidošanos var izraisīt dažādi faktori – mazkustīgs dzīvesveids, izteikta vēlme meklēt mierinājumu ēdienā un vēl daudz citi. Ar uztura problēmām saskaras arī pusaudži un jaunieši. Veselības centra “Vivendi” speciālistes ir novērojušas, ka visbiežāk viņi vēršas pēc palīdzības zemsvara (nepietiekošs svars) dēļ. Tāpat ir izteikta vēlme sekot līdzi populārām tendencēm, piemēram, uzturā lietot tikai bezglutēna produktus, kā arī pievērsties veģetārismam vai vegānismam, taču aizmirstot par sabalansētu ēdienreižu nodrošināšanu.
“Liela daļa mūsdienās nedzīvo apzināti, un tas tiešā mērā ir saistīts ar ēšanas paradumiem. Cilvēkiem ir tendence pakļauties dažādiem kārdinājumiem vai apēst vairāk un pēc tam šaustīt sevi. Apzināta ēšana nozīmē būt šeit un tagad, vienlaikus izbaudot pašu procesu. Nereti ēšana mēdz būt galvenais prieks dzīvē vai ar ēdiena palīdzību cenšamies mazināt stresu, taču tas nav veids, kā sevi mierināt. Patiesībā šāda rīcība slēpj daudz psiholoģisko problēmu, piemēram, ja zīdaiņa vecumā nav izveidojusies emocionālā piesaiste mammai, ” sacīja veselības psiholoģe Liene Grantiņa.
Šķietami visvienkāršākais veids, kā atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, ir, pievēršoties dažādām diētām, taču strikta sevis ierobežošana var nepalīdzēt sasniegt iecerēto mērķi. Mūsu dzīvesveids lielā mērā ir atkarīgs no mentālās veselības jeb tā, cik lielā mērā esam apmierināti paši ar sevi un savu dzīvi kopumā.
“Cilvēkiem patīk ātrs rezultāts, jo tas sniedz gandarījumu, uzlabo pašvērtējumu un rada vēl citas patīkamas sajūtas, taču badošanās, striktu diētu ievērošana vai kādu uztura bagātinātāju, kas paredzēti svara samazināšanai, lietošana var izraisīt pretēju efektu – vielmaiņa sāk darboties lēnāk. Šo procesu var labot ar uztura palīdzību, savā ēdienkartē iekļaujot regulāras, sabalansētas un pilnvērtīgas maltītes. Lai arī rezultāti tik ātri kā, piemēram, ievērojot ierobežojošu diētu nebūs pamanāmi, ilgtermiņā šis nozīmīgais darbs ar sevi pavisam noteikti atmaksāsies, jo izveidosies ne vien veselīgas attiecības ar ēdienu, bet arī uzlabosies pašsajūta un kopējā dzīves kvalitāte,” norādīja uztura speciāliste Eva Kataja.
Daudzos gadījumos mūsu ēdienreizes jau ir pietiekoši sabalansētas, tikai trūkst pārliecības, ka visu darām pareizi. Tādā gadījumā ir ieteicams konsultēties, piemēram, ar uztura speciālistu, kurš izvērtēs esošo ēdienkarti un sniegs uztura ieteikumus, lai iecerētais mērķis par veselīga svara iegūšanu un noturēšanu kļūtu efektīvāk sasniedzams. Savukārt, ja apzināmies, ka neveselīgas ēšanas pamatā varētu būt kādi psihoemocionālie cēloņi, ir vērts konsultēties ar psihologu vai psihoterapeitu.
Taču tikpat būtiski ikdienā ir ieklausīties sevī, censties ievērot samērību un būt apzinātiem, esot šeit un tagad, un baudot mirkli bez pašpārmetumiem.
Diskusijas ieraksts ir pieejams ŠEIT.