medicine.lv skaitļos

Lietotāji online123
Aktīvie uzņēmumi12730
Nozares raksti11889
Ekspertu atbildes21477
Tiesībsargs: bērnudārzā diendusa nedrīkst būt obligāta tiem bērniem, kuriem tā nav nepieciešama : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Tiesībsargs: bērnudārzā diendusa nedrīkst būt obligāta tiem bērniem, kuriem tā nav nepieciešama

Pixabay.com/ LRCL
Foto: Pixabay.com/ LRCL

Diendusu nodrošināšana bērnudārzā ir obligāta tikai tad, ja bērnam tā ir nepieciešama. Ja bērnam dienas miegs nav nepieciešams, to nedrīkst uzspiest. Vajadzību pēc diendusas ietekmē bērna pilnvērtīgai attīstībai diennaktī kopsummā nepieciešamais miega stundu skaits, kas katram vecumam ir atšķirīgs. Tiesībsargs pārbaudes lietā secinājis, ka normatīvajā regulējumā trūkumu nav – tas paredz pienākumu visiem bērniem nodrošināt atpūtu, nevis obligātu gulēšanu.

“Mūsu ieskatā jāuzlabo pirmsskolas izglītības iestāžu izpratne par pusdienlaika atpūtas organizēšanu, kā arī par to, ka gulēšana nedrīkst būt obligāta tiem bērniem, kuriem tā nav nepieciešama. Bērnudārza vadībai ir jārod risinājums, kā nodrošināt bērnam alternatīvu atpūtu, un tā nedrīkst lūgt vecākiem bērnu izņemt no iestādes pirms pusdienas laika vai mainīt izglītības iestādi. Atslēgas vārds ir izpratne par bērna vajadzībām,” uzsver Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.

Tiesībsargs vairākkārt saņēmis vecāku iesniegumus ar neapmierinātību par bērnudārzu praksi šajā jautājumā. Konkrētā situācija bija šāda: bērnudārzā visiem bērniem obligāti liek gulēt diendusu, bet konkrētajam bērnam ikdienā diendusas nav nepieciešamas. Bērns bērnudārzā pretojas pusdienlaika gulēšanai, tā rezultātā viņam sākas uzvedības traucējumi, par kuriem, savukārt, sūdzas izglītības iestādes darbinieki. Bērnudārzs aicina vecākus izņemt bērnu pirms diendusas.

Vai šādi drīkst rīkoties? Saskaņā ar tiesisko regulējumu  bērnudārzam ir jānodrošina bērniem atpūta pēc pusdienām un iespēja tās laikā gulēt. Tātad, gulēšana nav obligāta. Bērni atpūtas pēc pusdienām laikā var nodarboties ar citām mierīgām un klusām aktivitātēm, ja vien izvēlētais veids nepasliktina bērnu labsajūtu, netraucē citiem bērniem aizmigt un gulēt viņiem nepieciešamo diendusu.

Ko saka speciālisti?

Banner 280x280

Īstenojot bērnu atpūtu pēc pusdienām, ir jāņem vērā bērnu attīstības līmenis un vajadzības. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Epilepsijas un miega medicīnas centra speciālisti ir norādījuši, ka bērniem vecumā līdz četriem gadiem diendusas miegs lielākajā daļā gadījumu ir nepieciešams, taču bērniem obligātajā izglītības vecumā (pieci līdz seši gadi) diendusas miegs var arī nebūt vajadzīgs. Tomēr vajadzība pēc diendusām jāvērtē kopsakarā ar bērna uzturēšanās ilgumu bērnudārzā. Ja bērns bērnudārzā uzturas no astoņām līdz desmit stundām, ģimenēm var būt grūtības bērnam nodrošināt diennaktī kopsummā nepieciešamās desmit līdz 13 miega stundas. Savukārt, ja bērns bērnudārzā uzturas no desmit līdz 12 stundām, diennaktī nepieciešamās miega stundas nav pat iespējams nodrošināt.

Cik ilgs miegs bērnam ir nepieciešams, ko darīt, ja viņš nevēlas gulēt, un kādi ir citi iespējamie risinājumi?

Foto: Tiesibsargs.lv

Bērnudārza vecuma bērniem pilnvērtīgai attīstībai diennaktī kopsummā ir nepieciešams:

  • viena līdz divu gadu vecumā: vidēji 11–14 miega stundas;
  • trīs līdz piecu gadu vecumā: vidēji desmit līdz 13 miega stundas;
  • sešu līdz septiņu gadu vecumā: vidēji deviņas līdz 11 miega stundas.

Nepietiekams un/vai nekvalitatīvs miegs var ietekmēt gan bērna, gan ģimenes veselību:

  • bērnam novērojamas uzvedības problēmas (viegla aizkaitināmība, grūtības kontrolēt impulsus un emocijas), kā arī uzmanības deficītam un hiperaktivitātes sindromam līdzīgi simptomi;
  • iespējams palielināts svars nākotnē;
  • paaugstināts kardiovaskulāro  slimību (sirds – asinsvadu slimības) risks nākotnē palielināta svara, diabēta vai paaugstināta asinsspiediena dēļ;
  • biežāk sastopams alerģisks rinīts (piemēram, tekošs deguns);
  • ģimenes kopējā labsajūta (biežāka depresija, augstāks stress vecākiem/bērna kopējiem);
  • pierādīts, ka labāks miegs maza bērna vecumā ir viens no ietekmējošajiem faktoriem, lai skolas laikā būtu labākas kognitīvās (izziņas) spējas.

Ko darīt, ja bērns nevēlas gulēt diendusu pirmsskolas izglītības iestādē?

  • Izvērtēt bērna miega paradumus:
  • Vai bērns diennakts laikā guļ savam vecumam atbilstoši daudz?
  • Vai bērns, neguļot diendusu, dienas laikā jūtas labi?
  • Jāņem vērā, ka bērna dienas režīms mājas apstākļos atšķiras no dienas režīma bērnudārzā. Ja bērns neguļ diendusu mājās, tas vēl nenozīmē, ka viņam tā nav nepaciešama bērnudārzā. Ja bērns bērnudārzā uzturas ilgāk par 8 stundām, visticamāk viņš nevarēs diennaktī saņemt viņam nepieciešamo miega daudzumu bez diendusas.
  • Izvērtēt nepieciešamību konsultēties ar miega speciālistu.
  • Ja bērnam diendusa pirmsskolā nav nepieciešama, ir jāvēršas bērnudārzā, lai meklētu individuālu risinājumu savam bērnam.

Iespējamie alternatīvie risinājumi pēcpusdienas atpūtas organizēšanā:

  • Bērns var atpūsties savā gultā un veikt citiem bērniem netraucējošas nodarbes – skatīties grāmatu, klausīties audio pasaku vai piemērotu mūziku, izmantojot austiņas (no 3 gadu vecuma), spēlēt kādu spēli.
  • Bērns atpūšas uz grīdas, guļot uz paklājiņa vai uz spilveniem, un veic individuālas aktivitātes.
  • Bērniem obligātajā izglītības vecumā (5 – 6 gadi) tiek paredzēta īsāka diendusa, kas var izpausties kā atpūšanās horizontālā stāvoklī, pēc kuras bērns var turpināt mierīgas nodarbes.
  • Ja bērns 20 minūšu laikā nevar iemigt, tad viņš var celties un veikt citas mierīgas nodarbes.
  • Ja iespējams, nodrošināt bērnam atpūtu citā telpā, atsevišķi no bērniem, kuri guļ diendusu.

Tiesībsargs apkopojis arī Latvijas pašvaldību praksi šajā jautājumā. Tā apliecina, ka pieeja atpūtas organizēšanai pēc pusdienlaika bērnudārzos ir dažāda.

“Ņemot vērā, ka vairumā gadījumu piecus līdz sešus gadus veciem bērniem diendusas var nebūt nepieciešamas, ir pozitīvi vērtējama to pašvaldību prakse, kas paredz atšķirīgu atpūtas organizēšanu bērniem obligātajā izglītības vecumā. Tas atbilst bērna labākajām interesēm,” piebilst L. Grāvere.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Biškopības produkti imunitātes stiprināšanai

Biškopības produkti imunitātes stiprināšanai

Biškopības produkti ir zināmi ar savām unikālajām īpašībām. To lietošana var būt noderīga imunitātes stiprināšanā, jo šie produkti satur plašu vitamīnu, minerālvielu, aminoskābju un antioksidantu klāstu, kas var palīdzēt uzlabot organisma aizsargspējas. Uzzināsim vairāk! 

Aktuālie piedāvājumi

10 iemesli, kāpēc Lion's mane vērts iekļaut savā uzturā

10 iemesli, kāpēc Lion's mane vērts iekļaut savā uzturā

Lion's Mane jeb ežu dižadatene ir unikāla sēne, kas pēdējās desmitgadēs guvusi plašu zinātnieku interesi, pateicoties tās daudzsološajiem ieguvumiem veselībai. Uzzināsim vairāk! 

Kāpēc es slimoju, bet citi nē? 5 padomi imunitātes stiprināšanai 

Kāpēc es slimoju, bet citi nē? 5 padomi imunitātes stiprināšanai 

Ziema Latvijā tradicionāli ir sezona, kad slimojam visbiežāk. Drēgns, auksts laiks ietekmē gan mūsu garastāvokli, gan fizisko pašsajūtu. Kāpēc daži ziemā slimo ļoti regulāri, bet citi gandrīz vai nemaz? Atbilde labas imunitātes nodrošināšanā slēpjas mūsu ikdienas paradumos un uzturā. Uzzināsim vairāk! 

Mirdzošu un veselu matu noslēpums

Mirdzošu un veselu matu noslēpums

Lai gan ģenētikai, ārējiem apstākļiem un kopšanas rutīnai ir nozīme, veselu matu atslēga bieži slēpjas uzturā. Matu veselība sākas no iekšienes, un pareizu vitamīnu un uzturvielu uzņemšana var būt izšķiroša. Apskatīsim svarīgākos vitamīnus matu veselībai un labākos pārtikas avotus!

Video

Raidījums "Kas notiek medicīnā": Kas notiek nefroloģijā?

Raidījums

Informēt sabiedrību par esošo situāciju medicīnas nozarē, pastāstīt un parādīt, kā notiek nozares attīstība, kā tiek domāts par pacientu un ārstu labklājību, nākotni un digitalizācijas formām – tāds ir raidieraksta “Kas notiek Medicīnā” galvenais mērķis.

Produktu testi

Testa rezultāti: BIŠU MAIZE – dabas līdzeklis enerģijas, imunitātes un gremošanas sistēmas uzlabošanai

Testa rezultāti: BIŠU MAIZE – dabas līdzeklis enerģijas, imunitātes un gremošanas sistēmas uzlabošanai

Janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Bee Box" piedāvāja testēt Bišu maizi enerģijas, imunitātes un gremošanas sistēmas veicināšanai.

LIVEO intime – efektīvs palīgs intīmajai mikroflorai

LIVEO intime – efektīvs palīgs intīmajai mikroflorai

Februārī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testam īpašu produktu LIVEO intime - pienskābo baktēriju kompleksu sievietēm. Februāri mēdz dēvēt arī par mīlestības mēnesi, tāpēc SIA SAGITUS vēlas atgādināt sievietēm mīlēt sevi un parūpēties arī par sevi. 

Testa rezultāti: Anti-Stress Complex stresa mazināšanai un vispārējās labsajūtas veicināšanai

Testa rezultāti: Anti-Stress Complex stresa mazināšanai un vispārējās labsajūtas veicināšanai

Janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "MV Health" piedāvāja testēt uztura bagātinātāju Anti-Stress Complex stresa mazināšanai un vispārējās labsajūtas veicināšanai.

Testa rezultāti: JAUNUMS – NATEO D immuno

Testa rezultāti: JAUNUMS – NATEO D immuno

Janvārī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA “SAGITUS” piedāvāja testam pavisam jaunu produktu, kas pievienojies NATEO produktu klāstam - NATEO D immuno kapsulas, kas satur dabiskas izcelsmes D vitamīnu (4000 SV) kombinācijā ar C vitamīnu, cinku un rūgto apelsīnu bioflavonoīdiem. 

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jūrmalas slimnīca - augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jūrmalas slimnīca - augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm - Jūrmalas slimnīca nodrošina augļa izmeklējumus grūtniecēm, izmantojot jaunākās paaudzes premium klases ultrasonogrāfijas (USG) iekārtu Volusan Expert 22. 

Dr. Ohhira Kolagēns: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dr. Ohhira Kolagēns: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Atklāj īpašo Japānas skaistuma noslēpumu, kuru izstrādājuši Jāpānas zinātnieki. Dr.Ohhira® produkti – augstākās kvalitātes Japānas kosmētika un uztura bagātinātāji.