Tiesībsargājošās iestādes uzsver informācijas apmaiņas nozīmi korupcijas apkarošanā veselības nozarē
Rīga, 14.nov., LETA. Sekmīgai korupcijas un ēnu ekonomikas apkarošanā veselības nozarē starp iestādēm nepieciešama informācijas apmaiņa, šodien parakstot memorandu par ēnu ekonomikas apkarošanu veselības nozarē uzsvēra tiesībsargājošām iestāžu pārstāvji.
Šodien Veselības ministrijā (VM) astoņas institūcijas - Veselība ministrija un tās padotības iestādes, Latvijas Lielo slimnīcu asociācija, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), Veselības aprūpes darba devēju asociācija, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs un Valsts policija (VP) parakstīja starpnozaru sadarbības memorandu par ēnu ekonomikas apkarošanu veselības nozarē. Memorandu vēlāk parakstīs arī Valsts ieņēmumu dienests.
Iestādes ir vienojušās par veicamajiem uzdevumiem turpmākajos gados, lai mazinātu ēnu ekonomiku un korupcijas riskus veselības aprūpē.
Sadarbības memorands paredz iestāžu apņēmību kopīgi informēt un izglītot sabiedrību par ēnu ekonomiku un korupciju veselības aprūpē, efektīvi apmainīties ar informāciju un nodrošināt uzraudzību, mudināt iedzīvotājus ziņot par iespējamiem pārkāpumiem veselības aprūpes jomā un ziņošanu procesu padarīt skaidru un saprotamu, kā arī uzlabot sadarbību ar pašvaldībām, veicinot informācijas apmaiņu nereģistrētās saimnieciskās darbības apkarošanai.
Tāpat iecerēti vairāki pasākumi, lai nodrošinātu darījumu apliecinošo dokumentu izsniegšanu par visiem veselības aprūpes pakalpojumiem, kas tiek sniegti ārstniecības iestādēs.
Kā memoranda parakstīšanā uzsvēra veselības ministre Anda Čakša (ZZS), tad šis ir nozīmīgs brīdis, jo pie galda ir organizācijas, kas atradušas kopīgu valodu par ēnu ekonomikas mazināšanu veselības nozarē. "Svarīgakais ir, ka esam spējuši vienoties integrēti strādāt, jo korupcijas apkarošanā svarīga ir sadarbība. Esmu priecīga, ka tas vēl šīs valdības laikā izdarīts, tāpēc memorandā paredzētie pasākumi jāsāk ieviest dzīvē," uzsvēra Čakša.
KNAB pirmās pārvaldes priekšnieka pienākumu izpildītāja Anna Aļošina arī pauda gandarījumu par memoranda parakstīšanu un tā nozīmi korupcijas apkarošanā, taču svarīgākais tagad ir strādāt pie memoranda ieviešanas reālajā dzīvē. "Secinājumus varēs izdarīt, kad darbi būs paveikti," norādīja KNAB pārstāve.
Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis savukārt uzsvēra nepieciešamību starp memoranda parakstītājiem ikdienā apmainīties ar informāciju un veidot vienotu izpratni par atšķirīgām lietām. "Ikdienā VP saņem daudz informāciju, kura daļēji nav VP kompetence, tāpēc memoranda ieviešana dzīvē rada labākas iespējas citām atbildīgajām iestādēm nodot informāciju par aizdomīgiem gadījumiem veselības aprūpes nozarē," norādīja Ķuzis.
Ikdienā VP izmeklē dažādus iespējamos noziegumus veselības jomā, piemēram, nolaidīgu pacientu ārstēšanu un nelikumības medikamentu tirgū, norādīja Ķuzis.
Latvijas Lielo slimnīcu asociācijas valdes priekšsēdētājs Valts Ābols savukārt uzsvēra, ka korupcijas un ēnu ekonomikas apkarošanā veselības nozarē īpaši ir svarīga laikā, kad veselības nozares finansējums ievērojami ir pieaudzis. Memorandā ietvertā sadarbība ir viens no soļiem kā kliedēt bažas, ka ieguldītā nauda netiek izmantota racionāli, norādīja Ābols.