medicine.lv skaitļos

Lietotāji online39
Aktīvie uzņēmumi12817
Nozares raksti1623
Ekspertu atbildes21477
Termoablācija – jauna vairogdziedzera mezglu ārstēšanas iespēja : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Termoablācija – jauna vairogdziedzera mezglu ārstēšanas iespēja

Medicīnas centrs ARS ir iegādājies inovatīvu radiofrekvences iekārtu, ar kuras palīdzību ir iespējams likvidēt vairogdziedzera mezglus bez ķirurģiskas operācijas. Ar jauno metodi iepazīstina radiologs–diagnosts, Dr. Med. Pēteris Priedītis. 

Autors: dakt_prieditis
Autors: dakt_prieditis

Vai vairogdziedzera mezgli ir izplatīta problēma?  
Mezgli vairogdziedzerī tiek atrasti vairāk nekā 50% pieaugušo, biežāk sievietēm. Ļaundabīgi mezgli mēdz būt reti, vairākumā gadījumu mezgli ir labdabīgi, tomēr tie spēj izraisīt gan dažādas nepatīkamas sajūtas, gan radīt kosmētiskus defektus. 

Kā atrod vairogdziedzera mezglus?  
Ļoti bieži mezglus vairogdziedzerī atrod nejauši. Parasti tos atklāj ģimenes ārsts, bet itin bieži cilvēki dzirdējuši draugu, radu stāstus par vairogdziedzera problēmām, iedomājas, ka vajadzētu pārbaudīt arī savējo, īpaši tad, ja kaklā kaut kas spiež vai ir sataustāms kaut kas lieks. Līdz sonogrāfijas ērai mezglus atrada apmēram 10% cilvēku, pārējos 40%, mūsdienās atrod ultrasonogrāfijas (USG) izmeklējumā. Ja ir kādas aizdomas par vairogdziedzera problēmām, uz USG nozīmē ģimenes ārsts vai endokrinologs. USG ir pārliecinoši pirmā un galvenā metode, ar kuras palīdzību atrod mezglu un izvērtē tā bīstamības pakāpi – labdabīgs vai ļaundabīgs.   

Vai uz mezglu esamību var norādīt laboratoriskās analīzes? 
Asins analīzes nesniedz informāciju par vairogdziedzera mezgliem, izņemot hiperfunkcionējošos jeb karstos mezglus, bet tie mēdz būt ne vairāk kā 10% gadījumu, pārējos 90% analīzes nenorādīs. 

Kādas ir tālākās diagnostikas iespējas? 
Ja USG izmeklējumā mezgls raisa aizdomas, ir jāveic vairogdziedzera punkcijas biopsija. No tās nav jābaidās, jo tā ir vienkārša, droša metode, mazliet nepatīkama un nedaudz sāpīga. Šis izmeklējums dod samērā skaidru informāciju par mezgla dabu. Tālāko izmeklējumu gaitu nosaka endokrinologs. Ja ir aizdomas par karsto mezglu, uz ko norāda analīzes, ir jāveic scintigrāfija, lai apstiprinātu vai noliegtu šo diagnozi. Datortomogrāfija un magnētiskā rezonanse vairogdziedzera mezglu diagnostikā ir mazinformatīvas. Visbiežāk cilvēki nezina, ko ar šiem atrastajiem mezgliem darīt, vai vispār vajag kaut ko darīt. Un, ja vajag kaut ko darīt, tad ko. Pēc mezgla izmeklējumiem tieši endokrinologs kopā ar pacientu lemj, kas tieši būtu jādara, ja ir nepieciešama ārstēšana, palīdz izvēlēties, kura no metodēm pacientam individuāli ir vispiemērotākā. 

Kādos gadījumos mezgls ir noteikti jālikvidē un kādi ir risinājumi?  
Biežāk ir situācijas, kad nevajag darīt neko. Ja mezgls ir nekaitīgs un netraucē, ar to var itin labi sadzīvot visu mūžu. Ir jālikvidē ļaundabīgs mezgls. Statistika liecina, ka saslimstība ar vairogdziedzera vēzi attīstītajās valstīs, arī Latvijā, aizvien palielinās. Tas nozīmē ne tikai to, ka ir daudz labāka un precīzāka diagnostika, bet arī to, ka vēža gadījumu skaits aug. Vairogdziedzera vēzis attīstās lēni, 95% gadījumu tas ir pilnībā izārstējams un neatstāj nekādas sekas. Galvenā ārstēšanas metode ir ķirurģiska operācija.

Līdz šim arī labdabīgos mezglus likvidēja tikai ķirurģiski, veicot vairogdziedzera operāciju. Pēdējos desmit gados pasaulē kā alternatīva ķirurģijai ir mezglu termoablācija. Mezglu likvidēšanai, tos lokāli uzkarsējot, izmanto radiofrekvenci, mikroviļņus vai lāzerablāciju. Medicīnas centrs ARS ir iegādājies inovatīvu radiofrekvences iekārtu, ar kuras palīdzību ir iespējams veikt vairogdziedzera mezglu radiofrekvences termoablāciju. Šī metode ir jaunums, pirmā un vienīgā Latvijā, iespējams, ka arī Baltijā. 

Radiofrekvences ablāciju pasaulē sekmīgi izmanto dažādu ļaundabīgu audzēju ārstēšanai jau vairāk nekā 20 gadus, bet to dara slimnīcas apstākļos. Labdabīgos audzējus ar šo metodi tagad ārstējam ARS Dienas stacionārā.  

Autors: Vairogdziedzera_ablazija_web
Autors: Vairogdziedzera_ablazija_web

Kādos gadījumos varēs veikt vairogdziedzera mezglu termoablāciju?  
Ar šo metodi likvidē tikai labdabīgus mezglus, no kuriem vajadzētu atbrīvoties, bet pacienti kaut kādu iemeslu dēļ negrib vai nevar tos operēt ķirurģiski. Ar termoablāciju drīkst likvidēt karstos mezglus, kas rada traucējumus ar savu hiperfunkcionālo darbību, tas atklājas analīzēs ar pazeminātu tireotropā hormona (TTH) līmeni, un mezgla daba ir apstiprināta scintigrāfija. Karstie mezgli ir jāārstē, jo tie izraisa organisma vielmaiņas traucējumus. Tradicionāli tos ārstē ķirurģiski, izoperējot arī daļu vairogdziedzera vai iedzerot radioaktīvo jodu, bet tas nomāc ne tikai mezgla, bet arī visa vairogdziedzera darbību. Kā sekas var būt pazemināta vairogdziedzera funkcija, un ir vajadzīga hormonu aizvietojošā terapija. Ar šo metodi likvidē mezglus, kas rada traucējumus – nospiež elpceļus, spiež uz balss saitēm un/vai barības vadu, sāp, rada diskomfortu u.c. Jo īpaši tā ir piemērota sievietēm mezglu likvidēšanai, kas, izspiežoties uz āru, rada kosmētisku defektu, traucē labam izskatam. Vairogdziedzera mezgli galvenokārt ir sieviešu slimība (attiecība pret vīriešiem ir 1:10), bet sievietes vēlas skaistu kaklu un negrib samierināties ar bumbuli vai paliekošu pēcoperācijas rētu uz kakla. Termoablācija ir labs risinājums, kā atbrīvoties no mezgla bez operācijas, bez rētas un lieliem pārdzīvojumiem.  

Ļoti reti, tomēr mēdz būt, ka pēc vairogdziedzera vēža operācijas notiek vēža atjaunošanās jeb recidīvs, operētam vairogdziedzerim parādījušies jauni mezgli. Parasti atkārtota operācija sarrežģīta. Vēža atjaunotos audus var iznīcināt ar radiofrekvences ablāciju. Pagaidām primārus ļaundabīgos vairogdziedzera audzējus ar šo metodi vēl neārstējam.

Kas ir radiofrekvences ablācija?
Radiofrekvences ablācija ir minimāli invazīva radioloģijas metode, kas nodrošina jaunas un efektīvas ārstēšanas iespējas. Tā ir labi piemērota labdabīgu mezglu ārstēšanai, kā arī tiem pacientiem, kuri negrib vai kuriem nevar izdarīt ķirurģisku operēciju. Procedūras pamatā ir augstas frekvences elektriskā strāva, kas tiek nogādāta precīzi audzējā, tādējādi to iznīcinot.

Vai procedūrai ir jāsagatavojas?  
Uz šo procedūru nosūta ārstējošais ārsts, parasti endokrinologs, kurš par tās izvēli lemj kopā ar pacientu. Pacientam noteikti ir jābūt izmeklētam – pirms tam ir jāveic analīzes, jāveic punkcija, lai apstiprinātu, ka mezgls labdabīgs. Nepieciešams arī sirds elektrokardiogrāfisks izmeklējums.   

Kā notiek procedūra? Vai tā ir sāpīga?  
Procedūras laikā pacients atrodas guļus. Procedūra nav sāpīga, bet diskomforta mazināšanai tiek veikta lokāla anestēzija, tāpat kā pie zobārsta. Ja ir  nepieciešams, to var papildināt ar intravenozu atsāpinošu injekciju. Ultrasonogrāfijas kontrolē vairogdziedzera mezglā tiek ievadīta speciāla adata. Tā ir tievāka nekā tā, ko lieto, noņemot analīzēm asinis no vēnas. Radiofrekvences ģenerators rada noteiktas frekvences svārstveida elektromagnētisko lauku, kas, izlādējoties caur cilvēka organismu, rada lokālu karstumu. Tas sakarsē adatas galu apmēram līdz 60–70 grādiem un sadedzina mezglu. Plānojot procedūru, vairogdziedzera mezgls tiek sadalīts vairākās zonās, ko apstrādā soli pa solim, mainot adatas vietu. Procedūras ilgums ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, parasti tā ilgst 2–20 minūtes. Vienā procedūrā likvidē tikai vienu mezglu, to, kurš rada traucējumus. 

Kādas ir termoablācijas priekšrocības?  
Radiofekvences termoablācijas procedūra nesamazina vairogdziedzera funkcionālās spējas, tā ir galvenā priekšrocība, salīdzinot ar ķirurģisku operāciju. Lielākie plusi – metode ir saudzīgāka, ātrāka, nav plašu griezienu, nav rētu. Vizuāli redzamas tikai viena adatas dūriena pēdas. Procedūru veic ARS Dienas stacionārā, pacients pēc pāris stundām var doties mājās un atgriezties savās ikdienas gaitās. Nekādu īpašu ierobežojumu nav.    

Vai ir arī mīnusi vai kādas komplikācijas? 
Lielākais mīnuss – šī metode ir dārgāka, nekā citas. Izplatītākā komplikācija – var būt pārejošs balss aizsmakums, kas var ilgt pat dažas nedēļas. Uz kakla dūriena vietā var būt asinsizplūdums, bet tas uzsūcas tāpat kā jebkurš zilums pāris dienu laikā. Var gadīties arī izņēmumi. Procedūras mērķis ir iznīcināt maksimāli daudz audu, lai tie neatjaunotos, tomēr ne vienmēr tas ir iespējams. Piemēram, ja vairogdziedzerim blakus atrodas svarīgi nervi, kas inervē balseni, to tuvumā ablāciju nevar veikt, lai cilvēks nepazaudētu balsi. Šādos gadījumos pastāv lielāks mezgla atjaunošanās risks. Katrs gadījums ir iepriekš jāvērtē individuāli. Ja nepieciešams, procedūru var atkārtot.  

Kādi ir procedūras rezultāti, uz ko pacients var cerēt? 
Termoablācijas mērķis ir samazināt mezgla masu un apjomu. Pēc procedūras apmēram pusgada laikā mezgls pakāpeniski saplok, ātrāk tas norit tieši pirmajā mēnesī tūdaļ pēc procedūras. Kopumā procedūras rezultātu var novērtēt pēc 6–12 mēnešiem. 

Autors: ars_logo
Autors: ars_logo

Medicīnas centrs ARS
Skolas iela 5, Rīga
Tālr. 67 201 007
www.ars-med.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Flebologa konsultācija sniedz precīzas atbildes

Flebologa konsultācija sniedz precīzas atbildes

Kaut kas nav īsti labi ar kājām –  šādu nekonkrētu formulējumu cilvēki lieto itin bieži, un nereti tiek nospriests, ka vainīgas vēnas. Vai tā tiešām ir – to var noskaidrot konsultācijā pie flebologa. Par vēnu problēmu mūsdienīgu diagnostiku – saruna ar Dr. Mauriņa klīnikas ķirurģi Alisi Didrihsoni. 

Aktuālie piedāvājumi

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Preimmu" – prebiotika spēcīgai imunitātei

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Valens Nutri" piedāvāja testēt "Preimmu" – prebiotiku spēcīgai imunitātei.

Testa rezultāti: MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Testa rezultāti: MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

ho-fi® original Na+ hlorofilīns  – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvā testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

Testa rezultāti: "MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Perfecto" piedāvāja testēt" MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Žoržs Žabūrs ir asinsvadu ķirurgs, asinsvadu ultrasonogrāfijas speciālists un flebologs. Pirmais Baltijā veicis vēnu operāciju, pielietojot hipnozi. Žoržs Žabūrs ir arī Latvijas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs, Latvijas Flebologu biedrības biedrs, Eiropas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs.

Skleroterapija Dinsbergas klīnikā, dr. Ints Bruņinieks: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Skleroterapija Dinsbergas klīnikā, dr. Ints Bruņinieks: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Skleroterapija ir vēnu ārstēšanas metode. Procedūra ir injekcija, kuras laikā ar medikamentu tiek "slēgti" slimās vēnas posmi. Ko darīt, lai tavas skaistās kurpes izskatītos skaisti? Pieraksties pie Dinsbergas klīnikas flebologa Inta Bruņinieka, un no ārsta kabineta tu aizsoļosi jau ar skaistām kājām! Noskaties arī pacientes atsauksmi!