Tēja – pret stresu un slimībām
Sākoties aukstākam laikam, tā vien kārojas saritināties zem silta pleda ar kūpošu tējas krūzi rokās. Taču, vai zināji, ka tējai piemīt virkne vērtīgu īpašību, kas palīdz uzlabot tavu veselību?
Jau 4000 gadus atpakaļ Senajā Ķīnā zaļo tēju izmantoja medicīniskos nolūkos – tika uzskatīts, ka tā palīdz pret galvassāpēm, depresiju un locītavu sāpēm. Mūsdienu zinātnieki ir pierādījuši, ka kvalitatīva tēja satur polifenolu antioksidantus – aktīvās vielas, kam piemīt pretnovecošanas īpašības un kas noder dažādu slimību profilaksei. Tēja uzlabo koncentrēšanās spējas, īstermiņa atmiņu un smadzeņu darbību.
Zaļā tēja – dabisks līdzeklis cīņā ar paaugstinātu asinsspiedienu
Jaunākie pētījumi apliecina, ka, ilgtermiņā lietojot uzturā zaļo tēju, iespējams samazināt paaugstinātu asinsspiedienu. Ik dienu izdzerot 3–4 tējas tases, jau pēc 12 nedēļām novērojami asinsspiediena uzlabojumi, kas par 8% samazina insulta risku, teikts pētījumā, kas oktobrī publicēts zinātniskajā izdevumā British Journal of Nutrition.
Zinātnieki tāpat norāda, ka regulāra tējas lietošana samazina koronāro sirds slimību risku, kā arī uzlabo sirds un asinsvadu veselību.
Dažādu slimību profilaksei
Spēcīgie antioksidanti, ko satur zaļā tēja, uzskatāmi arī par vienu no vielām, kas lietojamas vēža profilaksei. Izmantojot novērošanas pētījuma metodi, zinātnieki secinājuši, ka zaļā tēja par 22% samazina risku saslimt ar krūts vēzi, bet par 57% - ar taisnās zarnas vēzi. Savukārt pāris melnās tējas tasītes dienā par 31% samazina olnīcu vēža iespējamību.
Zaļās tējas bioloģiski aktīvie savienojumi spēj aizsargāt neironus, tādējādi, iespējams, samazinot risku saslimt ar Alcheimera un Parkinsona slimībām. Tāpat tēja var uzlabot jutību pret insulīnu un samazināt cukura līmeni asinīs, mazinot diabēta iespēju.
Mazina stresu
Journal of Physiological Anthropology publicētā pētījumā zinātnieki nākuši klajā ar secinājumu, ka zaļā un baltā tēja lieliski nomierina. Pētnieki izveidojuši grupu no 20 cilvēkiem, kuriem likuši veikt dažādus sarežģītus uzdevumus ierobežotā laika periodā. Kad tas ticis paveikts, daļa dalībnieku saņēmuši ūdeni, daļa – tēju. Izpētot dalībnieku stresa līmeni, zinātnieki secinājuši, ka tēja spēj daudz efektīvāk mazināt stresu.