Tēja – brīnumlīdzeklis tavai veselībai un labai omai
ASV Klīniskā uztura žurnālā publicētais pētījums pierāda, ka tēja patiešām ir brīnumlīdzeklis, kas rosina liekā svara zudumu, kavē hroniskas slimības un uzlabo garastāvokli.
Tēja ir otrs populārākais dzēriens pasaulē (pirmajā vietā – ūdens). Lai arī par tējā esošo antioksidantu ietekmi uz veselību ir runāts jau daudz, jaunākie pētījumi vēlreiz pierāda to, cik patiesībā ļoti nozīmīga ietekme tai ir uz mūsu veselību. Pētījuma veikšanā apvienojās ASV Agrikultūras departaments, Nacionālā veselības institūcija, Kalifornijas Universitāte un Glāzgovas universitāte. Profesors un pētījuma vadītājs Džefrijs Blumbergs atzīmē, ka pētījuma gaitā piedalījušies vieni no pasaulē labākajiem zinātniekiem, un gūtie rezultāti būtiski papildinājuši zināšanas par tējas ietekmi uz cilvēka veselību.
Tēja un svara zudums
Zinātnieki, kas pētīja tēja esošos polifenolus, atklāja, ka tie kopā ar kofeīnu paaugstina enerģijas patēriņu un tauku oksidāciju, kas rezultējas svara zudumā un veselīga ķermeņa svara uzturēšanā.
Pētījumi uzrādīja, ka cilvēkiem, kas regulāri dzer tēju, ir zemāks ķermeņa masas indekss un mazāks tauku slānis.
Tika atklāts, ka cilvēki, kas katru dienu dzer zaļo tēju, 12 nedēļu laikā zaudēja vidēji 1,3 kilogramus, uzturot ierastos ēšanas paradumus.
Samazināts vēža, sirds un asinsvadu sistēmas saslimšanu risks
Pētījuma rezultāti uzrādīja, ka zaļajā tējā atrodamie polifenoli var palīdzēt apturēt daža veida ļaundabīgo audzēju attīstību.
Gadu pēc pētījuma uzsākšanas 30% vīriešu no placebo grupas attīstījās prostatas vēzis, taču tas turpināja attīstīties tikai 9% no vīriešiem, kas regulāri dzēra tēju.
Zinātnieki norāda, ka tēja daudzos gadījumos apturēja arī zarnu, plaušu, krūts un ādas vēža attīstību.
Pētījumā, ko veica itāļu profesors Klaudio Ferri, tika atklāts, ka melnā tēja samazina asinsspiedienu pacientiem ar hiperstensiju, kā arī neitralizē negatīvos efektus, ko asins plūsmai sniedz maltītes ar augstu tauku saturu.
Pat viena tējas tasīte dienā spēj uzturēt veselīgu artēriju darbību un asinsspiedienu, tā mazinot lēkmju, insulta un citu sirds un asinsvadu sistēmas saslimšanu risku.
Tēja sniedz spēku
Polifenoli arī uzlabo kaulu izturību un sniedz spēku – it īpaši, ja attīstās osteoporoze.
Zinātnieki norāda, ka tējas dzeršana par 30% samazina gūžas kaula lūzuma risku vīriešiem un sievietēm, kas ir vismaz 50 gadus veci.
Uzlabo garastāvokli un koncentrēšanās spējas
Tēja esošais aminoskābes teānīns un kofeīns uzlabo koncentrēšanās spējas, garastāvokli un darba spējas.
Cilvēki, kas pētījuma gaitā 90 minūšu laika periodā dzēra 2 – 3 tējas tasītes, atzina, ka spējuši labāk koncentrēties uz uzdevumiem un arī uzrādīja precīzākus rezultātus tajos, salīdzinājumā ar tiem, kas tēju nedzēra vispār.