Tabakas kontroles likumdošana: jau tagad glābj dzīvības
Pierādījumi rāda, ka tabakas kontroles likumdošana darbojas. Pretstatā agrākajai kritikai, tā jau tagad glābj dzīvības un uzlabo veselības stāvokli visā PVO Eiropas reģionā. Pētījumi no valstīm, kas realizē aizliegumu smēķēt publiskās vietās, novēro sirds lēkmju samazinājumu. Pakļaušana tabakas dūmiem veicina sirds un asinsvadu slimības, vēzi un tuberkulozi. Zinātniskās publikācijas norāda, ka tikai dažus mēnešu pēc aizlieguma smēķēt publiskās vietās ieviešanas, hospitalizāciju skaits saistībā ar sirds un asinsvadu slimībām ir samazinājies par 20-40%.
"Šī likumdošana patiešām darbojas," norāda Zsuzanna Jakab, PVO Eiropas Reģionālā direktore, "tā darbojas par labu gan sabiedrībai, gan veselības sistēmai. Tur, kur likumdošana tiek realizēta, mēs ne tikai novērojam veselības uzlabojumus sabiedrībai, bet arī samazinājumu pacientu uzņemšanā slimnīcās, kas savukārt nozīmē zemākas izmaksas veselības sistēmai."
Impulss darboties pieaug visā PVO Eiropas reģionā, valstīm pastiprinot to brīvu to tabakas politiku un pasargājot savus pilsoņus no kaitīgās tabakas ietekmes. Tabaka ir vienīgais pilnībā novēršamais nāves cēlonis pasaulē. Šogad vien tabaka nogalinās gandrīz 6 miljonus cilvēku visā pasaulē, kas ir vairāk nekā tuberkuloze, HIV/AIDS un malārija kopā. Likumdošana ir pierādījusi, ka ir efektīvs veids, kā kontrolēt citu pakļaušanu tabakas kaitīgajai ietekmei, kā arī samazināt smēķējošo cilvēku skaitu. No tabakas brīva politika darba vietās vairākās industriālajās valstīs ir samazinājusi tabakas ietekmi par vidēji 29%.
Agrākie kritiķi uztraucās, kā sabiedrība uztvers smēķēšanas aizliegumu, un kādā veidā tas ietekmēs uzņēmējdarbību, īpaši apkalpojošo sektoru. Taču starptautisks apskats, kas apkopo 100 pētījumus, ir konstatējis, ka smēķēšanas aizliegums izraisīja neitrālu vai pat pozitīvu ekonomisku ietekmi. Piemēram, 40% uzņēmumu Lielbritānijā ziņoja par pozitīvu ietekmi uz uzņēmumu darbību, 57% par neitrālu. Aptaujas liecina, ka likumdošana, kas balstīta uz brīvu no tabakas politiku, ir gaidīta un populāra valstīs, kurās tā tiek ieviesta.
Galvenais Pasaules brīvas no tabakas dienas paziņojums 2011. gada 31. maijā ir nepieciešamība valstīs ratificēt un pilnībā īstenot PVO Vispārīgo Tabakas Kontroles Konvenciju (WHO Framework Convention Tobacco Control), lai pasargātu pašreizējo un nākamo paaudzi no postošajām veselības, sociālajām, vides un ekonomiskajām sekām saistībā ar tabakas lietošanu. PVO Eiropas reģionā 46 valstis un Eiropas Savienība ir ratificējušas Konvenciju.
PVO Vispārīgās Tabakas Kontroles Konvencijas (WHO Framework Convention Tobacco Control ) ir ļoti būtiska Eiropas reģiona sabiedrības veselībai," norāda Zsuzanna Jakab. "Valstu valdību rīcībā tagad ir ļoti ietekmīgs instruments, ko vajadzētu plaši pielietot un realizēt dzīvē."
PVO Ģenerāldirektore ir pasniegusi īpašu atzinības godalgu, kas veltīta uzņēmumu un privātpersonu sasniegumiem tabakas kontrolē, Grieķijas premjerministram George Papandreou par viņa vadību un stingro nostāju, aizstāvot pret -tabakas likumdošanu, nepadodoties spiedienam no tabakas industrijas puses un peļņu nesošām interesēm. Grieķija ir pieņēmusi likumdošanu, kas cenšas pilnībā aizsargāt valsts pilsoņus no tabakas negatīvās ietekmes sabiedriskās vietās, un tas prasa apņemšanos un politisko drosmi.
PVO Vispārīgās Tabakas Kontroles Konvencijas (WHO FCTC) Faktu kopsavilkums.
PVO Eiropas Reģionālā biroja mājas lapa(http://www.euro.who.int/tobacco) satur pašreizējo un pamatinformāciju par tabakas likumdošanu Eiropā.
Rula Khoury,
Surveillance Officer, Tobacco Control,
WHO Regional Office for Europe
Faktu kopsavilkums
PVO Vispārīgās Tabakas Kontroles Konvencijas 8. punkts (WHO FCTC)
PVO Vispārīgās Tabakas Kontroles Konvencija ir starptautisks līgums, kas dod vadlīnijas nacionālajiem tabakas kontroles likumiem. Tas ir uz faktiem balstīts likumdošanas līdzeklis tabakas kontrolei, kas, piemēram, ierobežo apkārtējo pakļaušanu kaitīgajai tabakas dūmu ietekmei sabiedriskās vietās, kā arī regulē tabakas reklāmu. Tas ietver:
• Tabakas lietošanas kontroles un uzraudzības politiku
• Aizsardzību no pasīvās smēķēšanas
• Palīdzības sniegšanu tiem, kas vēlas pārtraukt smēķēšanu
• Informēšanu par tabakas kaitīgo ietekmi
• Tabakas reklāmas, veicināšanas un sponsorēšanas aizliegumu
• Nodokļu celšanu tabakai
PVO Konvencija ir pirmais starptautiskais līgums, par ko tiks veiktas sarunas ar dalībvalstīm PVO vadībā. Pasaules Veselības Asambleja to pieņēma 2003.gada 21. maijā, un tas stājās spēkā 2005.gada 27. februārī.
Aizsardzība no pasīvās smēķēšanas - PVO Vispārīgās Tabakas Kontroles Konvencijas 8. punkts
Balstoties uz pētījumu, kas skaidri norāda, ka nav tādas pakāpes, kurā būtu iespējama droša tabakas dūmu ieelpošana, 8.punkta vadlīnijas, ko ir adoptējusi "Conference of the Parties", pieprasa pilnīgu smēķēšanas un tabakas dūmu aizliegumu noteiktās telpās un vidē, lai radītu 100% no tabakas dūmiem brīvu vidi.
8. punkts PVO Konvencijā uzsver:
• Ir zinātniski pierādīts, ka pakļaušana tabakas dūmu ietekmei izraisa nāvi, slimības un invaliditāti.
• Katra puse pieņems un īstenos pasākumus, lai pasargātu no tabakas dūmiem iekštelpās, sabiedriskajā transportā, sabiedrisko vietu iekštelpās, un, pēc nepieciešamības arī citās sabiedriskās vietās.
Brīva no tabakas likumdošana veiksmīgi darbojas
Brīva no tabakas likumdošanas ietekme var būt ļoti efektīva, ja tā tiek īstenota, ņemot par pamatu PVO Konvencijas 8.punktu un stingri to realizējot .
• Pakļaušana pasīvajai smēķēšanai tiek samazināta par 80-90% .
Valsts piemērs: Īrija nodrošina pozitīvas ietekmes uz veselību pierādījumus no tabakas brīvā vidē. Pēc "brīvas no tabakas" likumdošanas ieviešanas valstī 2004. gadā, nikotīna koncentrācija apkārtējā gaisā samazinājās par 83% un bāru darbinieku pakļaušana pasīvajai smēķēšanai samazinājās no 30 stundām nedēļā uz gandrīz 0.
• Strauji uzlabojas elpošanas ceļu simptomi ( piem. klepošana un sēkšana) un maņu orgānu simptomi (piem. augšējo elpceļu un acu kairinājums)
• Gandrīz nekavējoties tiek samazināta sirdslēkmes iespējamība
• Zinātniskās publikācijas norāda, ka tikai dažus mēnešus pēc "brīvas no tabakas" likumdošanas īstenošanas, hospitalizāciju skaits saistībā ar sirds un asinsvadu slimībām ir samazinājies par 20-40%.
• Palīdz smēķētājiem, kas grib smēķēšanu atmest
"Brīva no tabakas" likumdošana darba vietās var samazināt smēķēšanas izplatību par 4 %. "Brīva no tabakas" politika darba vietās vairākās industriālajās valstīs ir samazinājusi tabakas dūmu uzņemšanu par vidēji 29%.
• Veicina no tabakas dūmiem brīvus mājokļus
• Rezultātā dod pozitīvu vai neitrālu ietekmi uz uzņēmējdarbību, arī bāriem un restorāniem.
Valsts piemērs: 40% uzņēmumu Lielbritānijā ir ziņojuši par pozitīvu ietekmi uz uzņēmumu darbību, 57% par neitrālu.
Valsts piemērs: Īrijā bāru apmeklētāju skaits pat pieauga par 11 % pēc "brīvas no tabakas" likumdošanas ieviešanas.
Valsts piemērs: Kad Turcija pārgāja uz "brīvas no tabakas" likumdošanu ekonomiskās krīzes pašā vidū, valsts nacionālais kopprodukts samazinājās par 3.3%, kamēr ienākumi apkalpojošās sfēras uzņēmumiem pieauga par 5.2% , un PVN ieņēmumi no apkalpojošās sfēras palielinājās par 20% 2009. gadā.
PVO Vispārīgās Tabakas Kontroles Konvencija PVO Eiropas reģionā
PVO Konvencija ir kļuvusi par vienu no visstraujāk un visvairāk gaidītāko līgumu. PVO Eiropas reģionā:
• 46 valstis (no 53) un Eiropas Savienība ir parakstījušas līgumu.
• 7 valstis, kas vēl to nav izdarījušas (Andora, Čehija, Monako, Šveice, Tadžikistāna, Turkmenistāna,* Uzbekistāna.
• Jaunākā attīstība 2011. gadā: Turkmenistānas prezidents paraksta PVO Konvencijas stāšanos spēkā.
8. punkta ieviešana
• 9 valstīm reģionā ir plaša "brīva no tabakas" likumdošana
• 4 valstīs tiek īstenota likumdošana, kas nosaka 6 līdz 7 no tabakas dūmiem pilnībā brīvas sabiedriskās vietas
• 20 valstīs tiek īstenota likumdošana, kas nosaka 3 līdz 5 no tabakas dūmiem pilnībā brīvas sabiedriskās vietas.
• 17 valstīs tiek īstenota likumdošana, kas nosaka līdz 2 no tabakas dūmiem pilnībā brīvas sabiedriskās vietas.
• 8 valstīs ir notikusi attīstība likumdošanā no 2008-2011 gadam.
Papildus informācija:
http://www.euro.who.int/tobacco