medicine.lv skaitļos

Lietotāji online206
Aktīvie uzņēmumi12742
Nozares raksti12095
Ekspertu atbildes21477
Svarīgi atbalstīt imunitāti arī pavasarī : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Svarīgi atbalstīt imunitāti arī pavasarī

Autors: Pexels.com

Lai arī pavasaris jau ir pilnā plaukumā, šogad dažādas vīrusu un baktēriju saslimšanas nekādi negrib atkāpties un aizvien turpina aktīvi izplatīties. Joprojām novērojama gripas epidēmija, turklāt daudzi cilvēki cīnās ar ieilgušu klepu un mikoplazmas pneimoniju. Ņemot vērā, ka pēc ziemas organisms ir novājināts – tam trūcis gan saules gaismas, gan vitamīnu –, ir svarīgi stiprināt imunitāti. Kā norāda aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Laila Zālīte, tieši šobrīd īpaša uzmanība jāpievērš imunitātes atbalstam – pietiekamai C un D vitamīna, kā arī cinka uzņemšanai. 

„Lai gan, skatoties kalendārā, ziemas apģērbus tā vien gribas ielikt skapī līdz nākamajam rudenim un ģērbties atbilstoši pavasara sezonai, tomēr jāatceras, ka šis gadalaiks ir viltīgs. Siltas dienas mijas ar krietni vēsākām un vējainākām, arī zeme vēl nav pietiekoši sasilusi. Šādā laikā, kad organisms ir noguris pēc garās ziemas, ir viegli saaukstēties vai saķert kādu vīrusu – jo īpaši šogad, kad tie ir neparasti noturīgi un joprojām aktīvi,” uzsver farmaceite. 

C vitamīns – imunitātes balsts 

Autors: Pexels.com
Autors: Pexels.com

Ziemas mēnešos mūsu uzturā trūkst svaigu augļu un dārzeņu, kas ir galvenie C vitamīna avoti. Šis vitamīns ir viens no imunitātes stūrakmeņiem, un pavasarī tā nozīme veselības uzturēšanā kļūst īpaši aktuāla – organisms ir novājināts un uzņēmīgāks pret infekcijām. C vitamīns veicina balto asinsķermenīšu jeb balto asinsšūnu – leikocītu – veidošanos, kas „atpazīst” un iznīcina vīrusus un baktērijas. Bez pietiekama C vitamīna daudzuma imūnsistēma nespēj darboties pilnvērtīgi.  

„C vitamīns darbojas arī kā spēcīgs antioksidants – tas neitralizē brīvos radikāļus, kuri bojā šūnas, vājina organisma aizsargspējas un veicina iekaisuma procesus. Ja tomēr gadījies saslimt, regulāra C vitamīna uzņemšana var palīdzēt saīsināt saaukstēšanās simptomu ilgumu un mazināt slimības smagumu. Papildus tam C vitamīns var samazināt histamīna izdalīšanos organismā, kas īpaši noderīgi ir alerģijas sezonā, piemēram, cīnoties ar ziedputekšņu izraisītajiem simptomiem,” stāsta farmaceite.  

Banner 280x280

Profilaktiskā C vitamīna dienas deva pieaugušajiem ir 75–100 mg, bērniem atkarībā no vecuma – 20–75 mg. Saslimšanas gadījumā pieaugušie 2–4 nedēļas var lietot arī lielākas devas C vitamīna, proti, 1000–2000 mg. 

D jeb saules vitamīns 

Lai arī pavasarī dienas kļūst saulainākas, gaisa temperatūra joprojām nereti ir zema, turklāt lielāko daļu ķermeņa klāj apģērbs. Rezultātā organisms nespēj pietiekami sintezēt D vitamīnu ādā, un ziemas periodā izveidojušos vitamīna deficītu neizdodas kompensēt. Tieši tāpēc pavasarī par D vitamīna uzņemšanu nepieciešams padomāt jo īpaši. D vitamīns ir būtisks imūnsistēmas normālai darbībai, tas palīdz organismam efektīvāk cīnīties ar vīrusiem un baktērijām, kā arī nodrošina kaulu, muskuļu un nervu sistēmas veselību. 

Pieaugušajiem ieteicamā dienas deva ir 1000–4000 SV jeb 25–100 mikrogrami D vitamīna. Tomēr, lai noteiktu precīzu nepieciešamo devu, vislabāk veikt asins analīzes un konsultēties ar ārstu. 

Cinks – samazina saslimšanas ilgumu un stiprina imunitāti 

Autors: Pexels.com
Autors: Pexels.com

Lai gan cinks bieži paliek C un D vitamīna ēnā, tas ir viens no nozīmīgākajiem mikroelementiem veselīgas imūnsistēmas uzturēšanā. Īpaši pavasarī, kad organisms ir novājināts pēc ziemas, cinka nozīme kļūst vēl jo būtiskāka. Ziemas laikā organisma cinka rezerves tiek iztērētas, taču ikdienas uzturā ne vienmēr tiek uzņemts pietiekami daudz cinku saturošu produktu – piemēram, riekstu, sēklu, pākšaugu un jūras velšu. 

Cinks ir nepieciešams enzīmu normālai darbībai, un īpaši būtisks tas ir enzīmiem, kas saistīti ar imūnšūnu attīstību un aktivizēšanu. Ja organismā trūkst cinka, imūnsistēmas reakcija kļūst lēnāka un mazāk efektīva. Turklāt cinks spēj kavēt vīrusu vairošanos, tā palīdzot samazināt gan inficēšanās risku, gan slimības ilgumu. 

Ieteicamā cinka dienas deva pieaugušajiem ir 15–25 mg, bērniem – 3–15 mg.  

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

2024. gada rudenī “IKEA Group” uzdevumā tika veikta tiešsaistes aptauja 57 valstīs, tostarp arī Latvijā, lai noskaidrotu, kāda ir miega kvalitāte šo valstu iedzīvotājiem. Tika secināts, ka apmēram 40% Latvijas iedzīvotāju vismaz 3-4 dienas nedēļā pamostas noguruši. Tā ir kļuvusi par ikdienu daudziem – modinātājs noskan, ķermenis it kā ir pamodies, bet ir jūtams nogurums pēc miega. 

Raksta turpinājumā apskatīsim, kas ietekmē mūsu enerģijas līmeni un kāpēc pat “labs miegs” ne vienmēr nozīmē pilnvērtīgu atpūtu. 

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.