SVA aicina gripas slimniekus saudzēt līdzcilvēku veselību un slimiem nedoties uz darbu
Sabiedrības veselības aģentūra (SVA) aicina iedzīvotājus, kuri jūtas neveseli vai kuriem parādījušies gripai raksturīgi simptomi (paaugstināta temperatūra, nespēks, klepus, iesnas, muskuļu sāpes, utml.), nedoties uz darbu, lai neapdraudētu līdzcilvēkus, bet konsultēties ar mediķi un ārstēties.
SVA gripas un elpošanas ceļu infekcijas slimību monitorings parāda, ka gripas saslimšanas gadījumu skaits pagājušās nedēļas laikā (26.02. – 04.03.2006) ir palielinājusies līdz 21 500 saslimušajiem nedēļas laikā jeb 932 saslimšanas gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju. Slimnīcās nonākuši 212 gripas slimnieki, galvenokārt Rīgā, Daugavpils, Liepājas un Jelgavas reģionos.
Saskaņā ar SVA monitoringa datiem pagājušajā nedēļā gripas aktivitāte Latvijā pārsniedza pēdējo septiņu gripas sezonu laikā reģistrēto maksimālo saslimstības līmeni un sasniedza arī 2006.-2007.gada gripas epidēmijas intensitātes maksimālo līmeni. SVA epidemiologi prognozē, ka sākot ar nākamo nedēļu gripas aktivitāte varētu mazināties.
Pozitīvi vērtējams tas, ka saslimstība ar gripu uz pusi samazinājusies Daugavpils reģionā, kur gripa jau februāra beigās sasniedza maksimālo pakāpi un šobrīd saslimstība samazinās. Joprojām augsta saslimstība tiek reģistrēta Ogres rajonā, Rēzeknes, Rīgas un Jelgavas reģionos, savukārt viszemākā saslimstība, līdzīgi kā pagājušajā, gadā ir Ventspils reģionā.Joprojām visvairāk ar gripu slimoja bērni vecumā no 5 līdz 14 gadiem, savukārt vismazāk pieaugušie virs 65 gadu vecuma.
Tāpat pozitīvi vērtējams tas, ka vairākos Latvijas reģionos (Ogres, Daugavpils, Rēzeknes un Gulbenes) samazinājusies saslimstība ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām.
SVA rekomendācijas profilaksei gripas epidēmijas laikā
Pēc iespējas retāk apmeklēt vietas, kur uzturas daudz cilvēku - sabiedriskais transports, teātri, kino, tirgus un citas.
Vēdināt telpas un mitrināt iekšējo telpu gaisu.
Dienas laikā pēc iespējas biežāk mazgāt rokas, īpaši tad, ja ir bijusi saskare ar slimiem cilvēkiem, kā arī pēc sabiedrisko vietu apmeklēšanas
Neaizmirst, ka tik pat svarīgi ir bieži skalot kaklu un degunu (kliņģerīšu, kumelīšu tēju vai citas zāļu tējas), jo deguna un rīkles gļotāda ir gripas vīrusa ieejas vārti.
Kabatlakata vietā izmantot vienreizlietojamassalvetes, pēc lietošanas tās izmest un nomazgāt rokas (pēc deguna šņaukšanas, šķaudīšanas vai klepus).
Lietot vitamīnus.
Uzturā lietot produktus, kas satur fitoncīdus un C vitamīnu un palīdz organismam cīnīties ar vīrusiem un saglabāt veselību (svaigus vai skābētus kāpostus, lociņus, saldos piparus, kivi, mežrozīšu augļus, apelsīnus, greipfrūtus, citronus, dzērvenes).
Lietot uzturā skābpiena produktus, jo tie satur mikroorganismus, kas stimulē imūno sistēmu.
Brīnišķīgs līdzeklis ir ķiploks- tam piemīt baktericīdas un imūnstimulējošas īpašības
Dzert daudz šķidruma (zāļu tējas, augļu sulas, minerālūdeni).
Daudz laika pavadīt atpūšoties svaigā gaisā, ģērbties piemēroti laika apstākļiem un atpūtas veidam.
Katru dienu vingrot un saglabāt labu garastāvokli.
Aprūpējot mājās gripas slimnieku lietot masku.
Ja parādās saslimšanas simptomi, izsaukt ārstu mājas vizītē
SVA rekomendētie profilakses pasākumi izglītības iestādēm
Stingri ievērot ikdienas personīgās higiēnas prasību, rokas mazgāt vairākas reizes dienā, īpaši ja ir iesnas vai klepus.
Kabatlakata vietā izmantot vienreizlietojamās papīra salvetes.
Saslimušo skolēnu izolēt (mājās).
Nodrošināt vienreizlietojamās glāzes dzeramā ūdens lietošanai.
Nodrošināt šķidrās ziepes, vienreizlietojamos dvieļus.
Vēdināt telpas, rūpīgi mazgāt un tīrīt tās izmantojot sadzīves mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļus, pievēršot uzmanību koplietošanas priekšmetiem.
Ierobežot masveida pasākumu organizēšanu.
Papildus pasākumi pirmsskolas izglītības iestādēm
Veikt bērnu apskati no rīta pirms pieņemšanas grupā.
Nepieņemt slimus bērnus, nekavējoties izolēt saslimušos bērnus (mājās).
Izmantot tikai viegli mazgājamas rotaļlietas, mīkstās rotaļlietas, ja iespējams, apstrādāt ar UV lampām.
Rūpīgi mazgāt un tīrīt telpas (izmantojot sadzīves mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļus), pievēršot uzmanību koplietošanas priekšmetiem, traukiem, rotaļlietām, durvju rokturiem, ūdensvadu krāniem.
Vēdināt un mitrināt gaisu telpās.
Bērnu pastaigu laikā, veikt telpu vēdināšanu.
Informāciju sagatavoja:
SVA Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja
Laura Bundule (7081549 vai 26442452)