Strauji pieaug pieprasījums mikoplazmu ierosinātu elpceļu infekciju diagnostikai
Latvijā novērots ievērojams pieaugums pieprasījumam pēc laboratoriskajiem izmeklējumiem mikoplazmu Mycoplasma pneumoniae ierosinātu infekciju diagnostikai. Kamēr septembrī “Centrālajā laboratorijā” tika veikti aptuveni 500 izmeklējumi, novembrī to skaits jau pārsniedza 2000, bet decembrī līdz šim veikti vairāk nekā 1300 izmeklējumu. Vērojamā tendence norāda uz infekciju izplatības pieaugumu un uzsver nepieciešamību pēc precīzas un operatīvas diagnostikas, lai efektīvi novērstu tās izraisītās komplikācijas.
Mikoplazmu sugu ir daudz, tomēr saslimšanu visbiežāk ierosina Mycoplasma pneumoniae, kura izraisa augšējo vai dziļo elpceļu infekcijas. Slimības simptomi sākotnēji var būt līdzīgi kā saaukstēšanās vai viegls bronhīts – iekaisis kakls, klepus, neliels drudzis. Tomēr, ja slimība netiek laikus diagnosticēta un ārstēta, tā var attīstīties līdz smagākām formām, piemēram, plaušu karsonim (pneimonijai). Mikoplazmu ierosinātas elpceļu infekcijas ir īpaši bīstamas riska grupu pacientiem, tostarp bērniem, vecāka gadagājuma cilvēkiem un personām ar hroniskām elpceļu vai imūnsistēmas slimībām.
Plaušu slimību speciāliste, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” galvenā ārste Andra Cīrule norāda: “Mikoplazmas baktērijas ierosinātu slimību izplatība šajā sezonā ir ievērojami pieaugusi, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem. To novērojam slimnīcas darbā – katru dienu stacionārā nonāk pacienti ar mikoplazmas izraisītu pneimoniju. Šogad vairāk tie ir tieši gados jaunākie cilvēki. Šādi lokāli slimības uzliesmojumi parasti atkārtojas ik pēc dažiem gadiem. Cilvēki izslimo, uz kādu laiku iegūst antivielas un imunitāti, bet, kad šī imunitāte samazinās, sabiedrībā novērojams nākamais saslimstības vilnis.”
Speciālisti aicina sabiedrību būt vērīgai pret elpceļu slimību simptomiem, piemēram, ilgstošu klepu, apgrūtinātu elpošanu vai nogurumu, īpaši sezonā, kad palielinās dažādu respiratoro infekciju izplatība. Ja simptomi saglabājas vairāk nekā dažas dienas vai progresē, ir būtiski vērsties pie ģimenes ārsta vai speciālista, kā arī veikt nepieciešamos izmeklējumus, tostarp plaušu rentgenu, laboratoriskos izmeklējumus un noteikt precīzu diagnozi.
RSU Infektoloģijas katedras asociētā profesore, “Centrālās laboratorijas” padomes locekle Jeļena Storoženko uzsver: “Izmeklējumu pieejamība ir būtisks solis sabiedrības veselībai, jo tā ļauj ātri un precīzi identificēt infekciju izraisītājus. Mūsdienās laboratorijas Latvijā piedāvā modernus testēšanas rīkus. Laboratoriskie izmeklējumi ir nozīmīgi, jo tie ļauj uzsākt mērķtiecīgu ārstēšanu un novērst infekcijas izplatīšanos sabiedrībā. Tomēr, lai šī pieejamība būtu efektīva, svarīga ir arī sabiedrības izglītošana. Daudzi cilvēki joprojām nenovērtē infekciju potenciālo bīstamību, bieži ignorējot simptomus vai atstājot tos neizmeklētus, līdz situācija kļūst pavisam nopietna. Arī mikoplazmu ierosinātas elpceļu infekcijas ir iespējams diagnosticēt laboratoriski, izmantojot dažādas diagnostikas metodes. ”
Mikoplazmoze, kuru ierosina mikroorganisms Mycoplasma pneumoniae, ir gaisa pilienu infekcija, un nozīmīga loma slimību novēršanā ir profilaksei. Lai mazinātu mikoplazmas infekcijas izplatību, ieteicams ievērot elpceļu higiēnu – regulāri mazgāt rokas, izvairīties no cieša kontakta ar slimiem cilvēkiem un uzturēt telpas vēdinātas. Medicīnas laboratorijās Latvijā šobrīd pieejami dažādi mikoplazmas diagnostikas testi. Piemēram, polimerāzes ķēdes reakcijas (PĶR) testi. Ar tiem var noteikt Mycoplasma pneumoniae DNS visās infekcijas fāzēs. Ar seroloģiskiem testiem var noteikt specifiskās IgM un IgG klases antivielas, kas dod iespēju atšķirt akūtu vai velīnu slimības fāzes. Pacienti tiek aicināti izmantot šo iespēju, lai sekotu līdzi savam veselības stāvoklim, laikus diagnosticēt un ārstēt infekciju un novērstu iespējamās komplikācijas. Korektai izmeklēšanas rezultātu interpretācijai jākonsultējas ar savu ārstējošo ārstu!