Stradiņa slimnīcas “Antimikrobiālās rezistences konferencē” tiek apspriestas nozares aktualitātes un izaicinājumi
Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā (Stradiņa slimnīca) norisinājās Antimikrobiālās rezistences kompetences centra “Antimikrobālās rezistences konference”, kas pulcēja Latvijas medicīnas nozares speciālistus, lai apspriestu vienu no lielākajiem globālās veselības izaicinājumiem.
Antimikrobiālā rezistence (AMR) ir globāla problēma, pasaulē gadā izraisot vairāk kā vienu miljonu nāves gadījumu. AMR ir iespējams ierobežot lietojot antibiotikas atbildīgi un ievērojot infekciju kontroles pasākumus. Konferencē tika aktualizēts, ka Latvijā antibiotiku patēriņš joprojām ir viens no augstākajiem Eiropā, savukārt AMR rādītāji liecina par arvien pieaugošu problēmu ārstniecības iestādēs.
“AMR konference pulcēja medicīnas nozares speciālistus, zinātniekus un veselības aprūpes organizatorus, lai iepazītos ar jaunumiem nozarē, izprastu aktuālos izaicinājumus, iepazītos ar Zviedrijas kolēģu pieredzi un darbotos praktiski, apskatot dažādus klīniskos gadījumus. AMR jautājumus nevar atrisināt izolēti – tam nepieciešama daudzpusīga pieeja un visaptveroša sadarbība, tāpēc īpaši nozīmīgi, ka AMR konferencē piedalījās mediķi no dažādiem Latvijas reģioniem, pārstāvot dažādas specialitātes,” izceļ prof. Uga Dumpis, Stradiņa slimnīcas Infekciju slimību un hospitālās epidemioloģijas konsultatīvā dienesta vadītājs, infektologs.
Konferences ietvaros dalībnieki diskutēja par antibakteriālās terapijas lietošanas aktualitātēm, AMR monitoringa datiem Latvijā, kā arī iepazinās ar starptautisku pieredzi. Lektori izcēla “vienas veselības” pieejas īstenošanu Latvijā, kas ietver starpsektoru sadarbību, tostarp – veselības aprūpi, veterinārmedicīnu, lauksaimniecību, vides, finanšu sektoru un zinošu patērētāju.
Konferencē piedalījās arī Dr. Stēfans Stenmarks (Stephan Stenmark), Zviedrijas Sabiedrības veselības aģentūras pārstāvis, kurš dalījās ar praktiskiem ieteikumiem un Zviedrijas stratēģiskās programmas “STRAMA” aktivitātēm, kas Zviedrijā būtiski palīdzējušas mazināt AMR izplatību.
Konferencē uzmanība tika pievērsta arī fāgu terapijai, kas Latvijā tiek aktīvi pētīta kā inovatīvs un perspektīvs risinājums pacientu ar multirezistentu infekciju ārstēšanā. Dr. Dace Rezevska, Stradiņa slimnīcas klīniskā mikrobioloģe, uzsvēra, ka Latvijā izstrādāti nozīmīgi fāgu terapijas pētījumi, kuriem ir liels potenciāls globālās veselības jomā. Fāgu terapija ir daudzsološa, taču lēmumu par terapijas uzsākšanu pieņem ārstu konsīlijs, jo bakteriofāgu terapija joprojām ir eksperimentālā līmenī.
AMR problēma pieprasa saskaņotu un tūlītēju rīcību globālā mērogā. “Antimikrobālās rezistences konference” sniedza būtisku ieguldījumu šīs globālās problēmas izpratnē un risinājumu meklēšanā Latvijā. Speciālisti pauda pārliecību, ka līdzīgas iniciatīvas jāattīsta arī nākotnē, lai uzlabotu sabiedrības veselību un samazinātu AMR izraisītās sekas.