medicine.lv skaitļos

Lietotāji online180
Aktīvie uzņēmumi12734
Nozares raksti12089
Ekspertu atbildes21477
STOMATĪTS : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

STOMATĪTS

mutes dobuma gļotādas (smaganu, vaigu, lūpu, mēles un aukslēju) iekaisums. Pirmcēloņi - pubertātes, grūtniecības vai klimaktērija radītās pārmaiņas organismā, kā arī kuņģa un zarnu slimības, akūtas infekciju slimības, cukura diabēts, asins slimības, vitamīnu trūkums, saaukstēšanās, ādas slimības. Tie samazina mutes dobuma gļotādas spēju pretoties nelabvēlīgajai iedarbībai, ko izraisa neārstēti zobi, asas zobu malas, zobakmens, mikroorganismi, sliktas, nolietotas vai arī no dažādiem metāliem gatavotas protēzes, pastāvīgs mutes gļotādas kairinājums ar pārāk karstiem vai piparotiem ēdieniem, tabakas dūmi. Stomatīts var arī rasties, ja organisms ir pārāk jutīgs pret antibiotikām, jodu, bromu, furacilīnu u.c. medikamentiem. Akūts katarāls gingivostomatīts ir bieža slimība, ja mute nav pietiekami kopta, ja cilvēkam ir saskare ar smago metālu (svina, dzīvsudraba u.c.) sāļiem. Samērā bieži tas rodas akūtu infekciju slimību gadījumā. Tam raksturīgas sāpes un dedzināšanas sajūta mutes dobuma gļotādā, smaganu asiņošana, garšas sajūtas traucējumi (nejūt garšu vai sajūt rūgtu garšu saldas vietā), pastiprināta siekalu atdalīšanās vai arī sausuma sajūta mutē (ja ir augsta t°). Lūpas var būt sausas, saplaisājušas, mēlei pelēcīgs aplikums (garšas traucējumu cēlonis), smaganas pietūkušas, sarkanas, arī pārējā mutes dobuma gļotāda apsārtusi un nedaudz pietūkuši. Slimība var ilgt līdz 2 nedēļām.

Katarāls somatīts var būt arī smagāka slimības procesa - čūlainā stomatīta sākumstadija. Ar čūlainо stomatītu biežāk slimo cilvēki, kam darbā saskare ar benzīnu un kas dažādos laika apstākļos ilgstoši uzturas ārā (šoferi, traktoristi, buldozeristi); veicinoši faktori: neārstēti zobi, zobakmens, mutes dobuma higiēnas neievērošana. Sākas ar smaganu katarālu iekaisumu: tās kļūst koši sarkanas, uzbriest, asiņo un ļoti sāp, sevišķi ēšanas laikā. Mutē jūtama metāla garša, atdalās daudz staipīgu siekalu. Smaganu mala pie zobiem noklājas ar netīri pelēcīgu aplikumu, kam nepatīkama puvuma smaka. Smagos gadījumos ar pelēcīgu aplikumu klātas čūlas var rasties arī citās mutes dobuma gļotādas vietās. Temperatūra bieži paaugstināta (37,1-37,5°, novājinātiem cilvēkiem dažreiz 39-40°), un tad stomatīts var kļūt par smagu vispārēju slimību.

Medikamentozā stomatīta gadījumā mutes dobuma gļotādā stipra dedzināšanas sajūta, gļotāda pietūkuši, koši sarkana. Vēlāk uz gļotādas parādās pūslīši, čūliņas, dzeltenīgas plēves. Var būt paaugstināta t°. Šādā gadījumā jāpārtrauc attiecīgā medikamenta lietošana. Dažu ādas slimību gadījumā stomatīts rodas vienlaikus ar izsitumiem uz ādas, un tam ir konkrētajai ādas slimībai raksturīgās pārmaiņas gļotādā. Stomatīts attīstās arī līdztekus mutes un nagu sērgai. Ja ārstē slimību, parasti izzūd arī stomatīts. Ar patogēno sēņu ierosinātajām mutes dobuma slimībām (skatīt pienēde; kandidamikoze) visbiežāk saslimst zīdaiņi. Aftozais stomatīts var būt hronisks recidivējošs vai akūts. Hroniskajam recidivējošajam aftozajam stomatītam raksturīgas atsevišķas (1-3) virspusējas, ar pelēcīgu plēvīti klātas, ļoti sāpīgas čūlas (aftas), apkārtējai gļotādai paliekot veselai; ap čūlām sarkana apmale. Nedēļas laikā tās sadzīst, bet pēc dažāda ilguma starplaikiem (dienas, vairāki mēn.) parādās atkal. Slimība var ilgt gadiem.

Akūts aftozais (herpētiskais) stomatīts ir viena no biežāk sastopamām mazu bērnu (līdz 4 g.) mutes gļotādas slimībām. Ierosinātājs ir herpesvīruss. Augsta t° (39°), pastiprināta siekalu atdalīšanās, sāpes un dedzināšanas sajūta mutes dobuma gļotādā. Smaganas sarkanas, pietūkušas, arī mutes gļotāda apsārtusi un tūskaina, mēlei pelēcīgs aplikums. Uz iekaisušās gļotādas atsevišķas vai grupās izvietotas, dzeltenīgu plēvīti pārklātas mazas čūliņas ar koši sarkanu apmali. Čūliņu parasti ļoti daudz, tās stipri sāpīgas; sadzīst apmēram nedēļas laikā. Slimība ilgst 10-12 dienu.

Herpētiskais stomatīts var rasties arī akūtu infekciju slimību gadījumā gan bērniem, gan pieaugušajiem. Visvairāk čūliņu šai gadījumā ir uz lūpām un aukslējām. Hronisks stomatīts ir leikoplakija. Slimības sākumstadijā mutes kaktiņu apvidū uz gļotādas ir bālgans plankums, kas ar laiku kļūst intensīvāks. Leikoplakija progresē lēni un var ļaundabīgi pārveidoties, tāpēc tiek uzskatīta par vēždraudes slimību.

Stomatītu ārstē individuāli pēc ārsta norādījumiem. Ārstēšanas pamatā - organisma reaktivitātes palielināšana ar pastiprinātām vitamīnu devām un pilnvērtīgu uzturu. Ārstējot medikamentozo, kā arī recidivējošo stomatītu, organisma reakcijas pārskaņošanai lieto kalcija preparātus, dimedrolu, suprastīnu u.c, bet smagām stomatīta formām dažreiz arī antibiotikas. Mutes dobumu skalo ar dezinficējošu šķīdumu (dzeramās sodas, hloramīna, kālija permanganāta šķīdums u.c), bet bojātās vietas gļotādā ieziež ar metilēnzilo, borakglicerīnu, jodglicerīnu, propolisa eļļas emulsiju u.c. Ārstējot aftas, ik nedēļas maina ieziešanai lietojamos medikamentus. Pilnīgi izārstēt šo stomatītu var tikai tad, ja novērsts stomatīta cēlonis. Leikoplakijas gadījumā svarīgākais ir nesmēķēt, nelietot piparotus un pārāk karstus ēdienus, rūpīgi ārstēt un kopt zobus, lietot vitamīnus. Stomatīta norises ilgums bieži ir atkarīgs no ārsta norādījumu izpildes. Profilakse. Mutes dobuma kopšana, bojāto zobu ārstēšana. Vīrusu ierosināta stomatīta gadījumā slimnieks jāizolē, viņa trauki rūpīgi jāmazgā un jānovieto atsevišķi, lai neinficētu pārējos ģimenes vai kolektīva locekļus.

Banner 280x280
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Padomi sejas ādas kopšanai atvaļinājuma laikā

Padomi sejas ādas kopšanai atvaļinājuma laikā

Jūlijs ir mēnesis, kad daudzi no mums dodas ilgi gaidītajā atvaļinājumā – kāds bauda sauli pie Baltijas jūras, cits izvēlas doties tālākos ceļojumos. Lai kur arī tu šovasar atpūstos, parūpēties par sejas ādu ir tikpat svarīgi kā ikdienā.

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: "Assimilator" gremošanas enzīmu komplekss ar A un D vitamīniem

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja izmēģināt "Assimilator" – enzīmu kompleksu ar A un D vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu, mazināt smaguma sajūtu pēc ēšanas un veicināt barības vielu uzsūkšanos. 

Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvā testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.