Starptautīskais medicīnas centrs "Uniklīnika" piedāvā iespēju vakcinēties pret cilvēka papilomas vīrusa (HPV) infekciju
Vakcinācija pret cilvēka papilomas vīrusa (HPV) infekciju par 60,00 latiem (vecā cena ir 90,00 Ls).
Dzemdes kakla vēža cēlonis (precīzāk - obligāts priekšnosacījums) ir cilvēka papilomas jeb HPV vīruss [human papilloma virus - HPV]. HPV vīruss ir ļoti plaši sastopams, un ar to ir viegli inficēties - tas var tikt pārnests dzimumakta laikā un dažkārt pat tikai intīma ādas kontakta rezultātā dzimumorgānu rajonā. Ar šo vīrusu var inficēties ikviena sieviete, kurai ir seksuālas attiecības, neatkarīgi no vecuma un iedzimtības. Arī ilgstošas stabilas partnerattiecības nebūt nepasargā no dzemdes kakla vēža cēloņa - HPV infekcijas. Ir pierādīts, ka aptuveni 50 – 80% seksuāli aktīvu sieviešu kādā savas dzīves posmā inficējas ar cilvēka papilomas vīrusu, turklāt vairāk nekā 70% šo infekciju ir saistītas ar vīrusa onkogēnajiem jeb vēzi izraisošajiem tipiem.
Pusaudzēm (10-18 g.)
Risks iegūt HPV infekciju, kas nākotnē var izraisīt dzemdes kakla vēzi, sākas līdz ar pirmajām dzimumattiecībām un turpinās visu turpmāko sievietes dzīvi, kamēr vien viņai ir seksuālas attiecības. Tev jāzina, ka tieši jaunas meitenes ir uzņēmīgākas pret HPV infekciju, un tieši viņām ir arī lielāka onkogēno (vēzi izraisošo) HPV tipu sastopamība. Uzsākot dzimumdzīvi agri, pastāv lielāka iespēja, ka agresīvu HPV onkogēno tipu ietekmē dzemdes kakla pirmsvēža un vēža izmaiņas rodas ļoti ātri - jau pēc 1- 2 gadiem. Inficēšanās risks pieaug arī tad, ja Tev attiecības bijušas ar vairākiem partneriem.
Kā puisis, tā meitene var kļūt par HPV vīrusa nēsātāju, nejūtot nekādas izmaiņas veselības stāvoklī, un inficēt savu partneri. Infekcijas pārnešana var notikt caur ādu, gļotādu un mikrotraumām dzimumorgānu rajonā, tāpēc inficēšanās iespējama arī gadījumā, ja partneru āda dzimumorgānu rajonā tikai cieši saskaras, bet pats dzimumakts nenotiek. Arī prezervatīvi nav glābiņš – tie samazina inficēšanās risku, bet nav pilnībā efektīvi, lai pasargātu no HPV infekcijas. Tas tāpēc, ka HPV vīruss neatrodas kādā ķermeņa šķidrumā (piemēram, spermā), bet gan uz ādas (parasti tā sauktajā smegmā aiz partnera dzimumlocekļa priekšādiņas). Tieši tāpēc efektīvākā un tālredzīgākā aizsardzība pret HPV infekciju ir vakcinācija – vislabāk jau pirms dzimumattiecību uzsākšanas. Šī iemesla dēļ Latvijas valsts no 2010. gada rudens uzsāks 12 gadus vecu meiteņu HPV vakcināciju.
Sievietēm (18-25 g.)
Risks iegūt HPV infekciju, kas nākotnē var izraisīt dzemdes kakla vēzi, sākas līdz ar pirmajām dzimumattiecībām un turpinās visu turpmāko sievietes dzīvi, kamēr vien viņai ir seksuālas attiecības. Vakcinēties ir iespējams (un nepieciešams) arī citu vecuma grupu sievietēm, kurām pēc dzimumdzīves uzsākšanas ir pagājis ilgāks vai mazāks laiks. Proti, sievietes organismā pret HPV infekciju neveidojas dabiskā imunitāte, tāpēc Tu vari daudzkārt – gan atkārtoti, gan no jauna - inficēties ar HPV, kamēr vien Tev ir seksuālas attiecības! Šo infekciju kādā savas dzīves posmā iegūst līdz pat 80% sieviešu, 70% šo inficēšanās gadījumu ir saistīti ar HPV onkogēnajiem tipiem. HPV infekcijas risks ir atkarīgs no visām tām attiecībām, kas Tev un Tavam partnerim (vīram, draugam ) bijušas iepriekš. Tāpēc pilnīgi iespējams - kāds no HPV onkogēnajiem tipiem nepārtraukti cirkulē Jūsu monogāmajās attiecībās, sākotnēji neradot nekādas izmaiņas, bet ar gadiem veicinot vēža attīstību. Tas nozīmē, ka ilglaicīgas un stabilas attiecības nebūt neizslēdz HPV infekcijas risku. Tikai vakcinējoties, Tu vari iegūt aizsardzību gan pret pirmreizēju, gan atkārtotu inficēšanos ar HPV vīrusa onkogēnajiem tipiem. Vakcinācija ir īpaši svarīga, ja sievietei jau reiz konstatētas un ārstētas HPV infekcijas izraisītas dzemdes kakla šūnu izmaiņas – tādējādi viņa tiek pasargāta no atkārtotas inficēšanās/saslimšanas iespējamības.
Sievietēm (>25 g.)
Risks iegūt HPV infekciju, kas nākotnē var izraisīt dzemdes kakla vēzi, sākas līdz ar pirmajām dzimumattiecībām un turpinās visu turpmāko sievietes dzīvi, kamēr vien viņai ir seksuālas attiecības. Diemžēl ar gadiem sievietes imunitāte kļūst vājāka, tāpēc sarūk arī organisma spēja atbilstoši reaģēt uz jauniem dzīves laikā sastaptiem infekciju izraisītājiem. Proti, jaunībā Tava imūnā sistēma tika labi galā ar HPV infekciju, palīdzot organismam no tās atbrīvoties (pašattīrīties), bet ar gadiem, samazinoties tās aktivitātei, šī paša vīrusa infekcija var iemitināties Tavā ķermenī, nepāriet un ar laiku veicināt dzemdes kakla šūnu nelabvēlīgas izmaiņas. Tāpēc dzemdes kakla vēzis nav tikai jaunu sieviešu slimība – diemžēl tas mūs nešķiro nedz pēc vecuma, nedz iedzimtības. Klīniskie pētījumi liecina, ka vakcinācija ir efektīva sievietēm līdz pat 55 gadu vecumam. Viens nosacījums, lai veiktu vakcināciju - neizmainītas onkocitoloģiskās analīzes. Šī analīze vajadzīga nevis tāpēc, ka nevarētu vakcinēt arī situācijās, ja ir izmaiņas, bet gan tāpēc, lai izārstētu esošo, ja gadījumā izmaiņas ir, jo vakcīna neārstē, bet gan profilaktiski pasargā no atkārtotas vai jaunas inficēšanās ar HPV.
Starptautīskais medicīnas centrs "Uniklīnika"
Antonijas iela 8, Rīga
Tālr.: 67505047, 67078340, 29804940
www.uniklinika.lv