Staķe Lisabonā iepazīstinās ar Latvijas pieredzi dzimumu līdztiesības integrētās pieejas lietošanā
Lai dalītos pieredzē par dzimumu līdztiesības integrētās pieejas lietošanu, kas saistīta ar Portugāles prezidentūras ierosināto diskusiju par dalībvalstu aktivitātēm dzimumu līdztiesības jomā, labklājības ministre Dagnija Staķe laikā no 3.līdz 4.oktobrim Lisabonā piedalīsies Eiropas Savienības (ES) dzimumu līdztiesības ministru neformālajā sanāksmē.
"Jebkurā nodarbinātības, sociālās iekļaušanas, reģionālās attīstības vai citas politikas veidošanājāņem vērāgan sieviešu, gan vīriešu tiesības, vajadzības un intereses. Tas ir īpaši svarīgi, runājot par darba un privātās dzīves saskaņošanu, jo cilvēka veiksmīgu profesionālo darbību ietekmē virkne ar privāto dzīvi saistītu faktoru. To pierāda tas, ka arī mūsu valstī aizvien populārāki kļūst darba devēji, kuri saviem darbiniekiem var piedāvāt ģimenei draudzīgākus apstākļus un personālpolitiku," atzīst labklājības ministre D.Staķe.
Vienlaikus D.Staķe aicina ES dalībvalstis vairāk pievērsties ne tikai sieviešu iesaistīšanai darba tirgū un uzņēmējdarbībā, bet arī vīriešu iesaistīšanai mājsaimniecībā un bērnu aprūpē.
Runājot par labās prakses piemēriem,ministre uzsver, ka Latvija līdz šim ir darījusi visu, lai abu dzimumu pārstāvjiem nodrošinātu vienādas tiesības un iespējas visās dzīves jomās. Līdztekus īstenoti mērķtiecīgi pasākumi, lai veicinātu vīriešu līdzdalību ģimenes dzīvē.Tā, piemēram, mūsu valstī kopš 2004.gada ieviests paternitātes pabalsts, kas dod tiesības bērna tēvam izmantot 10 dienu apmaksātu atvaļinājumu saistībā ar bērna piedzimšanu. Statistika liecina, ka šādu atvaļinājumu tēvi izmanto aizvien biežāk - 2006.gadā to izmantoja katrs trešais tēvs. Turklāt ar 2009.gadu to plānots apmaksāt 100% apmērā no tēva vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.
Tāpat Latvijā ar ES struktūrfondu atbalstu īstenota vērienīga sabiedrības informēšanas kampaņa par dzimumu līdztiesības jautājumiem. Tās gaitā īpaša uzmanība bija pievērsta tēva lomas pozitīvo aspektu popularizēšanai un diskusijas rosināšanai par šiem jautājumiem pašu vīriešu vidū.
Vienlaikus D.Staķe norāda, ka mūsu valstī, tāpat kā citās ES dalībvalstīs, ir nepietiekoši pieejamas pirmsskolas bērnu iestādes, kas ir būtisks šķērslis veiksmīgai darba un privātās dzīves saskaņošanai. Lai pilnveidotu bērnu aprūpes iespējas, ar ES struktūrfondu atbalstu laikā no 2007. līdz 2013.gadiem plānoti dažādi pasākumi, t.sk., jaunu pirmsskolas izglītības iestāžu veidošana, alternatīvo aprūpes iespēju attīstīšana.
Informāciju sagatavoja:
Lelde Rāfelde, Komunikācijas departamenta direktore 7021666, 26136160, lelde.rafelde@lm.gov.lv
Marika Kupče, sabiedrisko attiecību speciāliste 7021665, 29538825, marika.kupce@lm.gov.lv