Stafilokoka infekcijas: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Stafilokoka infekcijas izraisa baktērijas, kas parasti atrodas uz ādas vai pat veselu cilvēku degunā. Lielākoties stafilokoki nerada problēmas vai izraisa salīdzinoši nelielas ādas infekcijas. Taču šīs baktērijas var izraisīt arī dzīvībai bīstamas infekcijas, ja iekļūst dziļāk ķermenī, nokļūstot asinsritē, locītavās, kaulos, plaušās vai sirdī. Ārstēšanā galvenokārt tiek izmantotas antibiotikas, citi medikamenti, kā arī terapijas metodes.
Cēloņi
Ļoti daudzi cilvēki ir stafilokoku baktēriju pārnēsātāji, tomēr vairumam stafilokoku infekcijas nekad neattīstās. Šīs baktērijas var tikt nodotas arī no cilvēka uz cilvēku. Tā kā stafilokoku baktērijas ir ļoti izturīgas, tās var izdzīvot uz, piemēram, spilvendrānām vai dvieļiem pietiekami ilgi, lai nokļūtu uz cita cilvēka, kas šiem priekšmetiem pieskaras, ādas.
Stafilokoku baktērijas spēj izdzīvot sausumā, augstās un zemās temperatūrās, kā arī tām nekaitē kuņģa skābe. Šis patogēns zināmos apstākļos var izraisīt saslimšanu: tad, kad ir novājināta imūnsistēma, bojāta ādas vai gļotādas barjera, rodas infekcija.
Simptomi
Stafilokoku infekcijas var būt ļoti plaša spektra: sākot no nelielām ādas problēmām līdz endokardītam, kas ir dzīvībai bīstams sirds sienas iekšējās kārtas iekaisums. Šī iemesla dēļ stafilokoku infekciju pazīmes un simptomi ir ļoti atšķirīgi atkarībā no infekcijas lokalizācijas un smaguma pakāpes.
Ādas infekcijas
Visizplatītākais stafilokoku infekcijas veids ir furunkuls – akūts strutains mata maisiņa un apkārtējo audu iekaisums. Āda virs inficētās vietas parasti kļūst sarkana un pietūkst. Ja furunkuls plīst, tas, iespējams, saturēs strutas. Arī impetigo infekciju – lipīgos, bieži sāpīgos izsitumus – var izraisīt stafilokoki.
Saindēšanās ar ēdienu
Stafilokoku baktērijas ir viens no biežākajiem pārtikas saindēšanās cēloņiem. Simptomi parādās ātri, parasti dažu stundu laikā pēc inficētās pārtikas ēšanas. Arī simptomi parasti ātri izzūd, bieži vien ilgstot tikai pusi dienas. Simptomi, kas novērojami saistībā ar šāda veida stafilokoku infekciju, ir: slikta dūša un vemšana, caureja, atūdeņošanās, zems asinsspiediens.
Bakteriēmija
Zināma arī kā asinsrites infekcija, bakteriēmija rodas, kad stafilokoku baktērijas nokļūst cilvēka asinsritē. Šajā gadījumā baktērijas var pārvietoties uz citām vietām ķermenī, izraisot infekcijas, kas ietekmē: iekšējos orgānus (smadzenes, sirdi vai plaušas), kaulus un muskuļus, ķirurģiski implantētas ierīces (mākslīgās locītavas vai sirds elektrokardiostimulatori).
Toksiskā šoka sindroms
Šis dzīvībai bīstamais stāvoklis rodas no toksīniem, ko izstrādā atsevišķi stafilokoku baktēriju celmi, un kas saistīti ar ādas brūcēm un operācijām. Toksiskā šoka sinroms attīstās pēkšņi ar augstu temperatūru, sliktu dūšu un vemšanu, arī izsitumiem uz plaukstām un pēdām, muskuļu sāpēm, caureju, sāpēm vēderā.
Ārstēšana
Stafilokoku infekcijas ārstēšana galvenokārt tiek veikta ar antibiotikām. Ārsts var veikt pārbaudes, lai identificētu stafilokoku baktēriju celmu un palīdzētu izvēlēties visefektīvāko antibiotiku. Jāņem gan vērā, ka stafilokoku baktērijas spēj labi pielāgoties, un daudzi to celmi kļuvuši rezistenti pret vienu vai vairākām antibiotikām. Piemēram, tikai aptuveni 5% mūsdienu stafilokoku infekciju var izārstēt ar penicilīnu. Ārstēšanā var tikt izmantoti arī citi medikamenti.
Ja ir ādas infekcija, ārsts var veikt iegriezumu čūlā, lai izvadītu tajā sakrājušos šķidrumu. Ja infekcija ir saistīta ar ierīci vai protēzi, tā no ķermeņa jāizņem, kam, savukārt, atsevišķos gadījumos var būt nepieciešama operācija.
Komentāri
-
Ja stafilokoks man ir mutē kā to izārstēt ?