SPKC: Epidemioloģiskā situācija Latvijā gripas epidēmijas laikā
Turpinot gripas un citu elpceļu slimību monitoringu, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti secina, ka pašreizējā gripas epidēmiskā sezona nedaudz atšķiras no iepriekšējām, jo, līdzīgi kā dažās citās ES valstīs, Latvijā novērota ļoti augsta saslimstība ar pneimoniju, kāda netika novērota vismaz desmit pēdējās sezonās. Daļēji tas saistīts ar Mycoplasma pneumoniae izplatību. Visaugstākā saslimstība ar pneimonijām reģistrēta bērniem vecuma grupā 0 - 14 gadi.
Savukārt pēdējās dienās sabiedrības un mediju interesi izraisījušais cilvēka metapneimovīruss (cMPV) Latvijā, kā arī citās valstīs, tiek reģistrēts katru gadu sezonālo augšējo elpceļu infekciju pacēluma laikā. Latvijā RAKUS Nacionālās mikrobioloģijas laboratorijas dati liecina par sporādiskiem cilvēka metapneimovīrusu (cMPV) izraisītiem saslimšanas gadījumiem. 2024. gada beigās cMPV gadījumu īpatsvars bija nedaudz palielinājies no 0,4% (decembra sākumā) līdz 2,4% (decembra beigās) no kopējā pārbaudīto paraugu skaita. Jaunā gada pirmajā nedēļā tas samazinājies līdz 0,4%. cMPV izraisīti simptomi bieži ir līdzīgi citu sezonālo vīrusu klīniskajām izpausmēm, piemēram, klepus, iesnas, nespēks.
SPKC monitoringa dati liecina, ka šobrīd dominējošā ir sezonālā gripa, kas tiek konstatēta līdz 20% no testētiem slimnieku paraugiem. Tai seko Mycoplasma Pneumoniae (13,8%), SARS-CoV2 (5,1%), savukārt citu cirkulējošo sezonālo vīrusu (piemēram, RSV, rinovīruss, adenovīruss, bokavīruss) izplatība nepārsniedz 2%. Šobrīd Latvijā no gripas vīrusiem dominējošs ir A tipa gripas vīruss (87,5%).
Biežāk ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām, tāpat kā iepriekšējās sezonās, slimo bērni 0 – 14 gadu vecuma grupā. Visaugstākā saslimstība reģistrēta, galvenokārt, Rīgā (intensitāte ir līdzīga pēdējo nedēļu laikā), no monitoringa 10 teritorijām, gripas gadījumi reģistrēti 8 teritorijās.
Kopš sezonas sākuma SPKC kopā saņemti četri ārstniecības iestāžu ziņojumi par mirušajiem, kuriem apstiprināta gripa. Visi pacienti ir vecāki par 60 gadiem, visiem bija vairākas blakus slimības, tostarp sirds un asinsvadu slimības, cukura diabēts, hroniskas aknu un nieru slimības, nervu sistēmas slimības.
Decembrī turpināja palielināties smagu akūtu respiratoro infekciju (SARI) pacientu īpatsvars stacionāros no 3,9% līdz 8,1% no kopējā uzņemto pacientu skaita. Tomēr šis radītājs nepārsniedz iepriekšējā sezonā novēroto.
Kopš decembra vidus Latvijā vērojams Covid-19 izplatības samazinājums, kas gada beigās sasniedza 5,1% pozitīvo gadījumu īpatsvaru. Tomēr joprojām katru nedēļu tiek saņemti ārstniecības iestāžu ziņojumi par nāves gadījumiem Covid-19 pacientiem. 2025. gada pirmajā nedēļā SPKC saņēmis informāciju par 6 mirušajiem ar apstiprinātu Covid-19 infekciju. Kopš sezonas sākuma reģistrēti 78 nāves gadījumi Covid-19 pacientiem, kas norāda uz to, ka vakcinācija kā visefektīvākais līdzeklis pret smagiem Covid-19 joprojām ir svarīga riska grupas personām.
Kopumā epidemioloģiskā situācija Latvijā šobrīd ir atbilstoši sezonai, SPKC turpina uzraudzīt situāciju, saņemot un analizējot datus no laboratorijām, ģimenes ārstiem un slimnīcām.
SPKC aicina ikvienu ievērot pamatprofilakses pasākumus: nedoties uz publiskām vietām, ja ir saslimšanas simptomi, mazgāt rokas, vēdināt telpas. Ja vēl nav veikta vakcinācija pret gripu un Covid-19, īpaši senioriem, cilvēkiem ar hroniskām slimībām, to var paspēt izdarīt, jo Latvijā pieejamās gripas vakcīnas pasargā no šobrīd cirkulējošiem gripas vīrusiem.
Papildu informācija par gripu un tās profilaksi ir pieejama SPKC tīmekļa vietnē: https://www.spkc.gov.lv/lv/gripas-covid-19-un-citu-akutu-augsejo-elpcelu-infekciju-aaei-profilakses-pasakumi
Valsts apmaksātas vakcīnas pret gripu
Pārskati par akūtu augšējo elpceļu infekciju, gripas un Covid-19 izplatību
Vairāk par cilvēka metapneimovīrusu (cMPV) šeit: https://www.spkc.gov.lv/lv/infekcijas-slimibu-apraksti#cilveka-metapneimoviruss-hmpv
Nacionālais veselības dienests atgādina, ka gripas epidēmijas laikā, sākot ar 2024. gada 19. decembri, no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas ģimenes ārstu mājas vizītes pie gripas slimniekiem (ja reģistrētais pacients dzīvo ārsta pamatdarbības teritorijā). Šiem pacientiem par vizīti jāmaksā tikai valstī noteiktais pacienta līdzmaksājums – 2,85 eiro.