Speciālisti: Latvijā kavējas piekļuve modernai insulīna terapijai
Lai 2. tipa cukura diabēta pacientiem nodrošinātu efektīvu insulīna terapiju, ir jāmaina valsts noteiktie terapijas nozīmēšanas nosacījumi, endokrinologiem un arī ģimenes ārstiem piešķirot tiesības pacientiem savlaicīgi nozīmēt jau šobrīd pieejamos modernos garas darbības bazālos insulīna analogus. Tas novērsīs arī terapijas pārtraukšanas riskus, kurus var radīt esošo vidējas darbības insulīnu ražošanas pārtraukšana tuvākajos gados.
Šie ir galvenie secinājumi Latvijas Diabēta federācijas (LDF) rosinātajā pētījumā, kura mērķis bija apzināt šķēršļus 2. tipa cukura diabēta pacientu piekļuvei mūsdienīgai insulīna terapijai, kā arī piedāvāt risinājumus terapijas pieejamības un efektivitātes uzlabošanai. Pētījumu veica Latvijas Universitātes Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultātes docents Dr. med. Romualds Ražuks.
“Latvijā ar cukura diabētu slimo gandrīz 102 tūkstoši iedzīvotāju, un katru gadu tiek diagnosticēti vairāk nekā 7 tūkstoši jaunu gadījumu. Pēdējos gados ir panākti būtiski uzlabojumi diabēta uzraudzības jomā, tomēr visas problēmas nebūt nav atrisinātas, daudziem pacientiem joprojām nav savlaicīgas piekļuves efektīvai, modernai ārstēšanai, kas varētu palīdzēt izvairīties no smagām veselības komplikācijām un līdz ar to arī pieaugošiem ārstēšanas izdevumiem,” norāda LDF prezidente Dr. med. Indra Štelmane.
LDF veiktajā pētījumā arī ieteikts izglītot un iedrošināt ģimenes ārstus izrakstīt tos diabēta medikamentus, tajā skaitā insulīnu, kas jau ir viņu kompetencē, nevis nosūtīt pie endokrinologa. Lai diabēta pacienti saņemtu savlaicīgāku ārstēšanu, jādod iespēja ģimenes ārstiem nozīmēt arī citus efektīvus diabēta medikamentus, piemēram, GLP1 receptoru agonistus.
Kā skaidro Romualds Ražuks, pētījuma rezultāti atklāj, ka diabēts Latvijā bieži tiek diagnosticēts novēloti, nereti tikai pēc smagām komplikācijām, piemēram, miokarda infarkta. Rindas pie endokrinologiem ir ilgas – atsevišķos reģionos pacientiem jāgaida pat pusgads. Ģimenes ārsti ne vienmēr uzsāk vai turpina mūsdienīgu terapiju, jo trūkst gan zināšanu, gan pilnvaru izrakstīt jaunākās paaudzes medikamentus. Problēmas rada arī diabēta apmācības kabinetu trūkums, kā arī nepietiekama uztura speciālistu pieejamība. Tajā pašā laikā Latvijā jau ir pieejami modernie ilgstošas darbības insulīna preparāti, taču pacientiem tie bieži nav pieejami birokrātisku šķēršļu un kompensācijas sistēmas ierobežojumu dēļ.
Latvijas Endokrinologu asociācijas valdes locekle Dr. Una Gailiša uzsver, ka esošie ierobežojumi kompensējamo medikamentu piešķiršanā būtu pārskatāmi, lai zāles kļūtu pieejamas visiem diabēta pacientiem, kam tās patiešām nepieciešamas. Viņa arī atgādina par gaidāmo pozitīvo pienesumu no jaunajiem, vienreiz nedēļā injicējamiem insulīniem un nepieciešamību laicīgi sagatavot ārstus to lietošanai praksē.
Savukārt Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas viceprezidents Dr. Ainis Dzalbs norāda, ka daudzi pacienti laukos nemaz nevar nokļūt pie speciālistiem. Viņš uzsver, ka ģimenes ārstiem jābūt iespējai izrakstīt modernu terapiju, tostarp noteikta tipa insulīnus un citus inovatīvus preparātus, lai novērstu ārstēšanas aizkavēšanos un uzlabotu rezultātus. Ģimenes ārsti patlaban pacientiem var piedāvāt vien tā dēvēto vecā parauga insulīnu, kas var radīt tādas blaknes kā hipoglikēmija un svara pieaugums. Tajā pašā laikā jau šobrīd kompensējamo zāļu sarakstos ir iekļauti insulīna preparāti, kuriem uzlikti būtiski ierobežojumi. Līdz ar to šie medikamenti ģimenes ārstiem nav pieejami.
Speciālisti ir vienisprātis – lai uzlabotu diabēta ārstēšanu Latvijā, nepieciešams stiprināt pacientu izglītošanu, paplašināt ģimenes ārstu lomu un nodrošināt efektīvu zāļu pieejamību. Tā ir iespēja ne vien uzlabot dzīves kvalitāti tūkstošiem pacientu, bet arī novērst smagas komplikācijas un samazināt ārstēšanas izmaksas ilgtermiņā. Veselības sistēmai ir jāsagatavojas arī tam, ka tuvākajā laikā Latvijā ienāks jaunas paaudzes insulīna preparāti, kuru ieviešana prasa gan politisku gribu, gan praktisku gatavību.
Pētījums par 2. tipa cukura diabēta pacientu piekļuvi mūsdienīgai insulīna terapijai Latvijā veikts šā gada maijā un jūnijā. Tā ietvaros notika speciālistu aptauja, intervijas ar endokrinologiem, ģimenes ārstiem, pacientu pārstāvjiem, analizēts diabēta pacientu klīniskais ceļš, izstrādāti priekšlikumi pacientu ceļa uzlabošanai.
Pētījuma prezentācija notika 18. jūnijā sadarbībā ar Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizāciju SUSTENTO. Pasākuma ieraksts pieejams šeit: https://www.youtube.com/live/Ey6OnzkhtRA