Speciālisti aicina pārrunāt ar bērniem roku higiēnas nozīmi veselības uzturēšanā
Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) speciālisti aicina vecākus un pedagogus pārrunāt ar bērniem roku higiēnas nozīmi veselības uzturēšanā, aģentūru LETA informēja LIC.
"Ja bērni zinātu, cik daudz mikrobu un vīrusu "tup" uz netīrām rokām, viņi tās mazgātu daudz biežāk," sacīja LIC direktore profesore Baiba Rozentāle. Viņa uzsver, ka roku mazgāšana ir vienkāršs veids, kā izvairīties no infekcijām, un bērniem ir jāzina, kad obligāti mazgāt rokas.
Pirms jaunā mācību gada sākuma LIC sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju, aktualizējot roku higiēnas nozīmi infekcijas slimību profilaksē, sagatavoja un skolām elektroniski izsūtīja plakātu "Mazgā rokas - esi vesels!", kas atgādina, kādēļ jāmazgā rokas un kā pareizi to darīt.
Roku higiēnas ievērošana ir svarīga vairāku infekcijas slimību, it īpaši akūtu zarnu infekciju, profilaksē. Uz netīrām rokām atrodas mikrobi un vīrusi, kas var izraisīt tādas saslimšanas kā A hepatīts, dizentērija, iesnas, klepus, angīna, vīrusu meningīts, konjunktivīts, caureja un citas.
Speciālisti uzskata, ka bērnu sapratnei par roku higiēnas ievērošanu jāsākas ģimenē, jāturpinās bērnudārzā un skolā. Vecākiem, audzinātājiem un skolotājiem nepieciešams izglītot bērnus par to, cik svarīga ir personīgās higiēnas ievērošana veselības uzturēšanā.
LIC epidemiologi atzinīgi vērtē skolu pedagogu ieinteresētību infekcijas slimību profilaksē un labprāt atsaucas skolu aicinājumam ierasties mācību iestādē, lai stāstītu, informētu un izglītotu skolas bērnus tieši par roku higiēnas nozīmi veselības uzturēšanā.
LIC epidemiologi atgādina, ka rokas jāmazgā brīžos, kad tas ir sevišķi svarīgi: pēc tualetes apmeklēšanas, pēc sabiedrisko vietu apmeklēšanas, pēc braukšanas sabiedriskajā transportā, atgriežoties mājās, atnākot uz bērnudārzu vai skolu, pirms ēšanas un dzeršanas, pirms ēdiena gatavošanas un pasniegšanas, pirms zāļu lietošanas, pirms dekoratīvās kosmētikas uzlikšanas, pirms rīcības ar kontaktlēcām, ja konkrētā situācijā rodas šaubas par roku tīrību, pēc infekcijas slimnieka aprūpes vai pēc kontakta ar slimnieka aprūpes priekšmetiem, rotaļlietām un citiem priekšmetiem, ar kuriem slimniekam ir bijis kontakts.
Savukārt Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā 1.septembrī no plkst.11 līdz 17 tiek rīkots izglītojošs pasākums "Nelaid tos savā vēderā!", kurā apmeklētājiem tiks atgādināts par vienkāršiem un efektīviem bezmaksas pasākumiem aizsardzībai pret infekcijas slimībām un dažādiem parazītiem.
Kā aģentūru LETA informēja muzeja pārstāve Liene Šarkūna, pasākumā ikviens interesents varēs izstaigāt resnās zarnas maketu, ielūkoties mikroskopā un apskatīt kādu no parazītiem, izpētīt gremošanas sistēmu, kā arī iepazīties ar izstādi "Tur, kur ķeizars kājām iet", kurā atspoguļota tualetes higiēnas vēsture un vēsturisku podu dizains.
Rīga, 30.aug., LETA.