Speciālista ieteikumi zobu veselības saglabāšanai
Mutes veselības nedēļā Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Zobārstniecības un sejas ķirurģijas centra vadītājs dr. Andis Paeglītis stāsta par Latvijas iedzīvotāju mutes veselību
- Kāda ir Latvijas iedzīvotāju mutes veselība, vai mums ir labi zobi?
Latvijas iedzīvotāju mutes veselības stāvoklis ir ļoti dažāds, to galvenokārt ietekmē iedzīvotāju veiktie mutes veselības profilakses pasākumi un regulāra zobu kopšana, kā arī regulāri zobārsta un zobu higiēnista apmeklējumi. Pēc Rīgas Stradiņa universitātes asoc. prof. Egitas Senakolas teiktā, divas reizes dienā zobus tīra tikai 30,5 % pieaugušo vīriešu un 52,7% pieaugušo sieviešu (Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījuma (2006.)).
Runājot par bērnu mutes veselību, šobrīd tiek veikts 12 gadus veco jauniešu mutes veselības pētījums visā Latvijas teritorijā, tādēļ jaunākie dati par jauniešu veselību būs pieejami 2011. gada otrajā pusē. Pēc Zobārstniecības un sejas ķirurģijas centra 2008. gada datiem, KPE indekss (norāda kariozo, plombēto un ekstrahēto (izrauto) zobu skaitu mutē) 12 gadus veciem bērniem ir 2,4. Pēc pasaules profesionāļu pieredzes, KPE indeksam nevajadzētu pārsniegt 2,0.
- Cik bieži vidēji Latvijas iedzīvotāji dodas uz zobu pārbaudēm un cik bieži būtu ieteicams apmeklēt zobārstu?
Tas ir ļoti individuāli, ir cilvēki, kas visu mūžu zobārstu apmeklē divas reizes gadā un rūpējas arī par savu ģimenes locekļu mutes veselību, bet liela daļa mūsu sabiedrības pie zobārsta dodas tikai zobu sāpju gadījumos.
Zobārsts būtu jāapmeklē divas reizes gadā gan pieaugušajiem, gan bērniem. Bērniem pirmais zobārsta apmeklējums būtu jāieplāno jau līdz ar pirmā piena zoba izšķilšanos. Mēs iesakām izvēlēties savu, ģimenes zobārstu, ko visa ģimene apmeklētu regulāri. Tikai tā iespējams saglabāt mutes veselību. Regulāra profilakse arī izmaksu ziņā ir lētāka nekā zobārsta apmeklējums jau tad, kad slimība ir ielaista un prasa nopietnu ārstēšanu.
Latvijā zobārsta un arī zobu higiēnista pakalpojumi bērniem līdz 18 gadu vecumam ir bez maksas, tie ir valsts apmaksāti pakalpojumi ārstniecības iestādēs, kas noslēgušas līgumus ar Veselības norēķinu centru. Lai nodrošinātu kvalitatīvu zobārstniecības pakalpojumu pieejamību, visā Latvijas teritorijā ir izvietoti Mutes veselības centri un strādā divi mobilās zobārstniecības autobusi, kas nodrošina pakalpojumu pieejamību attālāku rajonu skolās un pirmsskolas izglītības iestādēs.
- Vai ir jāapmeklē arī zobu higiēnists un cik bieži?
Gan zobārsts, gan zobu higiēnists būtu jāapmeklē divas reizes gadā. Zobu higiēnists māca pareizi tīrīt zobus un lietot zobu diegu, nosaka zobu un smaganu veselības stāvokli un veic profesionālo zobu higiēnu - noņem mīksto aplikumu un zobakmeni, nopulē zobus. Zobu higiēnists ir speciālists, kas speciāli apmācīts profilakses darbam un pacientu izglītošanai par mutes veselību.
- Ko Jūs ieteiktu darīt ikdienā, lai ilgāk saglabātu veselus zobus.
Svarīga ir pareiza un regulāra zobu un mutes dobuma kopšana un veselīga uztura principu ievērošana.
Pirmkārt, zobi ir jātīra vismaz divas reizes dienā - no rīta pēc brokastīm un vakarā pirms gulēt iešanas - ar mīkstu zobu birstīti un fluorīdus saturošu zobu pastu. Svarīgi ir izvēlēties vecumam un mutes veselības īpatnībām atbilstošu zobu pastu. Zobi jātīra 3 minūtes.
Tāpat arī zobu starpu tīrīšanai vismaz reizi dienā būtu jālieto zobu diegs. Ja materiālās iespējas atļauj, jālieto arī mutes skalojamais līdzeklis.
Vecākiem jāatceras par bērnu zobu pārtīrīšanu, ko ieteicams veikt līdz 10 gadu vecumam.
Par piemērotāko mutes veselības līdzekļu izvēli iesakām konsultēties ar savu zobārstu un zobu higiēnistu.
Lai saglabātu mutes veselību un, protams, arī vispārējo veselību, ir jālieto veselīgs uzturs, piena produkti, augļi, dārzeņi, ierobežojot cukura un sāls, gāzēto saldināto dzērienu un dažādu našķu lietošanu.
Ilze Mežniece