Spānijas tiesa liek zāļu ražotājam "Grunenthal" izmaksāt kompensācijas talidomīda upuriem
Spānijas tiesa uzdevusi talidomīda ražotājam "Grunenthal" izmaksāt kompensācijas Spānijas pilsoņiem, kas aizvadītajā gadsimtā grūtniecēm izrakstītā medikamenta dēļ pasaulē nākuši ar attīstības traucējumiem.
Līdz ar Spānijas upuru grupas "Avite" uzvaru tiesā Vācijas farmācijas uzņēmums pirmo reizi atzīts par vainīgu traģiskajā skandālā, kaut arī "Grunenthal" brīvprātīgi ir izmaksājis kompensācijas daļai upuru.
Talidomīds pārdošanā tika laists 1957.gadā kā nomierinošs līdzeklis, taču dažus gadus vēlāk tas tika ieteikts sievietēm grūtniecības laikā kā nelabumu mazinošs līdzeklis. Nedaudz vēlāk atklājās, ka talidomīds izraisa smagus embrija attīstības traucējumus, kas izpaudās kā nepilnīgi attīstītas ekstremitātes, kā arī acu, sirds, gremošanas trakta un urīnorgānu deformācijas.
1961.gada nogalē talidomīds tika izņemts no pārdošanas Lielbritānijas un Vācijas tirgos, bet Kanādā un Japānā tā tirdzniecība turpinājās vēl vairākus mēnešus.
Ar šādām deformācijām Eiropā, Austrālijā un ASV pasaulē nāca aptuveni desmit līdz 20 tūkstoši bērnu, no kuriem izdzīvoja aptuveni 40%.
Spānijas tiesā iesniegtajā prasībā "Avite" pieprasīja no "Grunenthal" kompensāciju 204 miljonu eiro apmērā.
Spānijas tiesa pagājušā nedēļā atzina "Grunenthal" par vainīgu, liekot farmācijas kompānijai izmaksāt katram upurim vairākus desmitus tūkstošus eiro atkarībā no viņu invaliditātes pakāpes.
"Grunenthal" par savu lomu skandālā atvainojās tikai 2012.gadā.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Lauren Hammond