Sociālā un profesionālā rehabilitācija par valsts budžeta līdzekļiem
Ar rehabilitāciju visbiežāk saprotam ārstnieciskas procedūras, kas tiek veiktas pēc nopietnām saslimšanām vai traumām, lai uzlabotu veselības stāvokli. Tomēr pēc atveseļošanās slimnīcā, ne mazāk svarīga ir cilvēka spēja atgriezties savā ikdienas dzīvē un darbā.
Diemžēl situācijās, kad cilvēkam ir mainījušās funkcionālās spējas vai noteikta invaliditāte, atgriešanās mājās, darbā un ierastajās sabiedriskajās aktivitātēs var kļūt par ļoti sarežģītu uzdevumu. Tāpēc cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem un invaliditāti valsts apmaksā sociālās un profesionālās rehabilitācijas pakalpojumus Sociālās integrācijas valsts aģentūrā (SIVA), Jūrmalā.
Sociālās rehabilitācijas kurss ilgst 21 dienu, kura laikā tiek veidots individuāls rehabilitācijas plāns, kas ietver ārsta, fizioterapeita, ergoterapeita, sociālā darbinieka un psihologa konsultācijas un nodarbības, ārstnieciskās procedūras - hidroterapiju, masāžas u.c., diennakts medicīniskā personāla un aprūpētāja atbalstu, kā arī ēdināšanu un uzturēšanos rehabilitācijas centrā. SIVA atrašanās vieta jūras krastā, profesionāli speciālisti, mūsdienīgas rehabilitācijasmetodes un aprīkojums, pielāgota vide cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem – viss kopā nodrošina piemērotus apstākļus sociālajai rehabilitācijai un funkcionālā stāvokļa uzlabošanai.
Daudziem sociālās rehabilitācijas pakalpojuma saņēmējiem jaunums ir ergoterapija. Ergoterapeits cilvēkus ar funkcionāliem ierobežojumiem apmāca izmantot savas spējas, lai saglabātu neatkarību ikdienas dzīvē, rekomendē un apmāca lietot tehniskos palīglīdzekļus, kā arī konsultē vides pielāgošanas jautājumos. "Ergoterapijas kabinetā klienti var iegūt informāciju un praktiski izmēģināt dažādus palīglīdzekļus pielāgotā virtuvē un vannasistabā, lai saprastu, kuri ir visērtākie, un kādi vides pielāgojumi nepieciešami mājās vai darba vietā. Daudzi klienti nemaz nezina, ka eksistē ļoti dažādi palīglīdzekļi un vides pielāgojumi, lai cilvēks neatkarīgi spētu veikt nepieciešamās ikdienas aktivitātes, piemēram, mazgāties, pagatavot ēst, uzkopt māju pat, ja funkcionālās spējas ir ierobežotas," skaidro SIVA Rehabilitācijas pakalpojumu nodaļas vadītāja Liene Saukuma.
Pat pēc efektīvas medicīniskās un sociālās rehabilitācijas nereti cilvēks vairs nevar atgriezties darba vietā, tāpēc valsts apmaksā profesionālās rehabilitācijas pakalpojumu cilvēkiem ar invaliditāti un prognozējamu invaliditāti darbspējīgā vecumā. Profesionālās rehabilitācijas pirmais solis ir profesionālās piemērotības noteikšana Jūrmalā vai SIVA reģionālajos atbalsta punktos – Cēsīs, Cīravā, Rēzeknē, Daugavpilī un Jelgavā. Profesionālās piemērotības noteikšanas laikā speciālistu komanda 3 līdz 10 dienu ilgās nodarbībās noskaidro personas profesionālās intereses, motivāciju mācīties, iepriekšējās zināšanas un pieredzi, nosaka veselības stāvokļa un psihofizioloģisko īpašību atbilstību izvēlētajai profesijai, intelektuālo spēju līmeni un sniedz individuālas rekomendācijas profesionālās izglītības iegūšanai. Tālāk seko izglītības programmas apguve SIVA Koledžā vai Jūrmalas profesionālajā vidusskolā, kuras laikā izglītojamie saņem individuālo sociālo rehabilitāciju. Svarīgi, ka SIVA speciālisti sniedz atbalstu arī iekārtošanai darbā pēc profesionālās kvalifikācijas iegūšanas. Profesionālās rehabilitācijas ietvaros tiek nodrošināti arī citi atbalsta pakalpojumi – transportlīdzekļu vadītāju apmācība, izmitināšana, ēdināšana, transports, kā arī dažādas sporta, atpūtas un brīvā laika pavadīšanas iespējas.
Vairāk informācijas par sociālās un profesionālās rehabilitācijas pakalpojumiem: www.siva.gov.lv, siva@siva.gov.lv, tālr: 67769890, 67767045 (soc.reh.), 67811750 (prof.reh.).