Kas ir smilšu spēļu terapija un kādos gadījumos to izmanto?
Smilšu spēļu terapija ir neverbāla terapeitiska procedūra, kuras laikā tiek izmantota smilšu kaste, nelielas rotaļlietas, dažādi dabas materiāli, mītisku tēlu, pasaku varoņu un citas figūriņas, kā arī ūdens - ar nolūku izveidot miniatūru pasauļu ainas, kas atspoguļotu cilvēka iekšējās pārdomas, emocijas un pārdzīvojumus.
Smilšu attēla veidošana notiek pilnīgā klusumā, lai cilvēks varētu komunicēt pats ar sevi, ieklausītos sevī un vienlaikus šīs sajūtas pārvērstu vienotā kopainā. Spēļu terapijas veids tiek praktizēts kopā ar sarunu terapiju, kā komunikācijas līdzekļus izmantojot smilšu kasti un figūras, proti, kad attēls ir gatavs, var mēģināt simbolu valodu pārvērst vārdos.
Kādos gadījumos tā tiek pielietota?
Smilšu spēļu terapiju bieži izmanto to cilvēku ārstniecībā, kas ir pārdzīvojuši kādu traumu, nevērīgu izturēšanos vai vardarbību. Kaut arī smilšu spēle ir īpaši piemērota darbā ar maziem bērniem, kas bieži vien nevar izteikt savas iekšējās izjūtas vārdos, šī tehnika noder arī to pusaudžu un pieaugušo ārstēšanā, kam sagādā grūtības emocionāli atvērties un, kas, iespējams, cietuši no kādas smagas traumas. Vardarbības gadījumā cilvēka spēja jūtas izteikt vārdos bieži ir bloķēta vai apgrūtināta.
Ko sagaidīt?
Smilšu spēļu terapijas process noris ar kastēm līdzīgu trauku palīdzību, ko dēvē arī par smilšu paplātēm. Tās ir piepildītas ar smiltīm, kuras (reizēm papildus izmantojot arī ūdeni) tad terapijas pacienti izmanto kopā ar miniatūrām rotaļlietām, lai radītu fantāziju pasauli, kas atspoguļo kādu reālu cilvēku vai cilvēkus un patiesu pieredzi viņu pašu dzīvē.
Cilvēks pats izvēlas dažādus priekšmetus no lielas rotaļlietu kolekcijas un smilšu paplātē izveido mazu pasauli, kas atspoguļo tā dzīvē notiekošo. Terapeits, neiejaucoties radošajā procesā, novēro rotaļlietu izvēli un izvietojumu, ļaujot personai rast atbildes sevī. Pēc smilšu spēles pabeigšanas pacients un terapeits analizē un apspriež klienta rotaļlietu izvēli, to izvietojumu smiltīs un to simbolisko vai metaforisko nozīmi. Smilšu spēļu terapija var būt vienas sesijas garumā vai ilgt pat vairākus gadus.
Kā smilšu spēļu terapija darbojas?
Smilšu spēļu terapiju 50. gadu beigās izstrādāja psiholoģe Dora Kalfa (Dora Kalff), kura apvienoja vairākas metodes un filozofijas, lai izstrādātu savu terapeitisko pieeju. Ar smilšu trauku palīdzību pacienti terapeita vadībā mācās izprast saikni starp pasauli, ko tie izveidojuši smiltīs, un viņu pašu iekšējo pasauli.
Veicot izmaiņas savā iztēlotajā rotaļu pasaulē, pacienti bieži tiek iedrošināti veikt līdzīgas izmaiņas savā reālajā dzīvē. Izmantoju smilšu spēļu terapiju kā papildu metodi, ir iespējams mazināt trauksmi, nakts murgus un fobijas, pārlieku jūtīgumu vai nomāktību. Tā palīdz tikt galā ar zemu pašvērtējumu, novērst tikus, neirozes, risināt miega traucējumus, kā arī traumatisku pārdzīvojumu sekas (piemēram, saistībā ar tuvinieka nāvi, mīļdzīvnieka nāvi, spēcīgiem emocionāliem un negatīviem pārdzīvojumiem, un citiem).