Smaganu atkāpšanās: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Smaganu atkāpšanās ir process, kurā smaganu audu mala, kas ieskauj zobus, atvelkas, atsedzot saknes virsmu – rezultātā zobs vizuāli kļūst garāks. Kad notiek smaganu atkāpšanās, starp zobiem un smaganu līniju veidojas “kabatas” jeb spraugas, kas atvieglo slimību izraisošo baktēriju savairošanos un uzkrāšanos. Ja to neārstē, zobi un to saknes var tikt nopietni bojātas, galu galā novedot pie zoba zaudēšanas.
Smaganu atkāpšanās ir visai izplatīta zobu problēma. Lielākā daļa cilvēku var pat nenojaust, ka tiem ir šāda veida problēma, jo smaganu atkāpšanās noris pakāpeniski. Pirmā tās pazīme ir zobu jutīgums, vai arī tas, ka zobs izskatās garāks nekā parasti. Ja ir aizdomas par smaganu atkāpšanos, noteikti jāpiesakās vizītē pie zobārsta, lai novērstu turpmākus bojājumus.
Cēloņi
Ir vairāki faktori, kas var izraisīt smaganu atkāpšanos, tomēr smaganu slimības ir galvenais smaganu atkāpšanās cēlonis. Piemēram, periodontālās saslimšanas ir bakteriālas smaganu infekcijas, kas iznīcina smaganu audus un zobus balstošos kaulus. Sava loma tajā var būt arī iedzimtībai, jo ir atklāts, ka daži cilvēki var būt jutīgāki pret smaganu slimībām, neatkarīgi no tā, cik labi viņi kopj savus zobus.
Nepietiekama zobu kopšana var izraisīt smaganu atkāpšanos. Neatbilstoša zobu tīrīšana, zobu diega un mutes skalojamā līdzekļa nelietošana ļauj aplikumam viegli pārvērsties par zobakmeni – cietu vielu, kas veidojas uz zobiem un starp zobiem, un to var noņemt tikai, apmeklējot higiēnistu. No otras puses, ja mutes dobumu kopj pārāk agresīvi vai nepareizi, arī tas var izraisīt zobu emaljas nolietošanos un smaganu atkāpšanos.
Arī hormonu līmeņa svārstības sievietes dzīves laikā, piemēram, pubertātes, grūtniecības un menopauzes laikā, var padarīt smaganas jutīgākas un neaizsargātākas pret smaganu atkāpšanos.
Smaganu veselībai pastiprināti jāpievērš uzmanība, ja ir aizdomas par zobu griešanu, ja ir greizi zobi vai nepareizs sakodiens. Arī dažādu tabakas izstrādājumu lietotājiem jāņem vērā, ka uz zobiem var veidoties lipīgs aplikums, kuru ir grūti noņemt, smaganu audi zaudē vitāli svarīgo asins apgādi, un tie sabrūk, atstājot redzamas saknes virsmas.
Simptomi
Visbiežāk sastopamais smaganu atkāpšanās simptoms ir pamanāma smaganu audu atkāpšanās gar saknes virsmu, atsedzot dzeltenīgo dentīnu. Citi saistīti simptomi ir: jūtīgums, dzeltenas saknes virsmas, nokrāsojušies zobi, uzņēmība pret zobu bojāšanos, gari zobi, spraugas starp zobiem, ēdiena iespiešanās.
Ārstēšana
Noteikti jāatmet smēķēšana, lai smaganu audos atjaunotu mikrocirkulāciju un asins apgādi. Vieglas smaganu atkāpšanās gadījumā zobārsts var to ārstēt, dziļi attīrot skarto zonu. Dziļās tīrīšanas laikā aplikums un zobakmens, kas uzkrājies uz zobiem un sakņu virsmām zem smaganu līnijas, tiek rūpīgi noņemts, un atklātā sakņu zona tiek izlīdzināta, lai baktērijām būtu grūtāk tai pieķerties un uzkrāties.
Nepieciešamības gadījumā var tikt izmantoti medikamenti, lai atbrīvotos no atlikušajām nelabvēlīgajām baktērijām. Ja smaganu atkāpšanos nevar pilnībā izārstēt ar dziļo tīrīšanu, var būt nepieciešama smaganu operācija, lai labotu smaganu atkāpšanās radītos bojājumus.