medicine.lv skaitļos

Lietotāji online248
Aktīvie uzņēmumi12767
Nozares raksti12016
Ekspertu atbildes21477
Slinga terapija - rehabilitācijas metode pacientiem ar kakla skriemeļu nestabilitāti, kakla starpskriemeļu disku protrūzijām un trūcēm : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Slinga terapija - rehabilitācijas metode pacientiem ar kakla skriemeļu nestabilitāti, kakla starpskriemeļu disku protrūzijām un trūcēm

Stāsta Veselības centra - 4 fizioterapeits Jānis Bartusevičs

Kas raksturo kakla skriemeļu nestabilitāti, kas to veicina?

Kakla daļas hipermobilitāte vai nestabilitāte ir nespēja izturēt slodzi pie fizioloģiski atļautām darbībām. Pie nestabilitātes sāpes ir pastāvīgas, nav iesaistīti nervi, muguras smadzenes, kā arī nav deformācijas un sāpju pieauguma dinamikas. Pacienti parasti sūdzas par sāpēm sprandā, kas ir pieaugošas pie kakla kustībām. Sāpes var izstarot uz galvu, krūšu daļu, plecu daļu, kā rezultātā pieaug plecu joslas muskuļu tonuss un veidojas muskuļu disbalanss.

Nereti šī problēma kombinējas ar a. vertebralis sindromu. Kakla skriemeļu nestabilitāte pārsvarā sastopama astēniskiem cilvēkiem ar garu kaklu, biežāk vecumā no 20 līdz 40 gadiem. Visbiežāk to veicina trauma vai pārmērīgas slodzes kakla daļā.

Banner 280x280

Kā slinga terapija var palīdzēt pie kakla skriemeļu nestabilitātes?

Slinga terapijas priekšrocība ir iespēja ar katru pacientu strādāt individuāli, ņemot vērā katra pacienta fizioloģisko stāvokli, īpatnības un specifiku. Slinga terapijas koncepcijas ietvaros ir izveidota īpaša vingrinājumu programma, kas galvenokārt vērsta uz stabilizējošās muskulatūras pakāpenisku aktivizēšanu un trenēšanu. Veiktie pētījumi liecina, ka t.s. lokālajiem muskuļiem piemīt īpaša stabilizējoša funkcija. Šie muskuļi atrodas locītavu tuvumā, un tiem raksturīgs liels tonizējošo muskuļu šķiedru kopums, tāpēc lokālie muskuļi ir atbildīgi par segmentu stabilitāti. Slinga terapijā ir iespēja globālo muskuļu darbu samazināt līdz minimumam, tādā veidā liekot lokālajiem muskuļiem darboties uz visiem 200%.

Vēl viens būtisks slinga terapijas koncepcijas elements ir sensomotorie vingrinājumi. Arī šim nolūkam ir sastādīts plašs vingrinājumu loks. Uzsvars tiek likts uz slēgtas kinētiskās ķēdes vingrinājumiem uz nestabilas virsmas, tādā veidā sasniedzot optimālo sensomotorā aparāta stimulāciju.

Kāda ir slinga terapijas metodika pie kakla skriemeļu nestabilitātes?

Pirmkārt, aktivizēt dziļos jeb lokālos kakla muskuļus. Nākošais solis ir tonizēto muskuļu relaksācija. Pamatā tie ir plecu joslas muskuļi, tā saucamie plecu augšējie fiksatori. Ja nepieciešams, tad tiem skriemeļiem, kuru locītavās ir izveidojušies funkcionāli bloki, veikt mobilizācijas vingrinājumus. Pakāpeniski tiek likti klāt vingrinājumi plecu apakšējo fiksatoru un kakla globālo muskuļu spēka treniņam. Paralēli muskuļu spēka treniņam tiek veikts sensomotorais treniņš. Bet, kā jau teicu, katrs gadījums ir unikāls, tāpēc šeit jāstrādā radoši.

Vai slinga terapiju var izmantot arī kā profilakses pasākumu?

Jā, protams! Tas ir ieteicams, jo vairākumā gadījumu pacients pie mums ierodas meklēt palīdzību tad, kad problēma jau kļuvusi diezgan nopietna – sāp kakls vai mugura, vai sūdzības par kakla skriemeļu nestabilitāti ir ievērojamas. Norvēģijā, Korejā, Japānā lielākie uzņēmumi iekārto speciālas atpūtas telpas ar TerapiMaster aprīkojumu, un tad darbinieki, kuri jau zina savus relaksācijas vingrojumus, profilakses nolūkā periodiski dodas uz šo telpu pavingrot. Tas ieekonomē darba devēja izdevumus uz slimības lapu rēķina. Arī pie mums darba devējiem vajadzētu par to padomāt. Esam ar viņiem par šo tēmu runājuši un izteikuši piedāvājumus, taču pagaidām reakcija ir diezgan kūtra. Droši vien tāpēc, ka pie mums darba devēji vēl nav pieraduši tādā aspektā domāt. Tāpēc cilvēkiem jādomā par sevi pašiem. Viņi var nākt pie mums runāt individuālā kārtā, tad mēs noteiksim vajadzīgo profilakses pakāpi un, ņemot vērā viņu darba un fizisko aktivitāšu īpatnības, sastādīsim atbilstošu vingrojumu kopumu. To tad pacients var pildīt vai nu mūsu veselības centrā, vai iegādājoties nepieciešamo aprīkojumu un mājās vingrojot pats. Pēdējā gadījumā viņam vēlams periodiski ierasties pie mums uz apsekošanu un vajadzības gadījumā – vingrojumu korekciju.

Kādas ir biežākās situācijas, kurās veidojas kakla skriemeļu disku protrūzijas un trūces?

Protrūzija ir starpskriemeļu diska izvelvējums. Izvelvējuma vietā fibrozā gredzena šķiedras ir daļēji saglabātas, bet to pretestība recekļainā kodola audu spiedienam ir samazināta. Pilnīgi pārtrūkstot fibrozā gredzena šķiedrām, plīsuma vietā iespiežas recekļainā kodola audi un izveidojas diska trūce. Iemeslu tam nosaka vairāki faktori: 1) recekļainā kodola audiem ir labs turgors, tāpēc diska iekšējās daļas audu spiediens ir augsts un tas arī ir par iemeslu diska trūcei; 2) starpskriemeļu diska fibrozā gredzena audu lokālu distrofisku izmaiņu dēļ gredzenā veidojas plaisas un plīsumi. Šīs izmaiņas veicina mugurkaula kakla daļas ilgstoša slodze, atkārtotas traumas un biežas audu temperatūras maiņas. Pacienti sūdzas par sāpēm sprandā. Sāpes izstaro uz plecu, roku, plaukstu; var izstarot uz galvu, starplāpstiņu zonu. Trūces mēdz būt vecumā no 25-50 gadiem. Biežāk sastopamās trūces ir c4-c5,c5-c6 segmentos.

Pie kādiem speciālistiem šie pacienti visbiežāk ārstējas?

Šie pacienti visbiežāk ārstējas pie mugurkaula ķirurgiem vai vertebrologiem. Šie speciālisti veic izmeklēšanu, uzstāda precīzu diagnozi un nosaka, kāda ārstēšana šim konkrētajam pacientam būs nepieciešama. Ja vertebrologs izlemj, ka operācija nav nepieciešama, tad pacients tiek nosūtīts pie fizioterapeita.

- Ar kādām rehabilitācijas kļūdām nākas saskarties ikdienā pie šīm patoloģijām?

- Visizplatītākā kļūda ir uzreiz dot spēka vingrojumus kakla muskuļiem. Rezultātā atkal strādā globālie muskuļi, kas savieno galvu ar pleciem, taču dziļākajā muskuļu slānī nekāda stabilitāte neveidojas. Tā, reizēm tiek ieteikti vingrinājumi ar plašu galvas kustību amplitūdu, kā apļot, ar degunu zīmēt gaisā alfabēta burtus; vingrinājumi ar strauju stāvokļa maiņu utt., taču pozitīvs rezultāts šajos gadījumos izpaliek. Ja pacienta problēma kombinējas ar a. vertebralis sindromu, tad nedrīkst veikt vispār nekādas rotējošas kustības: tas var būt pat bīstami, un, šādi aplami strādājot ar kakla skriemeļu nestabilitāti, iespējamas dažādas komplikācijas.

Esmu arī bieži dzirdējis, ka šiem pacientiem iesaka apmeklēt ārstniecisko vingrošanu grupās. Taču tur nav individuālas pieejas, un pēc grupas vingrojumos veiktām straujām kustībām cilvēks nereti ierodas pie mums ar sūdzībām: es, redz, darīju tāpat kā visi, bet man pēkšņi izcēlās tāda un tāda problēma.

Kāda ir slinga terapijas metodika pie kakla skriemeļu disku protrūzijas un trūcēm?

Praktiski tāda pati ka pie nestabilitātēm. Vienīgi pie trūcēm noteikti tiek veikta kakla daļas trakcija. Taču arī šeit katram gadījumam ir nepieciešama individuāla paņēmienu izvēle, atkarībā no trūces veida, pacienta vecuma utt.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

  • 23.11.2017 14:20
    asd
  • 23.11.2017 14:20
    asd
  • 06.06.2017 14:57
    asd
  • 06.06.2017 14:57
    asd

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

Testa rezultāti: "Gusto" putas sejas mazgāšanai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar  SIA “Gusto" piedāvāja izmēģināt  “Gusto” putas sejas mazgāšanai.

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja testēt "Protivity Ultra" – sabalansētu aminoskābju kompleksu, kas palīdz papildināt olbaltumvielu deficītu, paātrināt muskuļu atjaunošanos un palielināt izturību. 

"Assimilator" gremošanas enzīmu komplekss ar A un D vitamīniem

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvā izmēģināt "Assimilator" – enzīmu kompleksu ar A un D vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu, mazināt smaguma sajūtu pēc ēšanas un veicināt barības vielu uzsūkšanos.

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas Tēja" piedāvāja izmēģināt "Acorus Balance Collagen" komplektu skaistumam un veselībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes